Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Návrat prvního Avengera. Patriot trpí a s ním i diváci

Redakce

Redakce

6. 4. 2014

Po partách hrdinů Avengers přináší Marvelova studia zase jednou „sóloprojekt“. S filmem Captain America: Návrat prvního Avengera věnuje pozornost supervojákovi Stevu Rogersovi. Standartní komiksové zfilmování ale překvapuje aspoň neobvyklou kombinací thrilleru a dobrodružného filmu.

video
play-sharp-fill

Výbuchy, policejní honičky a výpovědi typu: umíral a já jsem nemohl dělat nic jiného, než se dívat. Patří ke standardním klišé akčních filmů, kterým se nemohl vyhnout ani Captain America. I přesto ale přináší několik zajímavých novinek, jako je použití ručních kamer nebo odkazy na současnou politickou situaci v Americe.

Režisérské duo bratrů Joeho a Anthonyho Russoa zatím nebylo vidět za velkými hollywoodskými snímky. Kromě filmu My dva a křen točili hlavně televizní produkce. Teď ukazují, že mají i na větší sousta. Captain America by totiž stál doopravdy za to vidět, kdyby nebylo toho roztahaného úvodu.

Čekání na Godota

Hlavní postava Steve Rogers (Chris Evans) v něm se svěšenou hlavou chodí po muzeu Captaina Americy, smutně se dívá do kamery a vzpomíná na staré časy. Jako by režiséři chtěli zjistit, jak moc je diváka možné napnout. Nefunguje to. Se 136 minutami se film neřadí k těm nejkratším a než děj zajede do standardních kolejí, děsně nudí.

Přispívá k tomu i Chris Evans, který je ve své roli oddaného bojovníka za správnou věc stejně jako v prvním díle moc dětský a málo reakcionářský. Na druhou stranu Robert Redford (jako záporák!) a Scarlet Johansson působí skvěle. Objevují se společně před kamerou po šestnácti letech, kdy vznikl Zaříkávač koní.

Když 3D, tak zase zcela zbytečně

Nedávný úspěch Gravitace jako by smazal všechny pochyby o 3D filmech. Při tom Gravitaci, která byla vytvořena pro třetí rozměr, a film Captaina America, který byl natočen ve 2D a následně převeden do trojrozměrného formátu, dělí světy.

Obraz v Návratu prvního Avengera je založen na třech vrstvách, které představují to, co je vepředu, uprostřed a vzadu. Rychlé scény jsou matoucí, o rádoby lítajících střepech v kinosále ani nemluvě.

Při tom to měli bratři Russovi tak dobře vymyšlené. Rozhodli se totiž film natočit na ruční kameru a tím umožnit realističtější záběry akcí. „Můžete zabírat úder do obličeje a po té přejet na postavu, která ránu uštědřila,“ říká o natáčení režisér Joe Russo. Špatným 3D tuto techniku ale zcela zabili.

Ale zpátky k ději. Ukáže se, že bezpečnostní organizace S.H.I.E.L.D. určuje speciálním algoritmem (pomocí dat získaných špehováním) lidi, kteří by mohli být v budoucnu kriminálníky a rozhodne se tedy, potenciální zločince hromadně zavraždit. Všechno podle motta – totalitní ale bezpečná země. Captain America se zaplétá do intrik lidí, kteří chtějí ovládnout celý svět.

Standardní Marvelkovka, která by za normálních okolností patřila mezi průměrný akční film s Avengery, tak dosahuje aktuálního politického rozměru. Kdo by si při převratu v bezpečnostní agentuře S.H.I.E.L.D. nevzpomněl na nedávnou špionážní aféru amerických tajných služeb NSA?

Verdikt Kateřiny Sýsové:

katerina-sysovaFilm nepřináší nic, co ještě nebylo v Avengerech nebo posledním Iron Manovi. Pro zapřisáhlé fanoušky Marvela může být film must see, pro všechny ostatní přijatelné strávení sobotního večera a pro ty, jež nejsou fanoušky výbuchů, akčních policejních honiček nebo lidí ve vtipných převlecích, se mohou aspoň těšit na hvězdnou Scarlet Johanson a Roberta Redforda.

Hodnocení: 60 %

 

Verdikt Nely Christovové:

nela-christovovaKoho nenadchnul první díl, pravděpodobně si další návštěvu kina rozmyslí. A to je škoda, protože nový Kapitán Amerika prostě válí. Vážně. Jako správná marvelovka kombinuje rodinnou zábavu s hi-tech akčními scénami, ale i se starými dobrými souboji jeden na jednoho. A co je překvapivé – složitý děj s několika zvraty vás skoro nenechá vydechnout.

Jen to 3D se zase ukázalo jako celkem zbytečná investice, protože ani v závěrečné akci nebyli filmaři schopní využít jeho potenciál. Přesto je druhý Captain Amerika jasné must see a také nezbytný základ pro blížící se epický střet Avengerů se zlem.

Hodnocení: 90 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Návrat prvního Avengera. Patriot trpí a s ním i diváci

Hide picture