Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Pohlazení soumraku i svých milenců potřebuje Merry jako sůl

Olga Buriánková

Olga Buriánková

19. 11. 2014

Princezna Meredith se snaží zapadnout do dědických tanečků ve Faerii. Přes spousty přešlapů získává u dvora spojence nejrůznějších ras. Stejně jako těla i srdce svých strážců. Snad s nimi počne následníka Temného trůnu dříve, než ji zavraždí.

Meredith Gentryová se z politických her Říše kouzel nedostane jen tak lehce. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky.

Meredith Gentryová se z politických her Říše kouzel nedostane jen tak lehce. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky.

Milovníky urban fantasy, nebo možná spíše ctitelky paranormálních romancí, potěšila Laurell K. Hamiltonová dalším dílem svého cyklu Merry Gentry. Hlavní postavou série je Meredith Gentryová, princezna Temného faeského království a neteř tamní panovnice, která v tomto svazku přichází za svými fanoušky již podruhé.

V románu Pohlazení soumraku se Merry pořád snaží přežít vražedné útoky svého bratrance Cela. Zároveň je spolu s ním jmenována přímou dědičkou trůnu. Teď záleží jen na tom, kdo první přivede na svět faerijského potomka. Meredith sice významně pomáhá svoboda a ztepilí osobní strážci, přesto její výhra zdaleka není jistá.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas ve Spojených státech amerických. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako například Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová parafrázovala v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – hrdinská fantasy s názvem Nightseer (1992). Rok nato poprvé publikovala první díl z dnes více než dvacetidílné série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat a v roce 2000 vznikl první díl cyklu Merry Gentry (Polibek stínů, Pohlazení soumraku, Svádění luny, Úder půlnoci), jenž završil první desítku.

Když Merry otěhotní, získá Temný trůn. Ale bude šťastná?

Merredith Gentryová postoupila v královské hierarchii téměř na vrchol. Pokud s některým ze svých bodyguardů otěhotní, stane se královnou Temného dvora. Když ji naopak předstihne bratranec Cal, povládne on a Merry i její muže čeká jistá smrt. Všichni se snaží dostát závazkům, ale přes své nasazení je to stále pat. Princeznu trápí i zdraví strážce pokousaného krutěnkami a goblina Kitta, o něhož se stará.

Přesto stále funguje v detektivní agentuře a přijme zakázku od tajemné celebrity. Ani ona však netuší, že úkol, o který Meredith požádala, souvisí s masovou vraždou. K té je přizvána jako konzultantka, ale vzápětí ji z místa činu vyhostí. Merry tuší, že vrah přišel z Říše kouzel. I když je to nebezpečné a spojení s tajemným zlem každý popírá, pátrá dál. Jenže problém je větší, než faeská princezna. merry_gentry_2_pohlazeni_soumraku

Bojiště se přesouvá, ale boj stále trvá

Jen co Merry Gentry odhalila svou existenci, opět se stala terčem číslo jedna. Nyní v husté kaši královských intrik nemusí tonout sama. Jednak jí o život už neusiluje vlastní teta, vládkyně Temného dvora a druhak její život ochraňují ti nejděsivější a nejnebezpečnější bojovníci mezi temnými fae. Královnini bývalí strážci se stali bojovníky ve službách Meredith a zároveň z pozice vysoko mezi faerijskou šlechtou, i možnými otci jejího dítěte.

Ale stávají se také celebritami a miláčky lidí. A jejich pozornost, třebaže se mezi nimi nadpřirozené bytosti pohybují naprosto bez omezení, není příliš žádoucí. Kromě toho, většina obyvatel Říše kouzel při pobytu mimo ní chřadne, což vede jen jedním směrem.

Proto, když ji tajemná obyvatelka Faerie, žijící desetiletí mezi lidmi, poprosí o pomoc, Merry nezaváhá. Princezna se však každým svým činem stále více zamotává do dvorských intrik. S každým dalším dnem se ale v těchto tanečcích stává zručnější a vypadá to, že sílí nejen politicky, ale překvapivě i magicky.

Meredith není Anita, ale stejně se jí daří

Dá se říci, že L. K. Hamiltonová zručně rozvíjí svou nejpopulárnější paranormální romanci o nekromantce, lovkyni upírů a policejní konzultantce, Anitě Blakeové. Obě série si jsou velmi podobné. Stejně jako Anita, i Meredith je ostřejší než břitva a obálka L. K. Hamiltonová: Polibek stínůmá pro strach uděláno. Zejména, když jsou v nebezpečí její milovaní. A těmi se stávají pořád další a další bytosti/mužové.

Žádný z nich není člověk, ale ani ona není. Je napůl sidhe, což jí přináší magické nadání i nadpřirozený zjev. Stejně jako zvláštní vztah ke všem kouzelným bytostem (ať jsou jakkoli podivné) a občas i šokující poměr k uvolněnému sexuálnímu chování fae. I v Pohlazení soumraku pokračuje Hamiltonová směrem naznačeným Polibkem stínu.

Také zde se objevuje množství magických bytostí (ještě nebezpečnějších a hrůznějších, než vlkodlaci a upíři), ale na rozdíl od Anitina prostředí je to Marryino (i děj jejích příběhů) posunutý o číslo dál. Dílem použitými kulisami, které jsou mnohem zvláštnější, než je obvyklé, dílem vytříbeným literárním stylem populární autorky, která má na svém kontě již desítky žánrových knih.

Pikantní literatura pro milovníky fantastična

Série jistě upoutá fanoušky lechtivější fantastiky a nutno říci, že právem, protože kromě sexuálních motivů, propracovaných detailů, vyvíjejících se charakterů (přestože občas mohou někteří Marryini strážci trochu splývat) i propracovaných

I v nové sérii čeká napětí, akce, love story i sex., Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

I v nové sérii čeká napětí, akce, love story i sex., Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

zápletek, je děj v zásadě postaven na třech základních pilířích (jako se osvědčilo v počátečních Anitiných příbězích).

Kromě fantastické linie, jež těží z podivností faeských dvorů a také z nutnosti kooperovat s nejrůznějšími magickými druhy, je v pokračování rozvíjen i motiv vyšetřování. Marryiny detektivní případy se tak stávají rovnocennými nástupci policejního vyšetřování Blakeové.

Milovníci paranormálna i fanoušci kriminálek se díky tomu mohou těšit na další životní osudy rusovlasé princezny v knize nazvané Svádění luny. Protože se všemi díly, kromě jednotlivých drobnějších námětů, vine i podstatnější motiv faeské politiky, bude zajímavé sledovat, kam osud příště všechny zavane.

Český název: Pohlazení soumraku. Název originálu: A Caress of Twilight. Autor: Laurell K. Hamiltonová. Překlad: Kateřina Bínová. Obálka: Jakub Jíra. Nakladatel: Epocha, 2013. Počet stran: 288. Doporučená cena: 269, zlevněno e-shop – od 215 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pohlazení soumraku i svých milenců potřebuje Merry jako sůl

Hide picture