Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nebude už Indiana Jones na Další dobrodružství moc starý?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 8. 2013

Michael Golden: Indiana Jones - Dalsi dobrodruzstvi #3Už potřetí prožije Indiana Jones Další dobrodružství. Osmdesátkové povídky s odvážným a především oblíbeným dobrodruhem v hlavní roli rozšiřují filmové universum. A daří se jim to, nebo naopak dělají svým otcům ostudu?

Lucasovy omnibusy u nás netvoří jen Star Wars, ale také dobrodruh a nevšední archeolog Indiana Jones. Jako první u nás vyšly dva moderní cool a nice a žůžo dobrodrůžo co nejvíc epické omnibusy, na kterých za to stály snad jen Dormanovy obálky.

David Michelinie
Michelinie se narodil roku 1948 a patří mezi nejslavnější scénáristy takzvané doby bronzové komiksu. Díky němu propadl Tony Stark alkoholismu, vytvořil Venoma a Carnage a u Spider-Mana vydržel vedle Stana Leeho nejdéle. U nás od něho vyšly jen tři omnibusy Dalších dobrodružství Indiana Jonese.

Alternativu k módním nudným příběhům vytvořila Další dobrodružství, jejichž třetí svazek nedávno vyšel. A o co jde? Tak jako u těch hezčích vizáží o brak. Pouze akční a dobrodružný brak. Na rozdíl od novějších si však povídky na nic velkého nehrály a svou brakovou povahu neskrývaly, a tak člověka zabavily a neurazily.

Tentokrát to ale nevychází tak jako u předchozích dílů. Pravda, když člověk přečte jeden příběh a další třeba až dva týdny poté, zažije béčkové, trochu nadprůměrné dobrodružství, ale tentokrát se neduhy stáří sešly zrovna v jedné knize.

Naivitu, přehnanost a nepovedený heroismus člověk odpustí, prostě béčko, řekne si, ale ta repetice. Jako včela létající od rána do rána a od večera do večera po květech se vrací stále stejné motivy, stále stejné pointy a stále stejné chyby.

obalka Michael Golden: Indiana Jones - Dalsi dobrodruzstvi #3

Jednu z otravných opakujících se chyb představuje popis předchozího děje. Když povídka vyšla ve více sešitech, na začátku každého se objevuje shrnutí předchozích událostí. A bohužel občas působí tak uměle nastrčeně a tak trapně, že nad tím člověk musí až kroutit hlavou. A že ho to opravdu odpuzuje a musí se přemlouvat, aby tyto části nepřeskakoval, když mu k ničemu nejsou.

Vrub stáří? Zajímavé, v téhle době už vše bořil Alan Moore a na jeho dílech se stáří ani trochu nepodepsalo. A to ani u ság, například Bažináč má stále obří kvality a působí novátorsky.

Starší kresba je pro tento typ komiksů docela typická, takže se člověk neurazí. Vede příběh a dobře se na ni dívá. Tentokrát však až příliš často nedůsledností dochází k excesům. Nejednou předměty mezi panely přeskakují z jednoho místa na jiné a z jedné ruky do druhé.

Neduhy nedůslednosti

Excesem se dá také nazvat chvilková výměna, Steva Ditka na pár sešitů nahradil Ricardo Villamonte, a nejen že jeho postavy nejsou těm z filmů vůbec podobné, i jejich vlastní vzezření se na obrázcích mění.

Co zamrzí nejvíce, že se jedna nedokonalost vloudila i do české publikace. Na vnitřní straně přebalu se v anotaci píše o devíti věžích a uvnitř jich je jen sedm. Důslednost by ničemu neuškodila.

Celkově stále třetí díl působí jako brak, který na zabití volné chvilky sice funguje, ale v dávce větší než minimální začne nudit. A za svými předky zaostává.

Originální název: Indiana Jones: The Further Adventures #3
Český název: Indiana Jones: Další dobrodružství #3
Scénář: David Michelinie, Linda Grantová
Kresba: Ricardo Villamonte, Bret Blevins, Steve Ditko
Překlad: Michaela Macková
Obálka: Michael Golden
Počet stran: 336
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 890 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nebude už Indiana Jones na Další dobrodružství moc starý?

Hide picture