Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Petr Kopl Sherlocku Holmesovi zadělal na Skandál v Čechách

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

10. 12. 2013

Petr Kopl: Sherlock Holmes - Skandal v CechachČeští čtenáři jsou nadšení, kdykoli se v nějaké literatuře nebo kdekoli mluví o Čechách (a klidně i o Moravě, ehm). Jak tedy budou jásat, když se do České republiky podívá Sherlock Holmes? Nebo to vlastně o Čechách vůbec není? A jak to Petr Kopl podá? A už se vám také z těch otázek točí hlava?

uvodni Petr Kopl: Sherlock Holmes - Skandal v Cechach

Sherlock Holmes se nabídne, že pomůže slečně, jíž otec chce zabránit ve svatbě. Chce jí v ní zabránit smrtí. Do toho se ještě připlete jistý Skandál v Čechách a Sherlock vyrazí zachránit pověst českého krále. Na druhé straně proti němu bude stát žena. Může být, že Sherlock nevyřeší úplně všechny své případy?

Petr Kopl
Tuzemský komiksový scenárista a kreslíř. Na komiksové scéně se pohybuje zhruba od roku 1998, kdy si svůj um vypracovával v alternativnějších Origami, v lehčí alternativě pokračoval v Bedemanovi a největší komerční úspěch mají jeho adaptace klasických děl literatury. Neklasické adaptace klasických děl.

Vypravěčský styl Petra Kopla je zde prezentován v ne úplně nejryzejší formě. Byť dějově nám Kopl předvádí svou klasickou sherlockovskou výpravu – zápletka, tajemství, vše se spojí, běžný postup, který neurazí, ale nijak neodrovná – ubylo těch osobitých kliček, smyků a přeskoků.

Často bývá Koplova Victoria Regina označována jako česká Liga výjimečných. Autor má s Mooreovým přístupem mnoho společného, jenže tentokrát na odkazech jaksi šetřil. Jistě, najde se zde Dorian Gray, Fogg, pan Hyde a další, ale člověka zkrátka bavilo hledat je. Tentokrát nemá tolik možností. Ani odkazů na jiné Koplovy počiny fanoušek moc nenalezne.

Především ubyly odkazy na české prostředí, čemuž se až člověk diví, protože dané téma si o to vyloženě říká.

obalka Petr Kopl: Sherlock Holmes - Skandal v Cechach

Vedle samotných komiksů patří k velice zajímavým aktivitám sledování Koplova vývoje. Nutno říci, že jeho kresebné kvality se pohybují v každém komiksu někde jinde. A téměř zásadně se vždy jen zlepšují.

Anatomie zase o kousek blíže realističnosti, přesto dostatečně zkratkovitá a karikaturistická. Vše plyne ještě lépe a nyní už bez sebemenších zádrhelů. Kopl má osobitý, rozpoznatelný styl, jehož mísením s jinými dodává komiksu ještě větší šťávu.

Největší pokrok od posledního Koplova komiksu ale zaznamenaly barvy, kde se minule nezdály dotažené a zvolené přesně, tentokrát fungují bez sebemenšího zaváhání.

Trochu méně koplařiny, jen rychlé a zábavné čtení

Sherlcok Holmes: Skandál v Čechách sice v Koplově scenáristickém měřítku patří někam k průměru, ale přesto nenáročně skvěle baví. A z hlediska kreslířského? Vrchol. Když se k tomu přidá i to, že předmluva tentokrát nepůsobí tak k ničemu a uboze, rozhodně by po novém Sherlockovi měl každý Koplův fanoušek rychle sáhnout.

PS: Stále ale platí, že v rámci Victorii Reginy nejlépe funguje Tajemný hrad v Karpatech. Zkrátka něco fantasknějšího s větším prostorem pro šílené, odvázané nápady. Takže: Když už pořád ten Doyle, co zkusit Ztracený svět? Hm?

PS #2: Obří pochvala Koplovi za geniální obálku. Proč inspiraci Ligou výjimečných skrývat, když i z této ideje jde vykouzlit originální a hezký vtip?

Název: Sherlock Holmes: Skandál v Čechách
Obálka: Petr Kopl
Počet stran: 160
Vazba: paperback
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Praha 2013
Doporučená cena: 289 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Petr Kopl Sherlocku Holmesovi zadělal na Skandál v Čechách

Hide picture