Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pidilidi, léty prověřený komiks, jsou plní dobrodružství a zábavy

Jan Šuška

Jan Šuška

11. 3. 2013

Pierre Seron: PidilidiVšechno začalo v Třezbezsku, tam jednoho nádherného rána nic netušící vědec našel kousek meteoritu. Ten, kdo se ho však dotknul, se okamžitě zmenšil na velikost šmouly.

První díl této ságy se zaměřuje na opuštění městečka pidilidí jménem Smělá, jelikož bylo postihnuto velkými záplavami. Při řešení problému se stěhováním se připomene starý vědec, jenž vyrobil lék, který je může vrátit do původní podoby.

Pár se jich tedy změní do velikosti člověka, a ostatní cestují v kufrech. Po nepříjemném pachtění se vlakem nachází svůj cíl uvnitř přímořské jeskyně v jižní Francii.

Pierre Seron
Je belgickým komiksovým kreslířem narozeným roku 1942. První kresby malých lidiček vytvořil již v roce 1966, když vzpomínal na dětské časy. Dynamikou kresby jej výrazně ovlivnil klasik francouzského komiksu André Franquin. Dříve působil jako designér a jeho pseudonym je Hříbě, anglicky Foal.

Pidilidi se na českém trhu představují poprvé, tvoří svého druhu dospělý protipól k příběhům malých šmoulů. Podobnost nastává ve výšce hrdinů, jinak je komiks zcela jinak orientován.

Po dějové stránce neztrácí od první chvíle komický a dobrodružný směr, jelikož se postavy vystavují groteskním situacím, například když jsou hrdinové nuceni zmenšit pár cestujících ve vlaku spolu s průvodčím za pomoci meteoritu.

Především může komiks zaujmout čtenáře svou kresbou a pestrou paletou odstínů. Díky tomu se jeví jako komiks pro děti, což na první pohled příběh vypadá.

Dá se přirovnat k jiným francouzským komiksům jako je například Gaston. Moderní způsob kresby ani nečekejte, jedná se o starou školu a cvičenou ruku belgického mistra, proto byl tento komiks tak populární.

Nestává se často, že vydavatelé přijdou na trh s prvním dílem: to, že bude Dobrodružství pidilidí vycházet chronologicky, je velké plus. Více než čtyřicet alb čeká na vydání, a český čtenář si tak může vychutnat francouzskou klasiku.

Příjemný komiks na odpočinkovou četbu

Díky své atmosféře bych nedoporučoval fandům krvavých komiksů, pidilidi jsou mírumilovný národ, který si zvolil žít bez systému. Žádná anarchie tam však není, možná proto, že tam nejsou žádné děti.

Právě tento nápad byl jistě pro fanoušky tak zajímavý. Ovšem vysvětlit tak po lopatě historii pidilidí mi přijde trochu nezajímavé a určitě bych mu věnoval více stránek než líc obálky.

Dobrodružství pidilidí se zdá být příjemným komiksem na odpočinkovou četbu a najdete v něm plno komických prvků. Označil bych jej jako rodinný komiks, protože díky své kresbě a jednoduchému příběhu si jej mohou zamilovat děti i jejich rodiče.

Originální název: Les Aventures des Petits Hommes 1 – L´Exode
Český název: Dobrodružství pidilidí 1: Exodus
Autor: Albert Despréchins
Kresba: Pierre Seron
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: brožovaná
Rozměry: 210 x 295
Vydavatel: Albatros Media – CooBoo, Praha 2013
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pidilidi, léty prověřený komiks, jsou plní dobrodružství a zábavy

Hide picture