Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pohltí Matka Země Posledního z mužů, nebo pod hlínu ještě nepůjde?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 12. 2013

Massimo Carnevale: Y - Posledni z muzu #9 - Matka ZemePolopostapokalyptická série Y: Poslední z mužů se chýlí ke konci. Předposlední, devátý díl přinese řádku (nepotvrzených) odpovědí na vše důležité, co jste chtěli vědět. Ale bude to stát za to? Přece jste neurazili takovou cestu pro nemastný neslaný konečník. (ani krok vedle, Vaughane, jen veď ty zatvrzelé dál)

uvodni Massimo Carnevale: Y - Posledni z muzu #9 - Matka Zeme

Tůůů tududu du dů tu du du dů. Blíží se finále. Yorick – unesen. Dr. Mannová – krvácí z vagíny. Agentka 355 – napadena katanou. Jednooká dívka – zmítá se v poutech. Pobyt v Šen-Čenu asi nebude tak idylický, jak si chtějí hrdinové namluvit…

Brian K. Vaughan
Narodil se v Ohiu roku 1976. Postupným vývojem se zařadil mezi mistry současného komiksu. Od něj pochází hity jako The Hood, Smečka z Bagdádu či právě sága Y: Poslední z mužů. Nezůstal ale jen u komiksů, psal scénáře například i pro seriál Ztraceni a možná díky němu získal surrealistický nádech.

Příběh jediného penisu se dostává dál, téměř aniž by se hýbnul z místa. Apokalyptickej pták zakrejvá křídly oblohu. Apokalyptickej pták žvejká krvavou masu. Apokalyptickej pták stíná hlavy času. Apokalyptickej pták vydechuje sirnej prach. Apokalyptickej pták – ztopořený znamení.

Snad poprvé se Brianu K. Vaughanovi podařilo opravdu vyvolat atmosféru. Člověk mu věří, že se nebojí ke konci série přistoupit k radikálním krokům. Ne že by tedy akční scény fungovaly, jen člověk tuší, že nemusí skončit dobře.

V čem ale Vaughan opravdu exceluje, to jsou dialogy. Reálné, skutečné rozhovory, kterým čtenáře prostě baví naslouchat. Navíc opravdu definují postavy, vztahy, z hrdinů tvoří uvěřitelnější protagonisty. Humor situační v podstatě nenajdete, ale toho slovního si užijete spoustu. A jako fanoušek sci-fi extra porci navíc.

obalka Massimo Carnevale: Y - Posledni z muzu #9 - Matka Zeme

I přes důležitost a absenci nudy Matka Země nevyniká, naopak za předchozími neustále se zlepšujícími díly pokulhává. Proč? Protože odpovědi sice jako odpovědi fungují, ale člověka neuspokojí. Nutně je přijme jen jako teorii, nijak odvařený z nich nebude. Snad i proto zbývá ještě jedna kniha.

Dvě povídky na závěr sice neurazí, ale ani nenadchnou. Vaughan je vůbec nemusel psát, a kdyby s nimi vypustil i pár předchozích zbytečných vsuvek, mohla série mít o díl méně a našlo by se méně rýpalů stěžujících si na roztahanost.

Jeden penis vládne všem

Sice jde v porovnání s předchozími zhruba třemi o část slabší, nicméně chvilku zábavy si s Matkou Zemí užijete. Z vypínaček, u nichž nemusíte přemýšlet, je to jedna z nejideálnějších voleb, protože zde na rozdíl od jiných nenajdete ani tu iritující stupiditu.

Rozhodně se všichni čtenáři těší na příští rok na poslední díl. Sice se zdá, že by mohl být konec v devítce, ale o to zajímavější bude sledovat pravý závěr (snad to nebude jen ubohé epilogové zakončení se sluníčky, duhami a poníky).

Název originálu: Y: The last man #9 – Motherland
Český název: Y: Poslední z mužů #9 – Matka Země
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra, Goran Sudžuka
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pohltí Matka Země Posledního z mužů, nebo pod hlínu ještě nepůjde?

Hide picture