Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Návrat do Silent Hill 3D. Tento horor spíš připomíná Stmívání

Nela Christovová

Nela Christovová

21. 11. 2012

Šest let trvalo, než se filmoví tvůrci pokusili přiživit na úspěchu slavného survival hororu Silent Hill. Jeho starší bráška se dočkal pozitivního hodnocení, teď jsou ale kritiky o poznání chladnější.

S tajemným městečkem plným nemrtvých jsme už jednou měli tu čest. V roce 2006 vstoupil do kin horor Silent Hill, natočený podle japonské počítačové hry. Po všech texaských masakrech a hostelech se do hororu vrátil faktor strachu založený na něčem jiném než hromadě uřezaných končetin.

Než se pustil do druhého Silent Hillu, měl už režisér Michael J. Bassett na svém kontě pár hororů. Filmy jako Pustina nebo Solomon Kane se ale u nás moc neproslavily, žádný z nich taky kritici ani diváci neoznačili jako vyloženou pecku. A ano, i na příští rok chystá další horor nazvaný Saint Mary‘s, jehož zápletka je ale zatím tajná.

A o co tehdy šlo? V prvním díle se do městečka vydala zoufalá Rose (Radha Mitchell) s adoptivní dcerkou Sharon, které se o Silent Hillu pořád zdá. Tahle nevinná návštěva se zvrhne v boj o přežití, protože jenom rituální zabití Sharon může obyvatele vysvobodit z jejich kletby. Tu na ně uvrhla malá holčička, kterou kdysi fanatičtí obyvatelé obětovali v zájmu vyššího dobra.

FOTO: Návrat do Silent Hill

Skvělý Sean Bean se ve filmu mihne jenom na deset minut. Příště snad dostane víc prostoru. Zdroj: H.C.E.

Sharon se podařilo uprchnout, čímž uzavřela hlavní příběh. Tvůrci proto museli v druhém dílu přijít s nějakým strašně racionálním důvodem, proč by se do toho zpropadeného města měla vrátit. Jak se dozvídáme, Sharonina matka v Silent Hillu zůstala… Logicky by teď měla jít zachránit ji, ale kdepak!

Takhle vypadá hororové Stmívání

Od téhle události putuje Sharon roky se svým otcem (Sean Bean) z města do města, krvelačné bestie ji totiž pronásledují na každém kroku. Tvůrci proto usoudili, že nejlepší bude, když nechají unést právě jejího otce. Ten samozřejmě před svým zmizením dceři asi tisíckrát zopakuje, že se do Silent Hillu za žádných okolností nesmí vrátit.

Takže se nesympatická puberťačka Sharon vydá hned na cestu, a aby té hlouposti nebylo málo, přibere s sebou ještě divnějšího spolužáka Vincenta (Kit Harington). Sice se znají jenom pár hodin, ale div si na plátně nevyznávají lásku. Srdce fanynky Stmívání by zaplesalo.

video
play-sharp-fill

Když opomineme patetické proslovy o tom, jak se všichni milují a obětují se jeden pro druhého, dozvíme se konečně odpovědi na nezodpovězené otázky z prvního dílu. Navíc se k našemu potěšení vrací staré známé příšery jako sestřičky se sekáčky nebo slavný Pyramidhead, dvorní kat Silent Hillu.

Očima Martina Pevného: Po dobře vypracovaném traileru určitě většina lidí čekala více. První snímek nebyl dokonalý, avšak kráčel ve stopách herní adaptace. Lekačky působily věrohodně a byly na nějaké úrovni oproti druhému pokračování, které přináší spíše teenagerské zpracování. Občas se naskytnou i světlé stránky, ale přílišné zvraty, nesympatické duo (Heather a Vincent) a celkový příběh potápí Silent Hill bohužel zcela ke dnu. Konec ale zůstal otevřený, a tak můžeme počítat se třetím pokračováním.

Hodnocení: 2**

Jako bonus nás čeká i pár novinek, jako je živý pavouk sestavený ze zbloudilých turistů. Po vizuální stránce jde opravdu o špičku, navíc umocněnou líbivými 3D scénami. Špatná zpráva pro fanoušky prvního dílu je, že děsivé výjevy zaberou sotva dvacet minut. Slabším povahám to ale stačí, vždyť samotný film má bez titulků necelou hodinu a půl.

FOTO: Návrat do Silent Hill 3D

Od těchto sestřiček byste se asi nenechali ošetřit. Obyvatelé Silent Hillu ale nemají na výběr

Režisér Michael J. Bassett si zřejmě neuvědomil, že k efektu děsivosti nestačí do filmu zahrnout pár lekaček, na které vás stejně ještě předem upozorní dramatická hudba. A když vám v rozhodující okamžik zakvílí do ucha, opravdu se nejde neleknout.

Návrat do Silent Hill 3D sice nepřekonal svého staršího brášku, nicméně tahle série možná dostane ještě jednu šanci. Kdopak se asi vydá zachránit Sharoninu matku?

Návrat do Silent Hill 3D (Silent Hill: Revelation 3D)

Horor / Mysteriózní / Thriller
Francie / USA, 2012, 95 min

Režie: Michael J. Bassett
Hrají: Sean Bean, Radha Mitchell, Deborah Kara Unger, Adelaide Clemens, Kit Harington, Malcolm McDowell, Carrie-Anne Moss, Martin Donovan, Heather Marks, Erin Pitt

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Návrat do Silent Hill 3D. Tento horor spíš připomíná Stmívání

Hide picture