Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Osmý díl komiksu Leonardo tahá ztřeštěnosti až z paty

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 3. 2014

Již poosmé vychází sborník ztřeštěných příběhů geniálně šíleného a šíleně geniálního vynálezce Leonarda. Pokud potenciální čtenář zvažuje, zda má Turkův a De Grootův komiks svým potomkům koupit, zbytečně ztrácí čas. Ani tentokrát nešlápne vedle. (navíc do něj může dospělý kupující občas také nahlédnout a oddechnout si u zábavných lapálií od těžkého života)

[nggallery id=2083]

Co čeká uvnitř osmého dílu, nazvaného Leonardo: Prostě geniální? Jídelní vagóny, enormně veliké hračky, výchova psů, pračka, Jules Verne, penězokazectví a mnoho dalšího. A hlavně spousta krutých žertů vůči chudákovi pomocníkovi.

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až pomocí jeho největšího hitu Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem pracujícím pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely dokonce i v prestižním časopisu Pif.

Čtenáře čekají především osvědčené šablony. Vynález, gagy, odkazy, cizímu neštěstí se člověk nejvíc směje, pointa. Opět jednostránkové až čtyřstránkové krátké povídky (dosud jedinou výjimkou byl Génius na cestách, zatím nejpovedenější díl).

Že je ubohá absence vývoje? To ne, některý tu najdete. Jen je to s ním jako s eritrejskou etnickou hudbou, když se poslouchá chronologicky, nikdo nezachytí změnu. Děje se totiž pozvolna, živě, jako by žila vlastním životem a rostla.

obalka Turk: Leonardo #8

Tentokrát nám do škatulky přibývá záměrná zlomyslnost. Škodolibost plnila veškeré díly, ale zdálo se, že jsou k ní postavy jen netečné, tentokrát čtenář narazí i na úmyslné ublížení na zdraví (humorně vyvedené samozřejmě).

K evoluci nedochází možná tak u vizuálu. Turk se stále drží svého zaběhnutého stylu a vše kreslí s notnou nadsázkou, přehnaností a se smyslem pro karikaturu. Přibývá jen detailů a vedlejších malých vtípků v pozadí. A právě ty dopomáhají k osobitému kouzlu.

Vynález infarktu

Leonardo jako komiks pro celou rodinu? V podstatě ano. Pobaví jak děti a mládež, tak i dospělé. Ale v podstatě, protože když si dospělý člověk přečte celou knihu nebo nedejbože osm knih na jeden zátah, otráví ho absolutní opakování témat a schémat. Ale pokud si vezme Leonarda do metra nebo k občasnému nakukování v práci, nebude litovat.

Existují komiksy (knihy, filmy…), jejichž jeden aspekt působí jako klad i zápor najednou. Díky odlehčené, hravé, ztřeštěné absurdnosti Leonardo vždy uplyne opravdu rychlým tempem. Krása sledovat, jak ladně utíká, ale také to znamená, že po chvíli je materiál k čtení fuč.

(a čím to, že tak dobře šlape? No přece povedený překlad, který také ctí hříčky a narážky)

Název originálu: Léonard #8: Coup de génie
Český název: Leonardo #8: Prostě geniální
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: Paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2014
Doporučená cena: 149 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Osmý díl komiksu Leonardo tahá ztřeštěnosti až z paty

Hide picture