Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Petr Kopl vyšle Sherlocka Holmese na jeho Poslední případ

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 10. 2013

Petr Kopl: Sherlock Holmes - Posledni pripadSherlock Holmes si prošel lecčím. Nyní ho podle vzoru sira Arthura Conana Doylea posílá Petr Kopl vyřešit Poslední případ. Bude opravdu jeho posledním? A neměl by být tenhle komiks raději Koplovým posledním? Nu, znalci už tuší velice podobné odpovědi. Jaké? 

uvodni Petr Kopl: Sherlock Holmes - Posledni pripad

Ve stopách ne zvěře, ne sněžného muže, ale ve stopách zločinu vydává se Sherlock Holmes. V Posledním případu půjde dokonce po největším zločineckém géniu, Moriartym. Jestli Sherlock toto setkání přežije, to se dočtete na stránkách nového komiksu ze série Victoria Regina.

Petr Kopl
Tuzemský komiksový scenárista a kreslíř. Na komiksové scéně se pohybuje zhruba od roku 1998, kdy si svůj um vypracovával v alternativnějších Origami, v lehčí alternativě pokračoval v Bedemanovi a největší komerční úspěch mají jeho adaptace klasických děl literatury. Neklasické adaptace klasických děl.

Po scenáristické stránce předvádí Petr Kopl téměř to samé, co v jiných komiksech z cyklu Victoria Regina. Drží se schématu adaptované knihy, ale přetváří ji podle svého. A to je jak? Podobně jako Alan Moore v Lize výjimečných. Jen tentokrát se objeví i narážky na tuzemská díla (zde například Čapek, v Tajemném hradu v Karpatech Pan Brouček…).

A když už se zmiňuje ta Liga výjimečných, tak některé pasáže z Posledního případu se jí podobají velice. A Kopl si to nejspíš uvědomuje, není to jen nějaká vykrádačka (nebo ne tolik), protože obálka jeho připravovaného komiksu Sherlock Holmes: Skandál v Čechách na Ligu svou obálkou odkazuje.

Stejně jako předchozí Koplovy komiksy Poslední případ perfektně drží atmosféru (možná dokonce nejlépe) a příběh táhne především hravost. Hravost, která člověka baví, hravost plná humoru, hravost jako důkaz toho, že sám sebe autor nebere tak vážně.

obalka Petr Kopl: Sherlock Holmes - Posledni pripad

Ale možná jste si všimli v odstavci navazujícím na Koplův medailonek slova téměř. Protože právě té hravosti ubylo. Když si člověk vedle sebe postaví poslední dvě části Victoria Regina, Tajemný hrad v Karpatech a Poslední případ, jednoznačně té volnosti ubylo.

Příliš se sleduje předem vytyčený cíl. Sice to pomůže atmosféře, ale zápor se objeví někde jinde. Byť stále dobrý, ale v porovnání slabší spád, humor i nadsázka a vecpání šíleností a propojení příběhů.

My hrdinové žijeme v Koplově časoprostoru

Ačkoli se to zdá neskutečné, nejslabší část tohoto komiksu tvoří předmluva. Bývá sice zvykem, že se v předmluvě jen chválí komiks až to není pěkné, ale tahle předmluva. No, nic a blábolení a pár věcí, které fanoušek Sherlocka Holmese postřehl o komiksovém médiu celkově. Až se člověk hanbí, za co ho pisatel má a proč do něj tohle hustí.

Možná jsou ty neobjektivní chvály lepší…

Sherlock Holmes: Poslední případ sice netvoří vrchol Koplovy tvorby, ale rozhodně se vyplatí. Stejně jako skoro cokoli od této továrny na absolutno… tedy komiksy. Člověk má neutuchající žízeň odhalovat další střípky tohoto univerza, už aby tu byl Skandál v Čechách.

Název: Sherlock Holmes: Poslední případ
Scénář a kresba: Petr Kopl
Obálka: Petr Kopl
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Praha 2013
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Petr Kopl vyšle Sherlocka Holmese na jeho Poslední případ

Hide picture