Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nespavost a Hellboy. Nezavírejte oči před Probuzením ďábla

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 9. 2013

Mike Mignola: Hellboy #2 - Probuzeni dablaĎábel možná občas usne, rozhodně ale ne na vavřínech a rozhodně se neprospí dlouho. Před deseti lety byl ďábel už probuzen, ale zřejmě se před kupujícími schoval do pelechu někam, kde ho nemohli najít, a tak je ho potřeba probudit podruhé. S upraveným překladem, samozřejmě.

Už několik let se druhá kniha Hellboyových příběhů považuje za vyprodanou. Jistě, občas se objeví na aukru nebo někde, ale většinou jde vážně o snahu marnou. A protože je tomu deset let od vydání druhého dílu u nás a tím pádem také deset let vydavatelství Comics Centrum (a aby toho nebylo málo, také dvacet let Hellboye celkově), přišel čas pro lehce upravené, ale hlavně sehnatelné vydání.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Mrtví se někdy vracejí. Ostatně, i Nick Cave zpívá, že Death Is Not the End (počkat, nemá on i píseň Red Right Hand? Hm hm hm). A tak se vrací z hrobů staří známí i nové tváře, které se starými známými stávají třeba teprve v dalších pokračováních. Pro nové čtenáře možnost konečně naskočit do celé série, pro staré potenciálnost vrátit se k jednomu z nejlepších dílů.

Hellboyovo kouzlo představuje jakýsi mišmaš. Obří galimatyáš, který ale funguje. A to jak žánrový, kde se míchá horor (byť zrovna v tomto díle na něho spíš nedojde), komedie a akční řežba s hláškami, tak i mytologický. Snad o čemkoli Mignola zaslechne nějakou tajemnou zajímavost, to musí do příběhu nacpat.

A přesto, což čtenáři dojde právě až když čte buď vše najednou, nebo se například pomocí druhého vydání vrátí po všech těch dílech zpět, do sebe vše zapadá. Mignola svůj svět opravdu dovede využít velice zdařile včetně menších detailů.

obalka Mike Mignola: Hellboy #2 - Probuzeni dabla

Vzniká tím půvabná směs, jež díky Mignolově umu šlape jako hodinky. Opravdu, vše působí akčně, atmosféricky (ačkoli Probuzení ďábla představuje spíš ten základní akční kámen (a co se atmosféry týče, nic tak super nepřináší), a komiksy si drží rychlé tempo a energii.

Hellboyovy hlášky zde ještě fungují a jeho supermanovství i nekonečné odsekávání čtenáře opravdu baví. I po druhém čtení, takže se čtenář ptá, jestli se mu v pozdějších dílech opravdu zajedlo, nebo už mu něco chybí.

Půvab také tkví v Mignolově kresbě. Překrásný vizuál, neokoukaný a s vlastní duší. A i když jde o něco parádního, tak neodvádí pozornost a čtenáře vede dál.

Tohle je pekelná jízda

Co se akční jízdy týče, představuje zkrátka Probuzení ďábla možná nejsilnější část Hellboyova cyklu. Co se pak týče nějaké alespoň maličko temné atmosféry, zde ztrácí mnoho. Provedení Comics Centra (nebo jeho nové inkarnace Martin Trojan-3-Jan) je již klasicky velice kvalitní, a vyčíst by se dala snad jen jediná věc a to nepočeštění BPRD na ÚPVO v jednom panelu, ale vlastně jde jen o malichernost, o (navíc ne úplně jednoznačně rozhodnutelnou) hledání drobku na čistém ubrusu.

PS: A že jsou ta výročí, připravilo si vydavatelství pro kupující speciální zapalovač s logem Hellboye a Comics Centra. Sice blbůstka, ale jako správní pořadatelé ji novým Hellboyovým majitelům vždy darují. A to ohromně potěší, a může na vás aspoň koukat z vitríny, pokud si s ním nebudete připalovat.

Název originálu: Hellboy: Wake the Devil
Český název: Hellboy: Probuzení ďábla
Scénář a kresba: Mike Mignola
Překlad: Jan Kantůrek
Obálka: Mike Mignola
Počet stran: 144
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 240 mm
Vydal: Martin Trojan-3-Jan, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nespavost a Hellboy. Nezavírejte oči před Probuzením ďábla

Hide picture