Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: P. K. Dick vidí skrz Oko na nebi do myslí lidí. Čtou se dobře

Jan Nohovec

Jan Nohovec

26. 2. 2012

Náboženští fanatici! Usedlé paničky! Hororové černé můry, když vypadne elektřina! Odporní komunisti! Jaké to je v mysli cizího člověka? Phillip K. Dick přichází do Česka s dalším románem, který tu ještě nebyl.

Román Oko na nebi by v knihovničce pravověrného scifisty neměl chybět Foto: Daniel Husek

Na počátku bylo vědecké středisko, kde měla v padesátých letech velká exploze zavinit smrt osmi lidí. Místo toho se všichni jen trochu potloukli a popálili. Když se těch osm znovu zorientovalo a vyrazilo si žít své malé životy, zjistilo, že to už asi úplně nepůjde. Hlavního hrdinu, fyzika Hamiltona, navíc ještě předtím vyhodili z práce na vládních zakázkách, protože jeho manželka je považována za komunistickou agentku a on se s ní nechce rozvést.

Philip K. Dick

Americký spisovatel science fiction se narodil 16. prosince 1928 v Chicagu. Za svůj život napsal přes sto dvacet povídek a čtyřicet čtyři novel. Řada z jeho děl byla také převedena na filmové plátno. Ve své tvorbě míchal vědeckofantastické vize s náboženstvím a filosofií. Dick zemřel 2. března 1982.

Více v autorově profilu

Když si Hamilton po explozi vyrazí hledat práci jinde, zjistí, že na přijímacím pohovoru nepotřebuje ukázat, jaké znalosti má, ale jestli dostatečně věří v Boha. Auta tady nejezdí na benzín, ale na zbožná přání. Slunce obíhá kolem Země, kdesi dole je rudé peklo a za oblaky se skrývá mocné oko pana YHVH. Jo, a prostých pár modliteb dokáže přinutit pestrobarevný deštník, aby se dvěma dospělými pasažéry vzlétl do nebes. Cože?

Svižný děj a chytlavá zápletka v originálních kulisách

Nový román předního světového spisovatele sci-fi, vyšel v originále v roce 1957. Philip K. Dick sice vychází ze soudobých reálií, ale jejich znalost není důležitá, protože zápletka Oka na nebi je v mnohém nadčasová. Ten cizí, výstředně nábožensky švihlý svět, v němž se osm hrdinů ocitlo, totiž leží v cizí mysli. Autor v celém románu zkoumá, jak vypadá realita uvnitř lebky každého z nás a jak bizarně může být pokřiveno lidské vnímání. Výsledkem je útlá a chytlavá kniha.

Philip K. Dick: Oko na nebi

Chytlavá proto, že výsledná pointa se skládá jen velmi pomalu, a tak na ni hrdinové musí přijít skrz mnoho drobných dějových zvratů, které pro ně autor přichystal. Tempo vyprávění proto není pomalé, ale příjemně svižné, Dick žádnou scénu nenatahuje a dává všemu přesně tolik prostoru, kolik je potřeba. Ve spojení s fantasmagorickým světem, kde Bůh aktivně zasahuje dle své (zlo)vůle do lidských životů a který je skeptickému Čechovi víc než co jiného pro srandu, to dělá výbornou kombinaci.

Čtěte také: Očekávaná kniha Dívka na klíček. Bacigalupi vytřel všem (scifistům) zrak

Ačkoli náboženské lapálie časem nahradí hororovější situace s temnou atmosférou a později variace na základní zápletku v duchu politickém, počáteční tempo upadá jen minimálně, naopak ke konci ještě zrychluje. Proto je Dickovi ke cti, že dokázal všechny linky uzavřít a kromě pointy nezapomněl dát důraz i na vývoj postav.

I pro nescifisty

Oko na nebi je kratší román od mistra science fiction, který stojí za to díky svižnému ději a sympatické zápletce. Jakkoli může prostý příběh, který se jen ptá „co kdyby“, působit na první pohled triviálně, s autorem jako Philip K. Dick to zřídka může být celá pravda.

Když se k tomu přidá cena, která nešplhá do tak závratných výšek, jak by mohla, činí to z malého modrého svazku výborný přírůstek do knihovny čtenářů science fiction, nemluvě o početných řadách fanoušků samotného Dicka. A ačkoli se jedná o román, který postavil svůj základ na sci-fi prvku, mohou si jej přečíst i ti, kteří science fiction neholdují, protože Dick byl především spisovatel (a filozof) a teprve pak až scifista.

Název originálu: Eye in the Sky
Český název: Oko na nebi
Autor: Philip K. Dick
Překlad: Štěpán Valášek
Obálka: Pavel Růt
Počet stran: 240
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: P. K. Dick vidí skrz Oko na nebi do myslí lidí. Čtou se dobře

Hide picture