Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Z packalských archivů přilétá komiksový patriot Gaston

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 9. 2012

Vedle Leonarda začíná vycházet Gaston, další slavný francouzský hrdina. A čeští čtenáři uvidí absolutní začátky, první objevení se hrdiny. A přes svou starobylost Gaston neztrácí na šmrncu a stále se svým vtipem a nadsázkou funguje.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/fraquin-gaston-1-ukazka1/]

Rovných dvacet let poté, co se u nás Gaston objevil poprvé v Nové generaci, vychází první jeho souborná kniha. A opravdu první, celého (anti)hrdinu Gastona mapuje od úplných nekomiksových prapočátků. Vedle Leonarda tak CooBoo šíří další osvětu francouzského komiksu především pro mládež. Jen tak dál.

André Franquin
Otec belgických humoristických komiksů se narodil roku 1924 a komiksy tvořil už za druhé světové války. Mezi nejslavnější počiny patří dvacet alb komiksu Spirou et Fantasio a autorský Gaston. Dožil se třiasedmdesáti let a získal mnoho celosvětových ocenění.

Ačkoli se postava lajdáka a packala Gastona zrodila už roku 1957, vůbec to na kvalitě není znát. Franquin dokázal už z jednoobrázkových vtipů vytřískat maximum. A tak rozesmívá i první polovina knihy, kterou tvoří opravdu archivní kousky, kdy se ani nevědělo, co bude ten Gaston zač. A rovněž i v nich (vlastně tedy jenom v nich) nalézá místo na experimenty ve své době ohromné. Odborný text překrytý Gastonovou hlavou, což postavy vysvětlují až na další straně? Proč ne? Živé, zábavné a osvětové, co se hrdiny týče.

I sám Gaston působí sympaticky. Franquin stvořil postavu rozčíslého týpka, který cigaretu nevyndá z pusy a na vše se tváří znuděně, ignorantsky a vytváří spíše dojem sígra, než redaktora. A tak to má být!

Na tom se už ovšem způli zasloužil vizuál, na kterém Franquinovi pomáhal (a to občas až tak, že obrázky maloval jen on) Jidéhem. Na rozdíl od Leonarda je kresba detailní, propracovaná a více realistická. Ačkoli k realističnosti má pořád daleko, a tím pádem děti stále láká (i když méně než Leonardo), skvěle dovede navodit atmosféru neuvěřitelného botelu v Gastonově kanceláři či rozpohybovat jednotlivé postavy. A na celostránkové kresby se na detailech ubírá, což působí nejen zajímavě, ale k podtržení komičnosti to skvěle funguje.

Redaktore, prchni

Oproti Leonardovi, který sice může být vnímán jako mezigenerační, nicméně přece jen míří spíše na mladší čtenáře, působí Gaston o stupeň lépe. Také mezigenerační, ale dospělí si ho užijí víc než Leonarda. To ale neznamená, že by z něj byli perfektně nadšení, to ne, ale jako oddychové počtení (a pro některé nostalgie) na několikaminutové vypuštění skvělá volba. A navíc na první číslo kvalita výtečná.

Originální název: Gaston #1: Les archives de la gaffe
Český název: Gaston #1: Z packalských archivů
Scénář: André Franquin
Kresba:
André Franquin, Jidéhem
Překlad: Richard Podaný
Obálka: André Franquin, Jidéhem
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Z packalských archivů přilétá komiksový patriot Gaston

Hide picture