Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Filmová Twilight sága zůstala svým fanynkám věrná až do konce

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

14. 11. 2012

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část je tu. Poslední díl upíří série překvapí pouze ty, kteří od něj mají nějaké očekávání. Bella a Edward zůstali stejně zamilovaní i únavní.

Vloni v létě se v souvislosti s posledním dílem Harryho Pottera mluvilo o konci jedné éry a u někoho i o konci dětství. Pokud bychom toto přirovnání chtěli použít nyní, budeme o poslední části Twilight ságy hovořit jako o konci literárního a filmového fenoménu, který rozdělil publikum na nesmiřitelné tábory. Jedni ho milují, druzí jím opovrhují. Těžko najdete člověka, který zůstává k příběhu Belly a Edwarda indiferentní. Závěrečná část nezklame nikoho. Snad jen ty, kteří od ní očekávali něco jiného.

Fenomén Twilight se poprvé objevil v roce 2005, kdy vyšla první kniha Stmívání. Šlo o literární debut autorky Stephenie Meyer, která patří (stejně jako například letošní kandidát na prezidenta Mitt Romney) k tzv. mormonům. Velmi striktní náboženská víra se odrazila nejen ve Stmívání, ale i v jeho pokračováních: Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk.  První film měl premiéru v roce 2008, přičemž poslední Rozbřesk byl rozdělen na dvě části.

Jestli řekneme, že Harry Potter provázel mnoho svých čtenářů dětstvím a pubertou, pak Twilight bezpochyby učinil pro mnoho svých fanynek totéž. Knihy stejně jako filmy mají miliony příznivců, zejména z řad žen a dívek. Ultimátní romantický příběh o nevýrazné a posmutnělé Belle (Kristen Stewart), do které se zamiluje krásný a tajemný Edward (Robert Pattinson), vyvolal celou vlnu napodobitelů, upírských knižních sérií a televizních seriálů.

FOTO: Twilight Saga: Rozbresk (2012)

Teplota ideálního páru se konečně vyrovnala. Zdroj: Bontonfilm

Nyní tedy přichází do kin finální rozuzlení Twilight sága: Rozbřesk – 2. část. V první části hlavní hrdinové společně vykročili do manželství a oproti všem očekáváním počali dítě, jehož porod si vyžádal matčin život. Edward zasáhl a Bellu proměnil v upírku. Nyní je ale mladá rodina ohrožena, protože dcera Renesmé je trnem v oku nelítostnému klanu Volturiových. Cullenovi shromáždí své přátele a společně s vlkodlačí smečkou, vedenou Jacobem (Taylor Lautner), se chystají na smrtící střet.

Očima Oldřicha Mánerta: Završení epické a komerčně úspěšné ságy pro náctileté slečny by si zasloužilo o něco lepší podobu. Upíři a vlkodlaci kecají a kecají, povětšinou o ničem, a sérií roztoužených zamilovaných pohledů se prokecají až  k finále na dvorku za domem, který má suplovat bojiště, kde se všechno rozhodne. Po svižném předchozím dílu unuděná verze téhož, které chybí spád i nadhled. Od zbraně hromadného ničení tak poslední Twilight odlišuje jen nadprůměrné technické zpracování a geniální výkon Michaela Sheena, který redefinuje pojem přehrávání. Fanynkám série je to všechno stejně jedno, upíry a vlkodlaky neodpaněného diváka do kina tak jako tak nedostanou. Hodnocení budiž symbolické.

Hodnocení: 2**

Nebudu zde opakovat výtky, které byly řečeny u příležitosti každého z dosud uvedených filmů. Příběh je stále velmi slabý, postavy schematické, jejich chování i průpovídky na hranici patosu a parodie. Závěrečný díl pouze potvrzuje to, že spisovatelka ani filmoví tvůrci neměli nejmenší ambici vyprávět způsobem, který by byl neotřelý, originální a měl myšlenkový přesah nad rámec klišovitého rčení pravá láska i hory přenáší.

video
play-sharp-fill

Ačkoli se film určitou dobu tváří, že by snad mohl poskytnout nějaký překvapivý závěr, příliš brzy si divák uvědomí, že Meyer není tak nelítostná jako Rowling a své postavy miluje příliš na to, aby je jakkoli reálně ohrozila. Překvapení se tudíž v žádném případě nekoná a také řemeslné zpracování filmu nepřesahuje podprůměrný standard nastavený jeho předchůdci.

Bezkrevná bitva

Necelé dvě hodiny filmu jsou rovnoměrně rozděleny – první půlhodinku se Bella vyrovnává s novou upíří náturou (explicitně sexuální scény à la True Blood ale v žádném případě nečekejte), následuje příprava na bitvu a bitva sama. Posun v kvalitě speciálních efektů nenastal, i když překvapením je už to, že tvůrci odolali 3D formátu. Kromě nevěrohodných vlkodlaků sledujeme i skutečně hodně podivné digitální miminko.

Trailer Rozbřesku sliboval epické finále, které bude žít navěky. Pokud by Peter Jackson nebo David Yates přinesli tak bezkrevnou a mizerně natočenou bitvu, fanoušci je proklejí do desátého kolene. Sice zde bojují upíři, takže se dají očekávat supermanské kousky, ale minimálně z vlků mohla nějaká ta krev ukápnout. Létající hlavy tak nejsou ani omylem uvěřitelné a celá scéna má WTF pointu, která opět reflektuje úzkostnou obavu o ničím nezkalený happy end.

FOTO: Twilight Saga: Rozbresk (2012)

Štastná rodinka – matka, dcera a budoucí nápadník

Stokrát opakovaný fakt se potvrdil, Rozbřesk je filmem pro fanynky only. Jeho závěr nemůže nikoho překvapit, ale dá se očekávat, že milovnice Twilight alespoň dojme. Nelze si z něj odnést potěšení z dobré filmové práce nebo chuť seznámit se s knižní sérií. Není však třeba ho slepě nenávidět nebo urážet, jakkoli perverzní se vám může zdát koncept, kdy se prakticky dospělý muž zamiluje do novorozeněte.

Celá sága je i přes vznešený název a kilometry čtvereční vykácených lesů vyloženě spotřebním zbožím, generační záležitostí a troufám si tvrdit, že za pár let po ní nebude ani vidu, ani slechu. Pasivní Bella sice není moc dobrým vzorem pro pubertální dívky, avšak s militantními názory feministek se snad již psychologie vypořádala. Fenomén Twilight skončil tak, jak začal, jeho hrdinové budou žít šťastně až do smrti. Zazvonil zvonec a my se můžeme těšit na skutečnou filmovou událost roku, která nás čeká již za měsíc.

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část (The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part Two)

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický
USA, 2012, 115 minut

Režie: Bill Condon
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Mackenzie Foy, Maggie Grace, Dakota Fanning

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Filmová Twilight sága zůstala svým fanynkám věrná až do konce

Hide picture