Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Na plavbě po ostrovech svobody s Mojí knihou Vinnetou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

6. 2. 2015

Toy Box patří na české (nejen) komiksové scéně mezi ty nejosobitější a nejnápaditější autory, ale dosud nebylo k sehnání nic většího, jen krátké povídky v magazínech, streetartové obrazy, výstavy. Konečně máme v rukou držet vlastní komiksovou knihu. Nese jméno Moje kniha Vinnetou.

Toy Box poznává v amsterdamském squatu ADM sexy holku Semtexdesign. Ta ve squatu žije se svým manželem a se synem Stormem. Tak vše začíná. A pokračuje kolotočem, který se kolem Semtexdesign děje. Mejdany, cestování, Milada, kluci, láska, problémy. A co na to nesmrtelný Apač Vinnetou?

Toy Box
Autorka komiksových povídek (především dokumentární a sociální tematiky), ilustrací a streetartu vystudovala scénografii a mediální komunikaci. Do širšího povědomí možná vejde Mojí knihou Vinnetou, ale nejeden Pražan by měl její styl znát alespoň z bývalé venkovní výzdoby klubu Cross.

Beat. Beat beat beat. Při čtení jsem se nemohl zbavit dojmu, že tam někde vidím schouleného Kerouaka, některé jeho prvky se tu objevují také. Tím nejdůležitějším je okouzlení osobou. Kerouac měl mimo jiné Cassadyho a Snydera, Toy Box má Semtexdesign (Dean Moriarty?), jejíž příběh pozorujeme. Pak klasické věci, které najdeme leckde, silná touha po svobodě, nadšení z tvoření, nespoutanost, volnost, odvaha žít. A oheň.

Knize lze jen máloco vytknout, ale právě ten oheň rozhodně. Komiks hoří málo. Toy Box stále působí moc dokumentaristicky, kdežto k náplni a hlavní protagonistce se čtenáři hodí mnohem větší zápal, tempo, dravost. Komiks plyne stále stejným tempem, nikde pořádně nevzplane, jak by čtenář očekával.

Na jednu stranu taková rachejtle chybí, na druhou, alespoň nezkazí nekonečnou atmosféru přátelství. Celou knihu prostupuje něžný vztah autorky a hrdinky, z komiksu vystupuje duch křehkosti a citlivosti, spirit opravdového pouta, okolo kterého se vlastně celý příběh točí. Komiks hraje na opravdu silnou notu a dokáže čtenáře skutečně dojmout.

Jediní opravdoví lidé, co znám, jsou blázni, blázni do života

Obrovský talent má Toy Box jako výtvarnice. Hned na prvních stránkách přihlížejícího ztvrda srazí. Hned na prvních stránkách ho uchvátí a pustí až na konci. Nezáleží na tom, jestli jde o krásné dvojstránkovky, nebo o živé menší obrázky. Jestli jde o překrásná děvčata, syrové mládence nebo okolí. Autorka si vás podmaní a udrží.

A to nejen temperamentní linky, i lettering a práce s barvami. Z komiksu září jako ohňostroj, jako barevný vodotrysk prýští ze stránek a lijí se ze stolu, z klína, z náručí, a lijí se přímo do čtenáře, naplňují ho, vyplňují, až po dočtení budou téct i z něj. Po dočtení má čtenář ta nebesa přímo v sobě, má v sobě Semtexdesign, má v sobě všechnu tu něhu, všechen jemnocit, všechno. A nechce nic jiného.

Toy Box vykazuje také jasnou znalost komiksu jako média. Nejde o dvě samostatné zvládnuté stránky, příběh a kresba, ale vše se propojuje. Stejně jako se umně propojují dějové linky, chlapec, v jehož příběhu Vinnetou nezemře, a život mladé svérázné slečny (vlastně paní…).

Toy Box: Moje kniha VinnetouStejně tak autorka propojuje různé styly kresby, do kterých míchá Fontánovy dětské sešity. Co se týče minimálně vizuální stránky, dá se silně pochybovat, že letos tento počin něco překoná.

Únor je trochu brzy na to tvrdit o něčem, že jde o komiks roku. Moje kniha Vinnetou ale určitě představuje jeden z nejosobitějších počinů, které se na tuzemské komiksové scéně posledních let objevily. Silný (byť občas trochu odosobněný) a zajímavý příběh doplněný famózním zpracováním. Krása. Jen tak dál, Toy Box.

PS: Nedá mi to, a nakonec se o tom zmíním. Tričko hlavní hrdinky TAKE ME DRUNK I AM HOME nejspíš neznamená nic kromě vtipné přesmyčky, ale že mu byla na křtu věnována taková péče (po Praze chodí lidé se sítotiskem tohoto trička), pořád jsem ho měl v hlavě. A došlo mi, jak je vlastně geniální. Vzhledem k tomu, že ho hrdinka nosí kdekoli, vlastně znamená, že je HOME neboli doma všude. Celý svět je jejím domovem a nikde není cizincem. Cestování je jen přesun, nikoli návštěva ciziny. Chytré tričko z neméně chytrého komiksu.

Název: Moje kniha Vinnetou
Autor: Toy Box
Počet stran: 210
Vazba: Paperback
Vydal: Labyrint, Praha 2015
Doporučená cena: 349 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Na plavbě po ostrovech svobody s Mojí knihou Vinnetou

Hide picture