Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Mocný vládce Oz. Slibné vizuální orgie zabil plytký příběh

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 3. 2013

James Franco se vrací na filmová plátna jako slavný čaroděj Oz. Tedy spíš jako mazaný lamač srdcí. Zkrátka takový, jakého ho známe nejlépe. Uspěl také v tomto prequelu ke slavné filmové klasice?

Příběh o Dorotčině nedobrovolném výletu do země Oz byl zfilmován už několikrát. Nejslavnější verzí knihy Čaroděj ze země Oz autora L. F. Bauma však stále zůstává jedno z prvních zpracování z roku 1939, které nepřekonaly ani různé více či méně fantastické, animované nebo seriálové verze.

Ambiciózní fantasy Mocný vládce Oz se k této tematice vrací, naštěstí ale jeho tvůrci měli dostatek rozumu, aby už podvacáté nenatočili to samé. Místo toho vytvořili prequel ke zmiňovanému Čaroději ze země Oz, který se zabývá osudem Oscara Diggse, vystupujícího v pochybných kouzelnických představeních.

Dnes už kultovního režiséra Sama Raimiho proslavila trilogie Spider-Man s Tobeym Maguirem v hlavní roli, z jejíhož stínu se Raimimu prozatím nepodařilo vymanit. Pravda, od té doby stihl natočit kromě Oze pouze horor Stáhni mě do pekla. Zajímavostí je, že si v jeho snímcích můžete všimnout skrytých detailů, na které si Raimi potrpí. Často do filmů obsazuje svůj vlastní žlutý Oldsmobile Delta 88 a láhev whisky značky Maker’s Mark.

Příběh začíná opět v Kansasu, kam se Oscar, řečený Oz (James Franco), vydává se svou kočovnou show. Místo kvalitního kouzlení se ale věnuje šizení vesničanů a svádění půvabných naivek. Právě tahle úvodní dvacetiminutovka je asi nejoriginálnější částí celého filmu, a to co do obsahu, tak i formou. Začátek je promítán černobíle, a navíc ve formátu 4:3, který v rámci moderní kinematografie zaujímá pozici dávno vyhynulého dinosaura.

Oze však vcucne tornádo a záhy se ocitne v pestrobarevné a širokoformátové zemi, která se shodou okolností jmenuje jako on.  A proto si její obyvatelé myslí, že právě Oz je ten vyvolený, který má svými kouzly zabít zlou čarodějnici. Možná si při pohledu na roztodivné květiny a fantaskní obyvatele země vzpomenete na Burtonovu Alenku v říši divů. Podobnost snímků není čistě náhodná. Alenku vyrobilo studio Disney, které se zřejmě rozhodlo její úspěch po pár letech zopakovat, a tak dokonce najalo i stejného producenta.

Tvůrci vsází na podobnost se slavným protějškem

A podívaná je to vskutku velkolepá. Tedy aspoň co se vizuální stránky týče a na rozdíl od jiných snímků vám nemusí být líto příplatku za třetí rozměr. Navíc skvělý hudební podkres skládal i tentokrát osvědčený Danny Elfman. Ale ať se tvůrci v čele s kultovním režisérem Samem Raimim snažili sebevíc, Mocný vládce Oz stejně nedosahuje Alenčiných kvalit.

Může za to zřejmě i plytký a přihlouplý děj, který se točí jen kolem toho, jak se všichni snaží Oze dotlačit do osudového souboje, zatímco on by radši balil okouzlující trio čarodějek v podání Michelle Williams, Mily Kunis a Rachel Weisz.

video
play-sharp-fill

Tvůrci se do velké míry drželi reálií původního díla, takže i nyní se dočkáme slavné žluté cihlové cesty nebo Smaragdového města, které svým moderním vzhledem ovšem spíše připomíná shluk mrakodrapů na kuvajtské poušti. Aby se ale jakýkoliv film mohl tvářit jako prequel k Čaroději ze země Oz, tak se musí vyvíjet v souladu s dalším dílem. Některé postavy logicky nesmí zemřít, a proto se divák znalý pokračování nedočká žádného velkého překvapení. A místo strhujícího závěru vyšumí tenhle nemastný, neslaný konec  do ztracena.

Proto by se dal děj ozvláštnit komplikovanými vztahy mezi postavami a tímhle směrem se pokusil vydat i Sam Raimi. Jenže i když se snažil odhalit duševní proces, který z postav udělal to, co jsme si mohli dočíst ve slavné knize, narazil u slabého scénáře.

Většina postav je totiž zpracována dost ploše a jejich chování se mění občas dost nečekaně, a to protože proto. Výjimkou není ani Oz, který si až téměř do konce udržuje pózu frajerského podvodníčka, a pak znenadání přeladí na jiný kanál.

Verdikt Nely Christovové:

nela-christovovaMožná že kdyby snímek přímo neodkazoval na slavnou filmovou klasiku, mohli tvůrci víc popustit uzdu fantazii, zápletku epicky uzavřít a sklidit ovace. Jenže místo toho si na smeč nahráli sami už jen tím, že nejzajímavější část prakticky obšlehli z Čaroděje ze země Oz. Už v roce 1939 byl použit motiv černobílého versus barevného filmu, aby byl zvýrazněn kontrast mezi oběma světy.

Smutné na tom je, že ani o tři čtvrtě století později nepřišli filmaři s ničím originálnějším.

Hodnocení: 60%

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Pavlína NouzováNový film Sama Raimiho je tak trochu kýč. A že jen „trochu“ podotýkám proto, že si to často uvědomuje. James Franco se neustále culí a je obklopen barevnými obláčky, mluvící opicí s křídly a charaktery s jasným zařazením na lince dobro – zlo. Z toho všeho ale občas prosvitne úsměv, který dává najevo, že se nedíváme na vážné drama a nedíváme se na pompézní fantasy.

Díváme se na jakousi hříčku, jež si ze sebe, na rozdíl od Alenky v říši divů, dělá  srandu. A teď už jen uzavírat sázky, která z mocných (Oz rozhodně tím mocným není) čarodějek vypadá nejlépe…

Hodnocení: 60%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mocný vládce Oz. Slibné vizuální orgie zabil plytký příběh

Hide picture