Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nový komiks konečně prozradí, co Goon prožil v Čínské čtvrti

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 11. 2016

Čínské čtvrť. Tohle mystérium se v různých náznacích objevovalo snad v každé z pěti předcházejících Goonových knih. A také šlo o nejčastější otázku ohledně goonovské mytologie: Co se tam, k čertu, tak zásadního stalo? Co se mohlo na Goonově charakteru tak silně podepsat? A tady to máte. Ve skvostné sépiové.

Čínská čtvrť, to nejsou jen nudle. Máte tu triádu, cvičené zabijáky za každým rohem. Stýkáte se tu s lidmi, kteří stále věří na různá východní božstva. Femme fatale. Vyřídit si zde kšeft, natožpak natolik osobní, bude stát mnoho. A věřte, že cena, kterou je třeba zaplatit, se bude splácet až do konce života.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. V ČR kromě minimalistických zásahů (například obálka Crwe) vychází jen Goon.

Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka představuje v rámci Goona radikální zlom. Tentam se vytratily všudypřítomné gagy a překombinované fóry, Powell tentokrát vynechal své, jak sám říká, vtípky o hovínkách, přichází komiks z drsné školy.

Zahuštění atmosféry je po sice drsnějších, ale především humorných pěti knihách opravdu odvážný krok. A vyplatil se. Tohle je ukázková drsná škola. Tvrdí hrdinové, rvačky, krev, atmosféra hustá jako žluklé salko, tady zkrátka není prostor pro humor. Powell čtenáři předestírá nelítostný příběh.

Eric Powell: Goon 6K čemu to?

Zaprvé: To, co dělalo z Goona zajímavou sérii, byla vždycky stylová proměnlivost. Proto i tento krok sérii oživuje a dává jí novou energii.

Zadruhé: Takový příběh náramně prohlubuje charaktery jednotlivých postav. Dává jim mnohem reálnější rámec, prokresluje je.

Chinatown musí být v každém správném pulpu

Přesto, vážně se dá říct o něčem, kde vystupuje postava nazvaná Pan Trnka, že jde o věc humoruprostou? Už jen název Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka ve mně vzbuzuje dojem, že půjde o šílenou jízdu. Ale tady takový humor končí. Když už někde probleskne vtípek, jde o distingovaný nádech, který v následném dějství okamžitě odplyne.

Podle své přirozenosti také Powell proměnil svůj styl. Vypařila se pestrobarevnost. Přítomnost plní nutně našedlá, nijak bohatá paleta. A když skočíme do časů problémů s Čínskou čtvrtí, paleta ještě bledne – stránky plní nostalgická sépiová. Powellovy výtvarné eskapády je vždy radost sledovat.

Šestý Goon může pro mnohé fanoušky představovat šok. Ale stejně tak může pro mnohé představovat právě ten díl, který je přesvědčí o tom, že se pod fekálním humorem skrývá opravdu umně vystavěný svět se zajímavými postavami a příběhy.

Originální název: Goon #6: Chinatown and the mystery of mr. Wicker
Český název: Goon #6: Čínská čtvrť a tajemný pan Trnka
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Počet stran: 144
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nový komiks konečně prozradí, co Goon prožil v Čínské čtvrti

Hide picture