Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Mangu Naruto si užijí hlavně mladší. Přesto překvapí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

16. 9. 2011

Naruto je komiksovým manga hitem po celém světě. Ve světě se prodalo celkem přes sto padesát milionů výtisků. Pokud se chtějí i čeští čtenáři stát fanoušky tohoto fenoménu, konečně mají oficiální možnost.

Je prostě skvělej... Autor: Masaši Kišimoto

Naruto. Který náctiletý nezná toto jméno? Jméno, jež se stalo pojmem? Pojem, jenž se stal fenoménem? Fenomén, jenž krade mladým chlapcům jejich dívky? Ale stále je tu důležité slovo mladým.

Dospělé narutománie nedostala. Není divu, příběh je orientován vážně spíše na čtenáře ve věku deset až patnáct let, nicméně… Proč ho nezkusit? A proč pak nezjistit, že je to taková oddechovka, která na chvíli zabaví i dospělejšího čtenáře a pak ji může vypustit z hlavy?

Kinder Surprise

Jak je u mangy obvyklé, za celou knihou stojí jeden člověk. Masaši Kišimoto obstaral nejen scénář, ale i kresbu. Alespoň po scenáristické stránce však překvapil. Přestože se jedná o příběh pro mládež, stejně se čas od času dílo ukáže jako něco, co nudu zapudí i u dospělejších.

Největším šokem však byla mluva. Ačkoli se nejedná o nijak extrémně vulgární mangu, jednou se objeví slovo sračka. Ne že by to okamžitě člověka odpuzovalo, jen to alespoň trochu z příběhu dělá něco reálnějšího. Něco, co nakonec není tak uhlazené a povrchní, jak se zpočátku zdálo.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/manga-naruto-ukazky/]

Pod tím vším se však stále skrývá příběh jednoduchý. Pro mangy je klasický pokémonovský koncept chtěl bych být ten nejlepší. Vyskytuje se zhruba v polovině manga produkce (další čtvrtina, možná i dvě pětiny, je romantika), tentokráte v podobě (ne)nejlepšího ninji.

Příběh prvoplánový, přímočarý a dětsky naivní. Na druhou stranu však nenudí a rychle utíká. Zkrátka čtení do metra.

Velké oči + čtení odzadu = ta správná manga

Kresebně se o žádný šok nejedná. Kišimoto servíruje klasickou manga kresbu, vymykající se možná trochu větší detailností. Bohužel a bohudík zároveň. Kladná stránka této věci spočívá v tom, že to není až tolik okoukané. Nic inovátorského, jednou za padesát stran máte možnost narazit i na nějaký opravdu hezký obrázek. Záporná zase v tom, že je občas nějaký panel až nepřehledný. Uměle přeplácaný nepotřebnými detaily.

Nádherným kladem Naruta je styl čtení. Byl zachován správný japonský způsob odzadu dopředu a zprava doleva. Takto se má číst manga, ne jako ubohé normalizační pokusy od některých vydavatelů. Plusem jsou také bonusy obsažené za každou z kapitol, nejenže knihu oživují, navíc jsou skvěle rozmístěny a ne nacpány na jedno místo, kde působí jen jako dovětek.

Čtěte také: Manga Crying Freeman. Legendy se bez sexu a hektolitrů krve neobejdou

Ačkoli se většina komiksových fanoušků na vydávání Naruta (a navíc Crwí) netvářila moc nadšeně (a autor článku mezi nimi), jedná se o příjemné překvapení.

Bůhví, jestli se další díly ponesou ve stejném duchu, nebo se opravdu zaboří do kompostu toho, co komiksáci očekávali. Naruto je jednoduchý způsob zabití volné chvíle, navíc za tu cenu může alespoň první díl zkusit snad každý.

Název originálu: Naruto #1: Naruto Uzumaki
Český název: Naruto #1
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Adamčák
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 113 x 175 mm
Vydal: Crew, Brno 2011
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mangu Naruto si užijí hlavně mladší. Přesto překvapí

Hide picture