Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Měsíční směna je pro mladou sestřičku opravdu vražedná šichta

Olga Buriánková

Olga Buriánková

11. 6. 2014

mesicni_smana_uvodniEdie pracuje jako zdravotní sestra na speciálním nemocničním oddělení pro paranormální bytosti. Tam ji neustále ohrožují nejen střídající se dlaci, upíři, zombie či měňavci, ale i problémoví milenci. Musí však vytrvat kvůli svému bratrovi. A lásce. 

Zdravotní sestřička si poradí se zlomeninou i s vlkodlaky. Zdroj: zahraniční knižní obálka.

Zdravotní sestřička si poradí se zlomeninou i s vlkodlaky. Zdroj: zahraniční knižní obálka.

Fanoušci paranormálních romancí se mohou radovat z dalšího žánrového přírůstku, nazvaného Měsíční směna. Druhý díl série Edie Spence z pera Cassie Alexanderové s odvážnou zdravotní sestřičkou v hlavní roli se dostal na pulty tuzemských knihkupectví. Tenhle literární cyklus v sobě geniálně spojuje dva snad nejoblíbenější náměty současnosti v úhledném balíčku – nemocniční prostředí a paranormálno.

Cassie Alexanderová Je americkou autorkou série urban fantasy, nebo možná spíše paranormální romance, Ediee Spence. Zatím u nás vyšly tyto díly: Noční směna (2013), Měsíční směna (2013) a na tento rok se chystají Osudová směna a Deadshifted. Za mořem již milovníky žánru potěšil nejnovější pokračování cyklu s názvem Bloodshifted i další autorčin literární počin, tentokrát s výraznější erotickou linií – The House: Come Find Your Fantasy Inside (Tales from The House series) a The Hounted: A Sleeping with Monsters Book.

Boj o vlkodlačí trůn konkuruje bitvě upírů

Zdravotní sestřička Edie Spenceová nemá snadný život. Kvůli závislosti mladšího bratra se upsala temným bytostem z nemocnice, v níž pracuje. Aby na mladíka nepůsobily drogy, musí se na speciálním oddělení starat o paranormální bytosti. Už tohle je pěkná fuška a přátelství s živoucí upírkou ji na životě ohrožuje čím dál více.

Síla krvesajné dívenky je nevyzpytatelná a následnické intriky smrtící. Ani blížící se boj mezi vlkodlaky, se neobejde bez obětí. Do nemocnice se dostal alfa v komatu, takže atmosféra houstne. I proto, že si upíří kat chce vybrat první splátku. Nebohá sestřička tančící v minovém poli zkrátka nemá zastání. Milovaný zombík zůstává mimo hru a vlkodlačí nápadník se drží zpátky. Navíc povstává starobylé zlo.

Zdroj: obálka knihy.

Zdroj: obálka knihy.

Nemocnice na kraji okresu skrývá nejedno překvápko

Leckoho možná někdy napadla otázka, kde se paranormální bytosti léčí, když je bolí zuby nebo jim teče z nosu. Nebo když přijdou o končetinu či dvě. V některých literárních sériích mají dlačí společenstva vlastní prostory uzpůsobené k péči o více nebo méně chlupaté lidi – například v sérii o Kate Danielsové. Jinde v podzemí ukrývají operační sály a dávají na tajňačku transfuze odkrveným lidským služebníkům.

V románovém cyklu Edie Spenceová se výše uvedené děje oficiálně ve specializovaných prostorách Okresní nemocnice. Nadpřirození tvorové žijící ve městě a nejbližším okolí totiž mají dohodu s bytostmi sídlícími uvnitř budovy. Za tohle „parapojištění“ získávají tolik magických a emočních sil, aby se jim obchod bohatě vyplatil. Tolik k organizátorům.

Zaměstnanci pak pracují na skrytém oddělení z nejrůznějších důvodů. Všichni jsou ale k nemocnici a tajemným bytostem připoutaní. Jeden lékař má nemocnou manželku, jedna zdravotní sestřička zase bratra a jen Bůh ví, jaké pohnutky do tohoto nevolnictví zahnaly ostatní. Výsledkem je oddělení Y4, které funguje ve dne v noci po celý rok a vítá ve svých pokojích, celách i klecích všemožné dlaky, upíry a jejich svačinky či měňavce nebo třeba draky.

Noc otevřených dveří v ordinaci za zrcadlem

V mnohém se literární série Cassie Alexanderové podobá ostatním cyklům urban fantasy, či spíše paranormálních romancí. Zaprvé se musí hemžit nadpřirozenými tvory, jimiž jsou ve valné většině Ediini pacienti. Zadruhé v ní musí figurovat odvážný a všetečný hlavní hrdina, jímž je obvykle přitažlivá mladá žena. Zatřetí se ústřední postava musí zmítat v osidlech lásky, které ji poutají nejlépe ke dvěma či více paranormálním hrdinům.

Až potud je tahle série literární fantastiky jako každá druhá. Zároveň se však může pochlubit také mnohými specialitami, což je v očích ctitelů žánru velké plus. Hlavní ženská hrdinka není žádnou amazonkou s kolty proklatě nízko či drsňačka ohánějící se katanou. Je to citlivá žena s dobrým srdcem, což je však hlavním důvodem jejích trablů. Snaží se totiž zachránit každého, kdo jí zkříží cestu a to má hrozivé následky.

Další běžná nadpřirozená proprieta se týká již lehounce ohraného policejního vyšetřování. V cyklu o fešné sestřičce je detektivní pátrání nahrazeno lékařským prostředím, které je pro mnohé čtenáře obdobně atraktivní jako kriminálka. Pro další je snad ještě zajímavější. Není možné opomenout ani vnitřní napětí v nadpřirozených společenstvech, které záhadným způsobem velmi často eskaluje právě prostřednictvím nic netušících lidí.

Kromě zmíněných osvědčených fíglů i vydařených inovací je součástí příběhů ne zcela dokonalé mladé ženy, ale skvělé sestřičky, také vhodně rozložená náruč napětí, sarkazmu, humoru i sexu. Prostě obyčejný život mladé ženy bez předsudků, závazků, jakéhokoli majetku či stálé známosti s nějakým tím nadpřirozeným problémem navrch.

Až na zvláštně pojatou obálku – v originále podstatně pohlednější – je Měsíční směna velmi chutným počinem literární fantastiky pro volné chvíle. A podle prvních dvou dílů i zábavným překvapením. Je totiž otázka, jakým směrem se po upírech a vlkodlacích budou životní osudy ubírat ve třetím dílu nazvaném Osudová směna.

Název originálu: Moonshifted. Český název: Měsíční směna. Autor: Alexander Cassie. Nakladatel: FANTOM Print, 2013. Počet stran: 224. Doporučená cena: 229, zlevněno – od 160 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Měsíční směna je pro mladou sestřičku opravdu vražedná šichta

Hide picture