Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE Maaičin deníček: Maaike Hartjes odhaluje stránky svého komiksu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 11. 2016

Maaičin deníček představuje přesně to, co byste podle názvu čekali. Deníkové zápisky (komiksovou formou) ze života nizozemské autorky Maaike Hartjes. Ve svých záznamech nikdy nešetřila humorem, nadhledem a nic se jí nezdálo pro stránky deníku příliš osobní.

Jaké by komiksové zápisky mohly být? Problémy s oblečením, problémy s tloušťkou, problémy s věkem, problémy ohledně vztahů. To jsou sice dámské věci, ale zasmát se jim může kdokoli. A bez jakýchkoli rozpaků je Maaike míchá s problémy ohledně množství zakázek nebo se smrtí v rodině.

Maaike Hartjes
Maaike Hartjes studovala umění v Amsterdamu a Utrechtu. Ačkoli se věnuje spoustě zakázek, vždy si najde čas na to vytvořit komiks ze svého života – a ten se vždy jmenuje Maaičin deníček. O tom se kromě samostatné publikace Maaičin deníček mohli čeští fanoušci přesvědčit i ve sborníku Aargh! Singapurský speciál.

Každou stránku Maaičina deníčku většinou tvoří jedna povídka. Jeden vtip. Vtip vytvořený z naprosto civilní situace, vtip natolik známý každému z nás, vtip skutečný.

Ony grotesky ale oscilují kolem průměru. Od výtečných komických čísel po příběhy, které ve čtenáři nevzbudí ani špetku pobavení. Od zábavných výpadů na solar po trapné přešlapy. Knize by výrazně pomohlo větší přehrabování se v komiksech, výběr nějakého význačnějšího best of.

Jakkoli tato nevyváženost sborník shazuje, něco do něj přece jen vnáší – opravdovost. Z Maaičiných příběhů nade vše sálá otevřenost a ochota podělit se o cokoli, co se jí přihodí, ať už jde o věc jakkoli osobně bolestnou.

Maaike Hartjes: Maaicin denicekCo říci o Maaičině kresbě? Jakkoli se zdá jednoduchá, je v první řadě roztomilá. Ty střídmé linky, několikačárkové postavy, smajlíkové obličeje, to vše působí roztomile.

Tento styl rovněž slouží jako perfektní nositel emocí. Pro jeho ikonickou podstatu jím Maaike zvládá vykreslit jakékoli hnutí mysli pomocí několika rychlých tahů. Že by vám postavy nepřipadaly živé, se tedy bát nemusíte.

Rovněž tak nebude nouze o dynamičnost. Osobitý rukopis dovoluje postavám pohybovat se se značnou rychlostí, skákat z jednoho panelu do druhého, pobíhat, vrtět se, jakkoli se jim zachce.

V jednoduchosti je síla

Doplnění kreslených obrázků černobílými fotografiemi pak výtvarnu dodává na celkové hravosti díla.

Komiks Maaičin deníček působí nevyváženě. Vedle výborných kousků se objevuje až neúnosné množství těch slabších. Rozporně tedy působí i přijetí knihy – jakkoli jsem se bál výtvarné stránky a těšil na tu scenáristickou, dočkal jsem se opaku – výtvarně umně zvládnutých povídek sem tam pěkných, sem tam nudných.

Vzhledem k tomu, že komiks vyšel z dílny Meanderu, neubráním se porovnávat Maaičin deníček s Macanudem – a Macanudo bezkonkurenčně vítězí na všech frontách.

Originální název: Hartenjagen
Český název: Maaičin deníček
Scénář a kresba: Maaike Hartjes
Překlad: Lenka Sovová
Počet stran: 96
Vazba: paperback
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE Maaičin deníček: Maaike Hartjes odhaluje stránky svého komiksu

Hide picture