Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Naruto v novém komiksu svádí Boj na život a na smrt

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

28. 9. 2012

Postavu Naruta snad netřeba představovat. Co tedy jeho nejnovější dobrodružství? Díl nabitý akcí a poodhalením některých tajemství sice má ambice, nicméně stále se boří v mokřadech průměrnosti.

Ilustrace na obálce - Klamavá reklama s mečem?

V našich končinách nejnovější, osmý díl Narutových dobrodružství nese podnázev Boj na život a na smrt. Zatímco Narutovi společníci uvnitř komiksu takovéto boje svádějí (sám Naruto jen přihlíží), rozhodně titul netrpí stejnými strastmi. Prodává se stále dobře, vždyť se také první díl musel dotiskovat, a čtenáře neztrácí. A to i přes plytkost. Či právě díky ní?

Masaši Kišimoto
Jeden z nejvýznačnějších autorů mangy se narodil 8. listopadu 1974 v Japonsku. Navždy bude spojen právě se sérií Naruto. Sám se touto ultrasérií proklel – za vše další mu budou fanoušci již jen nadávat.

Ani osmý díl nepřináší nic nového. Masaši Kišimoto servíruje povrchní příběh plný klišé a fakt jako hustejch překvapení. To vše by se dalo překousnout, vždyť spousta věcí si na tomto zakládá a lidé se u nich baví, jenže ty to neberou vážně. Z Kišimotova vyprávění sálá duch něčeho většího, něčeho, co se snaží tvářit jako cosi, co to není. Bohužel.

Avšak přesto si Naruta tolik čtenářů oblíbilo. Buď zvládli překousnout marnou snahu, nebo se přes ni přenesli kvůli postavám. Většinu z nich totiž Kišimoto vytvořil brilantně. Dovedou člověka donutit k pousmání či k tomu, že si po jejich činu řekne hej, a to bych od něj přesně čekal. A to se cení. Samozřejmě u spousty postav mu to nevyšlo, drsňáci vypadají jako dokonalí homosexuálové a jiní jako zrůdy, ale nikdo není dokonalý.

Všechny na kresbě rozčilovala její nepřehlednost v akcích. A ačkoli osmý svazek souboji jen kypí, kupodivu devadesát procent z nich čtenář rozluští. Veliký klad. Naproti tomu se dostavuje občasné selhání, co se anatomie týče. Lokty prohýbající se na opačnou stranu a podobně. Ale třeba se jedná jen o novou nindžovskou techniku.

Tvrdohlavý maratonec

Kišimotův Naruto neustále osciluje kolem osy průměru. Občas se vyhoupne nad ni o deset, ba i dvacet procent, čas od času však sklouzne pod ni. Osmý díl naštěstí laťku přeskakuje. Pro člověka, který chce absolutně vypnout a nad ničím nepřemýšlet (a má peníze k utrácení, protože Naruto sice není drahý, ale dlouhý), ideální volba. Pro hloubavé odpad. Srovnejte si to a vyjde vám, že mladší dorost má svou modlu zde.

Název originálu: Naruto #8
Český název: Naruto #8: Boj na život a na smrt
Scénář a kresba: Masaši Kišimoto
Překlad: Jan Horgoš
Obálka: Masaši Kišimoto
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 110 x 175 mm
Vydal: Crew, Praha 2012
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Naruto v novém komiksu svádí Boj na život a na smrt

Hide picture