Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Macanudo podesáté a Liniersova dvojitá porce poezie

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 6. 2016

Argentinské stripy Macanudo se dočkaly jubilejního desátého dílu. Tím jsme, dle dohledatelných zdrojů, dohnali původní knižní řadu. A takovou událost je třeba něčím oslavit: Macanudo přichází v dvojité velikosti téměř dvou stovek stran!

 

Desáté Macanudo nepřináší, co se týče obsahu, nic nového. Ano, i tak se na to dá dívat. Anebo takhle: Desáté Macanudo přináší, co se týče obsahu, osvědčenou a zavedenou koláž dada, humoru a poezie.

Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu v češtině navštívil Českou republiku.

Macanudo už nedokáže ničím překvapit. To ale člověk ani nečeká (o to víc by to bylo překvapivé). Člověk si Macanudo kupuje, aby mohl uniknout. Shonu, technokracii, posedlosti značkovým oblečením, starostem, uspěchanosti, zasmušilosti, špatným náladám… Zkrátka aby unikl do svého pohádkového macanudího světa.

Co nás v takovém světě čeká? Ze všeho nejvíc komiksová poezie všedního dne. Radování se z naprosto běžných věcí a z povinných, opakovaných činností. Opěvování přírody a mládí. Humorné výstřely do mezilidských vztahů.

A v neposlední řadě pak naprosté ztřeštěnosti jako hry s vymyšlenými kamarády, procházky snovým světem.

Ricardo Liniers: Macanudo #10Právě ta snovost je pro Macanudo příznačná. Čtenář se během celého čtení cítí, jako by procházel snem, kde neexistuje deprese a smutek. Snem, v němž se i veškeré strasti zdají komické. Snem, který vám na tváři vykouzlí úsměv, jenž jen tak neopadne. Až po zaklapnutí knihy si uvědomí, že ta snová krajina je naším světem. Že není důvod, proč se ve skutečnosti trápit.

Liniers má osobitý a velice půvabný styl kresby. To už ale jeho fanoušci dávno vědí. Kapitolou samou pro sebe jsou proměnlivé styly obálek. Tentokrát užil koláž postav z Macanuda. Ale chce to mít ji ve vlastních rukou, protože ten parciální lak na částech s izolepou je zkrátka perfektní!

Tys tomu Slunci něco řekl, že zachází?

Desáté Macanudo co do kvality dostává svým dojemným předchůdcům. Co do objemu je pak překonává, dvojnásobí. Být upřímný, vůbec bych si nestěžoval, kdyby měly podobný rozměr i předchozí knihy.

(mimochodem, všimněte si toho, že jde prodávat i rozumně drahé komiksy – dvojnásobný rozsah a cena vzrostla jen o 70 Kč, tímto zdravíme ostatní nakladatele a posíláme je za Meanderem, jak se má vydávat)

Desáté Macanudo je pro fanoušky a ty, kteří si chtějí u čtení oddychnout, direktní povinnost. A jakkoli jsme se desítky obávali, nemusíme zoufat – v připravovaných titulech má Meander i jedenáctý svazek. Zdá se, že v češtině budeme mít více knih Macanuda než samotná Argentina. A dokonce připravují od Linierse i zvláštní komiksovou knihu. Neplač, Argentino.

Název originálu: Macanudo #10
Český název: Macanudo #10
Autor: Ricardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Počet stran: 192
Vazba: Paperback
Vydal: Meander, Praha 2016
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Macanudo podesáté a Liniersova dvojitá porce poezie

Hide picture