Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nicolas Mahler rozhodně není Muž bez (kladných) vlastností

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

10. 9. 2014

Román rakouského autora Roberta Musila nazvaný Muž bez vlastností se brzy dočká stovky let (od počátku prací, dokončen nebyl nikdy). Aby se na tak velké romány nezapomínalo, přináší Nicolas Mahler velice osobitou adaptaci.

uvodni Nicolas Mahler: Muz bez vlastnosti

Kdo umí číst ve stezkách osudu? Není to ani rok zpátky, kdy se Archa opravdu nechystala na další komiks. Rok 2014 a edici rakouských autorů obohatil další počin Nicolase Mahlera. Po Bernhardovi adaptuje (berte toto slovo ve vší volnosti) Roberta Musila a jeho opus Muž bez vlastností.

Nicolas Mahler
Nicolas Mahler je nejednou komiksovou cenou ověnčený rakouský autor. Od publikace stripů v novinách a jiných periodikách (i švýcarských a německých) se vyšvihl až k vydávání celých komiksových knih, které se dočkaly i amerických a jiných světových vydání. V ČR mu vyšly komiksy Staří mistři a Muž bez vlastností.

Kdo by čekal něco podobného Starým mistrům, dočkal by se překvapení. Však se knihy shodují jen prostředníkem, nikoli původními autory. Přesto je Mahler natolik osobitým adaptátorem, že v obou knihách čtenář najde stejné styčné body.

Tím nejvýznačnějším společným bodem je dokonalost komiksové formy. Nicolas Mahler tvoří své minimalistické příběhy s maximálním využitím komiksového média. Velikosti rámečků, dialogové bubliny, stavba stránky, využití volného prostoru, se vším zachází s perfektní zručností. Byť Staří mistři skýtali mnohem větší prostor pro experiment, i zde se dá s komiksem pohrát.

Co se týče příběhu, Mahler přináší úryvky, jakési krátké výjevy z Musilova románu. Srovnávání s předlohou zde možná ani není na místě, protože Mahlerovi Muž bez vlastností posloužil spíše jen jako jakýsi zdroj inspirace. Ale pokud šlo pouze o to dostat Musila do povědomí, to komiks splní i tak.

Jiný autor, stejně něžný přístup

Mahler podává příhody se svým osobitým humorem, jakousi směsí komedie z běžného života a něžnosti.Člověk se nad skvěle vypointovanými myšlenkami či příběhy nejednou usměje, na druhou stranu nicneříkající výjevy z běžného života (tj. z ničeho), mohou člověka, který na ně zrovna nemá náladu, náramně nudit.

A takových najde pak bohužel plno.

Nejzajímavější části rozhodně tvoří suchý humor setkání s panem generálem a ostatními a myšlenkově bohatší příběh Moosbruggera. Ostatní se mnohým může jevit jako pouhý balast, pokud si však libujete v kráse a absurdnosti balastu života, rozhodně si i zbytek knihy užijete.

Nicolas Mahler: Muz bez vlastnosti

Mahlerův výtvarný styl se vyznačuje silnou zkratkovitostí. Groteskně karikované postavy s nepřirozeně protáhlými nosy a maličkýma nohama, minimalistické kulisy. Černá, bílá a olivová. Ale to, že není vše vykreslené do nejmenšího detailu, není na obtíž, ba právě naopak, zvolený styl podtrhuje něžný, mnohdy rovněž minimalistický humor komiksu.

Jako celek komiks působí dobře, ale člověk nesmí čekat něco tak báječného jako Staří mistři. Ti se přece jen pohybovali o několik příček výš. Snad pro článkovitost nebo co postrádá Muž bez vlastností právě opravdu silné vlastnosti, je „jen“ dobrý.

Jde o osobitou adaptaci, kde předloha tvoří spíše jakýsi prazáklad. Ale jak jinak se dá k tak obsáhlému dílu přistupovat?

Originální název: Der Mann ohne Eigenschaften
Český název: Muž bez vlastností
Scénář a kresba: Nicolas Mahler
Překlad: Radovan Charvát
Počet stran: 160
Vazba: Paperback
Rozměry: 170 x 240 mm
Vydal: Archa, Zlín 2014
Doporučená cena: 369 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nicolas Mahler rozhodně není Muž bez (kladných) vlastností

Hide picture