Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Poslední z mužů si bude užívat mezi Dračicemi v kimonu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

8. 7. 2013

Massimo Carnevale: Y: Posledni z muzu #8Již poosmé servíruje Brian K. Vaughan dobrodružství posledního z mužů. Tentokrát se Yorick objevuje v Japonsku, kde pátrá po své ztracené opici. A nebude mít po tolika přečtených a nejednou natahovaných dílech z komiksu opici už i čtenář? Nebo mu ji právě osmička vyléčí?

Podle některých čtenářů asi nejnudnější série vycházející u nás se blíží ke svému finále. Mnoho čtenářů tak možná toto přesvědčení přejde. Yorick a jeho banda se musí vypořádat s ninji, Yakuzou i popovou zpěvačkou. A opět se vrací militantní Izraelitky.

Brian K. Vaughan
Narodil se v Ohiu roku 1976. Postupným vývojem se zařadil mezi mistry současného komiksu. Od něj pochází hity jako The Hood, Smečka z Bagdádu či právě sága Y: Poslední z mužů. Nezůstal ale jen u komiksů, psal scénáře například i pro seriál Ztraceni, a možná díky němu získal surrealistický nádech.

Každý už očekává, že se bude konečně pořádně přirážet a povede to k tomu velkému závěrečnému vyvrcholení. Tak se hejbej, kotě, jedem, hejbej, hejbej, kotě, do nekonečna. Do nekonečna se táhly předchozí díly a tento díl sice té rusovlásce ještě nepřiložil břitvu pod krk, ale už se tempo znatelně zrychluje.

O nějaké kruté cvičení s tou dobrou nánou ale stále nejde. Konečně dojde k tomu, že hlavní příběh plní i akce a docela důležité informace, poodhalují se možná ty nejdůležitější odpovědi, ale to všechno zase zmizí, protože do knihy musel Brian K. Vaughan nacpat další dva příběhy á la origin.

obalka Massimo Carnevale: Y: Posledni z muzu #8

Právě těmito odbočkami si Vaughan kazí skóre. Skvěle zvládne vystavět dialogy a v těchto (tentokrát kupodivu jen v polovině případů) zbytečných natahovačkách se neděje nic tak hrozného, že by to nezvládl šoupnout do rozhovoru. Možná by se to četlo pomaleji, ale dobře rozvržené a mistrně napsané by to fungovalo lépe než zabít konec knihy.

Že by nešlo o větev hyperboly, ale o parabolu?

Od příběhu neodrazuje ani kresba Piy Guery, za níž občas supluje Goran Sudžuka. Sice to není nic, co by člověka dostalo, ale jde o takový příjemný průměr, který jen nechává čtenáře plout a nezastavovat se nad vizuálem. Kupodivu tentokrát ani není na obtíž výměna kreslířů, což většinou u zaběhlých sérií ruší.

Po útlumu kvality v předchozích částech se opět série vyšvihává. Nijak extrémně, pořád jen takové příjemné, docela rychlé a nenáročné počtení, u něhož mnohokrát můžete vypnout, ale vypadá to, že se to spraví. Což nic nemění na tom, že by tu holku měl někdo odtáhnout hluboko do lesů a proklát, až se chytne oltáře a zařve, jak řvou lidi na horách.

Název originálu: Y: The last man #8 – Kimono Dragons
Český název: Y: Poslední z mužů #8 – Dračice v kimonu
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra, Goran Sudžuka
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Poslední z mužů si bude užívat mezi Dračicemi v kimonu

Hide picture