Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Marzi vám podstrčí svůj náhled na Polsko v osmdesátých letech

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 11. 2012

Jak se vedlo našim sousedům v osmdesátých letech? Pohled na strasti úplně normálního života, do nějž se politické události promítají občas pouze okrajově, občas silně, spatří čtenář v novém komiksu očima malé holčičky.

Vážných dechberoucích příběhů z komunismu, nebo jeho bolševické náhražky, která lomcovala s východním blokem, není tak málo. Komiks Marzi 1984-1987 přináší trochu jiný pohled na věc. A to z pozice malé holčičky. Vadí jí starosti jejích rodičů, vadí jí neschopnost plyšového zajíce pohybovat se. Ale ten pan Walesa jí přijde sympatický.

Marzena Sowa
Přítelkyně kreslíře Marzi Sylvaina Savoiy pochází z Polska, univerzitu ale dokončila v Bordeaux. Marzi pro ni znamenala životní dílo (a stále tvoří nové obrazy z jejího života). Vedle komiksů, do nichž vkládá silně autobiografické náměty, pracuje jako překladatelka dokumentárních filmů.

Polská rodačka Marzena Sowa předkládá čtenáři svůj život. Všechny příběhy obsažené v komiksu mají základ v Sowiném autobiografickém vyprávění. Stejně tak se ale mohly stát jakémukoli jinému polskému děvčátku.

Tento komiks předvádí, že očekávání dělá mnoho. Nikde se nepíše, že Marzi hodnotí a pozoruje především politické dění, přesto to každý čeká.

Jenže pak bude koukat. Protože přestože se všechny příběhy odehrávají v totalitním státě, jde opravdu spíše o dětské příhody.

Třebaže se zde odehrávají na pozadí šedého nesvobodného státu, absolutně stejná dobrodružství v jiném politickém prostředí zažívaly i české děti vyrůstající v devadesátých letech, a spoustu i ty vyrůstající v letech nultých. V tomto ohledu se tak u mnohých, až většiny, čtenářů dostaví zklamání.

Přesto se několik opravdu politických příběhů vyskytne. A po těch nezávazných, dětských, působí o to silněji. Umocní se jejich povšechnost, pokřivená nadvláda a všeobjímající hrůznost. Historky o Černobylu, stanném právu a strachu o otce podtrhuje dětská vyprávěcí divotvorná  schopnost a dává jim sílu.

Co je v rodině, zůstane v rodině

K dětskému pohledu skvěle sedí též kresba Sylvaina Savoiy, přítele scénáristky. Čisté linky dotvářejí naivně zkreslený svět přesně tak, jak ho vnímá hlavní hrdinka.

Všední polský den navíc ještě zevšedňuje, šedi komunismu přidává sytější odstín šedé. Barvy září jedině na hlavní postavě, její oranžové vlásky a maličké šatičky. Přesně tak, jak si ho malé sebestředné holky představují. Občas se nějaká výraznější barvička objeví, většinou ale jednotvárnost vyplňuje každý roh.

Vzato kolem a kolem představuje Marzi povedenou knihu. Pokud tedy chcete sondu do obyčejných dobrodružství jedné holky na pozadí občasných záblesků důležitých událostí. Za podmínky, že nečekáte méně omšele napsaný politický komiks.

Originální název: Marzi 1984-1987
Český název: Marzi 1984-1987
Scénář: Marzena Sowa
Kresba:
Sylvain Savoia
Překlad: Hana Zahradníčková
Obálka: Sylvain Savoia
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Rozměry: 165 x 240 mm
Vydal: Albatros Plus, Praha 2012
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Marzi vám podstrčí svůj náhled na Polsko v osmdesátých letech

Hide picture