Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Popel a prach aneb závěrečné vystoupení ujetého Hellblazera

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

1. 11. 2013

brian azzarello: hellblazerPutování Johna Constantina napříč Amerikou pod taktovkou Briana Azzarella se pomalu chýlí ke svému konci. Provázelo jej hodně krve, bolesti, mrtvol a cigaret, a ani v tomto sešitu se tohle zajeté tempo nezmění.

Detektivní vyšetřování jedné neobvyklé smrti v sado-maso salonu a zpověď vnitřně nespokojeného boháče zkorumpovanému a nešťastnému knězi. Ptáte se, jak to s naším Johnym souvisí? Vlastně je s těmito příběhy do základů propleten – prostě se pomalu rozplétá malér, do kterého se Hellblazer už před dlouhou dobou namočil.

Brian Azzarello
Komiksový autor Brian Azzarello se narodil 11.srpna roku 1962. Mezi jeho práce patří například Batman (Broken city), Superman, série 100 nábojů a samozřejmě Hellblazer. Řadí se mezi těžké váhy, je držitelem Eisnerovy a Harveyovy ceny. Z nedávného díla může čtenář zabrousit kromě Hellblazera například do Before Watchmen.

Brian Azzarello strávil s Constantinem pět komiksových knih, aby jeho cestu patřičně vykreslil. Pomocí dvou dějových linií nyní pomalu skládá poslední střípky, které čtenáře dovedou k rozpletení zákulisních nitek, jež byly schované za sebevraždou Klikaře.

Samozřejmě nečekejte, že se vám vše dostane pod nos na stříbrném podnose. Bude chtít trocha zapojení, abyste se závěrečným sešitem prokousali. A i tak se budete muset smířit s tím, že jsou jisté věci mezi peklem a zemí, kterých se prostě nedoberete.

Temný a cynický Azzarellův scénář je do detailu promyšlený, plný perverzností a někdy až trochu přehnaně sází na dekadentní motivy. Svědkové vraždy spoře odění v latexu, jež líně vykládají o oblíbených zvrácenostech, se jeví trochu lacině, podobně jako rozhovory mezi detektivy nebo místy ploché plkání šéfa podsvětí.

hellblazer:popel a prach obalka

Na druhou stranu, tohle je přesně styl a prostředí, které k Johnu Constantinovi patří a kde se cítí jako ryba ve vodě. Prostředí, které Azzarello pomalu a důsledně budoval a které je dominantním motivem, jenž určuje atmosféru jeho knih. Co by u jiného komiksu působilo prvoplánově a povrchně, je tak zde naprosto funkční.

Obklopen více i méně podivnými postavami, Constantine proplouvá špinavým Městem Andělů, aby završil své hledání pravdy. Detektivní noir thriller nás provede salónem plným řetězů a bičů, policejní stanicí nebo herním sálem s rozšklebenými sochami a nebožáky naloženými v lihu.

Celý sešit připomíná velkou zpověď různorodých lidí – tedy až na Constantina, který vše sleduje s posměšným úšklebkem a na svou finální roli trpělivě čeká.

Poslední temný výkřik

Kresba je hodně založena na statičnosti a opakování, akce se skrývá spíše pod povrchem a v detailech, než že by byla stavěna na odiv.

Nehybné scény, kde se mění pouze dialogy, neosobní siluety, stísněnost sado-maso salónu i detektivní stanice jdou ruku v ruce se stísněností a samotou jednotlivých osudů. Kresba tomu napomáhá, je temná, vybarvená spíše tlumenými barvami. Prostě zmar smíšený s úpadkem čišící z každé strany.

Závěrečný díl tohoto opusu je tečkou, která pro Constantina znamená uzavření jedné životní kapitoly. Je na čase předat otěže této série někomu dalšímu, a rozloučení je velkolepé, trochu nechutné, ale zatraceně zábavné. John Constantine ve svém rozevlátém kabátě odchází po boku Briana Azzarella – a odchází jako vítězové s hlavou hrdě vztyčenou.

Originální název: Hellblazer: Ashes and Dust
Český název: Hellblazer: Popel a prach
Scénář: Brian Azzarello
Kresba:Marcelo Frusin, Giuseppe Camuncoli, Cameron Stewart
Překlad: Štěpán Kopřiva
Obálka: Tim Bradstreet
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Počet stran: 144
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení:***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Popel a prach aneb závěrečné vystoupení ujetého Hellblazera

Hide picture