Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Projděte se nacismem za ruku s prostým Dítětem s hvězdičkou

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 12. 2012

Komiks pojmenovaný Dítě s hvězdičkou má za úkol zanést poučení o druhé světové válce mezi nynější lidská mláďata. Ačkoli jistý potenciál se v knize zajisté ukrývá, forma předávání informací nudí, ničím nezaujme a čtenář plesá především proto, že kniha uteče během kratičké chvilky.

Jednou v noci se děvčátko vzbudí a zjistí, že babička bdí. Na otázku, zdali se jí zdála noční můra, odpoví stařenka vyprávěním o zavedení Davidových hvězd, úniku před nacistickými vyšetřovateli a o čekání na návrat rodičů z koncentračních táborů.

Marc Lizano
Marc Lizano se narodil roku 1970 ve Vannes. Po studiu filozofie se okamžitě pouští do ilustrátorské činnosti prokládané cestováním. Podílí se na vydávání komiksů a sám jich také nemálo píše a kreslí, občas jen kreslí. Na svém kontě má mimo Dítěte s hvězdičkou i komiks Praha.

I přes silný námět dovedl Loïc Dauvillier vytvořit dost slabý odvar. Jakékoli dojetí či soucit, pro jejichž předávání jako by byl scénář stvořen, mizí. Zde ho nenajdete.

Scénář působí odosobněně. Chybí mu šťáva a vcítění se. I když to zřejmě nebude pravda, vytváří dojem mechanické práce, práce na zakázku, ne z lásky k danému médiu či dokonce dílu.

Ačkoli občas  nějaké emoce vzbudí, jedná se jen o maličké záblesky, které ihned zmizí. Při četbě knihy či komiksu s touto tématikou člověk vyžaduje, ať v něm přetrvává déle, než do otočení stránky.

Protože komiks míří na dětské čtenáře a snaží se jim přinést osvětu o antisemitismu druhé světové války, jistá dávka naivity a prostoduchosti nevadí, všeho moc ale škodí. Na děti příběh působí až příliš nudně, i na ně dopadá povrchnost a prostota. Ne každé závažné téma v komiksu funguje jako dětská vzdělávací literatura.

Ani kresba Marca Lizana není pro děti to pravé ořechové. I když vše silně zjednodušuje a ikonizuje, zůstává patrná jakási nedostupnost a nepřehlednost. Od podivně neuspořádaného pozadí přes nepřirozeně obří, přesto nepřívětivě vyvedené hlavy, až po nepříliš dětský koloring.

Hlavy pana Mackeyho

Rovněž tak děti nepotěší obličeje a účesy těch napuchlých hlav. Pokud se na obrázku vyskytuje více postav, dělá problém rozeznat, která je která i vnímavějšímu čtenáři, který si většinou stejně vsadí na tu špatnou. Žádná dětská povinná přehlednost a jasné poznávací znaky (možná tak šerifská hvězdička, ale ne vždy si jí člověk na první pohled všimne).

Jako celek Dítě s hvězdičkou vyvolává rozpolcený dojem a stojí si spíše průměrně. Na světlé momenty se nabalí ztroskotání. To, co na  komiksu potěší ze všeho nejvíc (vedle skvělého tempa, osmdesát stran zde máte proběhnutých opravdu za pár minut)  je vydání originálu. Rok 2012. Že by vydávání komiksu u nás už tak zrychlilo?

Originální název: L’Enfant cachée
Český název: Dítě s hvězdičkou
Scénář: Loïc Dauvillier
Kresba: Marc Lizano
Překlad: Dana Melanová
Obálka: Marc Lizano
Počet stran: 80
Vazba: Vázaná
Rozměry: 195 x 260 mm
Vydal: Albatros, Praha 2012
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Projděte se nacismem za ruku s prostým Dítětem s hvězdičkou

Hide picture