Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Pro komiksového Goona nepřinese první kniha Nic než utrpení

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 12. 2012

Eisnery ověnčená zombie série Goon šíří svou nákazu nově i do českých luhů a hájů. Bitvy mezi hordami nemrtvých, tupé mlátičky doprovázené zvrácenými vtipy a bizarními postavami dovedou zajisté zabavit i české čtenáře.

Po hlavním hrdinovi pojmenovaná série se dočkala vydání prvního dílu. V něm se musí drsňák (jak jinak než pěstmi) Goon vypořádat s rybími lidmi, oživlými mrtvolami, nenasytnými skřety, bahenními hejkaly i strašidelnými domy. A možná přijde i doktor Mengele…

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. Vedle Goona ho čtenáři znají jen z obálky upírské Crwe.

Eric Powell představuje typického burana. A je na to hrdý.  V Goonovi sází na zvrhlý humor plný perverzností, oplzlostí a prostoduchých vtipů. Na přímočarost a jednoduchost.

Přes vesnicky prostý přístup Powell ale ukazuje svou kulturní vzdělanost, co se béčkových filmů a ujetých komiksů týče. Kniha se jen hemží popkulturními odkazy a Powellovi inspirátoři se na nás dívají z každé stránky. Autor se jejich přítomnost ani nesnaží zakrýt, skládá jim svým způsobem vyvedenou poklonu.

K nekomplikované Powellově tvorbě, která naštěstí ani nemá jinou snahu než pobavit čtenáře, se váže také překombinovanost. Tvůrce do komiksu nacpal prostě vše, co má rád, ať už to k atmosféře ladí, nebo ne. Vytvořil tak podivný osobitý guláš, který kupodivu funguje a opravdu si drží jakéhosi individuálního ducha. A skýtá možnosti, které by žánrové vymezení potlačilo.

A co vlastně sám hrdina? Goon v angličtině znamená buď mlátička, nebo hňup. Obojí ho krásně vystihuje. Ze všeho nejvíce připomíná jakéhosi křížence mezi Hellboyem a Lobem. I když působí černobíle a nijak živě, přesto toto spojení docela funguje.

Atmosféru knihy podtrhuje také kresba. Powell kombinuje typickou darkhorsovskou linku temnějších komiksů s disneyovsky ikonickou karikaturou. Díky tomu si kniha udrží chmurnější ovzduší i přes hlavní komické směřování, podtržené groteskním ztvárněním (především postava parťáka Frankyho s jeho prázdnými kukadly).

Přesto autor občas změní styl, aby podtrhl pradávnou historii vyprávění originu či jinou odbočku, a vytvoří tak působivé oživení.

To se tak potká Lobo s Hellboyem v bordelu…

Jako oživení mají působit také obsažené, zřejmě náhodně vkládané, imaginární reklamy. Ačkoli občas svou naprostou stupiditou a úchylností fungují a čtenáře mohou rozesmát, nejednou se stane, že nad nimi jen člověk zakroutí hlavou, proč ho taková slaboduchost má rušit od čtení.

České zpracování, jak už u Comicscentra bývá zvykem (jen s sebou většinou nese finanční přemrštěnost), kvalitní. Jenže české vysvětlivky k odkazům uvnitř komiksu působí v tak hojném počtu rušivě. Čtenáře, který ví, o co jde, mnohem více potěší, když na podobné narážky přijde sám, a toho, kdo zase danou věc nezná, nechávají stejně chladným. Zbytečné. Lepší by bylo napsat jejich výčet na internet, nebo jim věnovat stránku místo reklamy na jiné tituly Comicscentra…

Pokud má někdo chuť přečíst si hybrida mezi primitivním prostoduchým masakrem a záblesky inteligence, Goon by ho měl potěšit. Ale komiks jako celek vyvolává dojem rozjezdu, že ta pravá zábava má teprve začít. Doufejme. Na pět Eisnerů to rozhodně zatím ani zdaleka není.

Český název: Goon #1: Nic než utrpení
Originální název: Goon #1: Nothin‘ But Misery
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Obálka: Eric Powell
Počet stran: 144
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160×240 mm
Vydal: Comics Centrum/Martin Trojan-3-Jan, Praha 2012
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pro komiksového Goona nepřinese první kniha Nic než utrpení

Hide picture