Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Manga Fly high! podruhé. Připoutejte se, budete vzlétat

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

18. 4. 2012

OBR: Fly high! Leť výš! 2Meru vyhrála první bitvu s hlavním školním nepřítelem Ičijim i jeho bandou. Všem je ale jasné, že tahle válka ještě není u konce. Blíží se rozhodující souboj a aby toho nebylo málo, přichází na školu nový učitel. Protivník, nebo spojenec?

Manga je žánr, který si v posledních letech získává stále více příznivců. Především díky tomu se i japonské kousky učí česky. Mezi příklady z posledních patří i série Naruto a samozřejmě i Fly High! Druhý díl této minisérie nedávno doputoval na pulty českých obchodů.

Meru je dvanáctiletá dívka, kterou otec vychovával jako kluka kdesi v horách. O to větší problém pro ni je se zařadit do obyčejného kolektivu, když se rozhodne žít se svojí matkou ve městě. Před přáteli musí skrývat svoji sílu a snažit se alespoň trochu působit jako křehká dívka. Šikanu na škole však tolerovat nehodlá.

Podívejte se: Recenze na mangu Naruto

Druhý díl příběhu začíná přesně tam, kde čtenáře zanechal díl první. Při romantické chvilce s Rukou. Nejenže si z toho Meru odnese pěkně zamotanou hlavu, ale také zjistí nemilou věc – její síly jsou pryč. A to se ji akorát Ičija Ajuzawa, úhlavní nepřítel, rozhodne vyzvat na rozhodující souboj. A cena? Nic menšího než vláda nad školou.

Aby toho nebylo málo, do školy přichází nový učitel, který se rozhodne vzít celou situaci do svých rukou. Rozdává tresty a vyloučení, jako jiní dávají bonbony, a často ke svému chování nemá ani odůvodnění. Když se do jeho sítí chytí i Ičija, měla by Meru skákat nadšením do vzduchu, že se nepřítele zbaví. Ona se však rozhodne jinak.

Shōjo aneb pánům vstup zakázán

Fly high! Leť výš! patří mezi typické příklady shōjo mangy. Tedy mangy určené pro dívky do 18 let. Hlavní hrdinka navštěvuje střední školu a hlavní děj se zabývá především přátelstvím, rivalitou a prvními láskami.

Neplést však s Fly high! ve formě anime. To je totiž pravým opakem této mangy, vypráví příběh o mladíkovi, který se snaží dostat do sportovního týmu, a patří do žánru shōnen, tedy zaměřené na chlapce. Jediné, co tato dvě díla mají společné, je název.

Nevíte, co je shōjo manga? Podívejte se do našeho slovníčku anime pojmů

Minisérie Fly high! Leť výš! se skládá ze tří dílů. Japonský magazín Ribon (Shueisha) vydal všechny části předtím, než série vyšla jako plnohodnotná manga. V češtině je jako autor uvedena Nacumi Óči, toto jméno byste však u strýčka Googla hledali marně. Jde pouze o přepis japonského jména Natsumi Oouchi. Pod ním se skrývá mladá japonská autorka, z jejíhož pera vzešla i další shōjo díla, jako Aozora Pop nebo Perfekt Rose.

Česko-japonská konverzace

Český překlad jistě ohodnotí všichni fanoušci, kteří si nerozumí s angličtinou, nedej bože s japonštinou. I v češtině však najdeme jistá úskalí. Například zvolání Merčo může některé znalce japonské předlohy zatahat za uši, přesněji za oči.

Překladu jako takovému se nic dalšího vytknout nedá. Vydavatelům také patří dík za zachování původního japonského řazení, tedy čtení knihy od konce.

Nepřehlédněte: Vějíř 3 – Česká manga potřetí

Příběh jako takový ničím nepřekvapí. Postavy jsou přímočaré a poměrně jednoduše odhadnutelné. Meru jako hlavní hrdinka bude vždy všehoschopná, přátelé věrní a nepřítel vypočítavý. I dočasné smíření hlavních rivalů proti společnému nepříteli už v podobných příbězích bylo sto a jednou.

I dějové zvraty se dají poměrně snadno předvídat. Trochu to připomíná oblíbené telenovely, u kterých se předem ví, že se hlavní hrdinové nakonec vezmou, a stejně každá odpoledne netrpělivě přešlapujete před televizí. Od toho však tyto příběhy vznikají.

Originální název: Fly high! 2
Český název: Fly high! Leť výš! 2
Autor: Nacumi Óči (Natsumi Oouchi)
Překlad: Jan Horgoš
Počet stran: 176
Obálka: Nacumi Óči (Natsumi Oouchi)
Vazba: brožovaná
Rozměry: 112 x 176 mm
Vydal: Zoner Press, Brno, 2011
Doporučená cena: 169 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Manga Fly high! podruhé. Připoutejte se, budete vzlétat

Hide picture