Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Resistance 3 potápí nevyvážený děj a přehrávající hrdina

Marek Jedinák

Marek Jedinák

7. 9. 2011

!PlayStation 3!Očekávání byla veliká. Zážitky jsou rozporuplné. Resistance 3 potápí nevyvážený děj a až trapné, patetické chování hlavního hrdiny. Přesto je však zábavná a nadprůměrná.

Resistance 3 nabízí akční jízdu od začátku do konce. Bohužel s velmi proměnlivou kvalitou Zdroj: distributor hry

Exkluzivní herní série pro konzoli PlayStation 3 začínala jako nevábně vypadající střílečka kopírující konkurenční Gears of War z Xboxu 360.

Vykrádačka nebo sázka na jistotu?

Nabízela stylový mix retro konceptu a alternativní historie. Koncem padesátých let se na zemi objevil virus Chiméra měnící infikované lidi na agresivní příšery mimozemského původu vyzbrojené high-tech zbraněmi. Začal tak boj lidského druhu o přežití. Béčkový koncept se vyplatil a Resistance 2 se stalo jednou z nejlépe hodnocených her na konzolích. Lidé žijí jako psanci v podzemních úkrytech a městy se prochází obří příšery.

Vybrali jsme osm nejlepších zbraní z videoher. Vytuněný invalidní vozíček a atomovku!

Resistance 3 sice přímo navazuje na druhý díl, ale díky úvodnímu intru laděnému do komiksového hávu, podobnému jako ve hře inFamous 2, nemá ani nováček problém pochopit příběhovou linii příběhu. Krátký tutorial seznámí hráče se svízelnou atmosférou prostupující celou hru.

Mimozemšťané se snaží planetu Zemi terraformovat, přiblížit obrazu svému jako cephové z Crysis 2 nebo útočníci ze Spielbergovy Války světů. Teplota se rychle snižuje a jedinou šancí je vydat se z jihu přes celé Spojené státy až do New Yorku, kde je nutné zničit obří terraformer v podobě gigantické věže.

Větších bossů je ve hře zatraceně málo. Boj s nimi pak pro zkušenějšího hráče nepředstavuje žádnou výzvu

Grafické zpracování hry je velice rozporuplné a především kolísavé. Zatímco některé lokace díky dosti stylovému zpracování dávají zapomenout na docházející dech herních konzolí, nižší rozlišení v hráči totiž evokuje pocit historického zasazení a perfektně podkresluje už tak úzkostlivou atmosféru.

Rozporuplně vypadající zábava

Textury prostředí sice nejsou interaktivní, ale za to perfektně předskriptované. Stromy se ohýbají ve větru, v ulicích typicky jižanského městečka fučí písečné jazyky a průtrž mračen v St. Louis poukazují na detaily, které tolik postrádá třeba podobně stylizovaný Fallout.

V pražských prodejnách Comics Point seženete sběratelské figurky i komiksy!

Široký zbraňový arzenál je zárukou akční zábavy, nicméně nepřátel skutečně velice ubylo, takže si hráč prakticky pořádně zastřílí maximálně jen s polovinou pistolek.

Každá zbraň se zastřelením určitého poštu nepřátel kolektuje zkušenosti, jež se pak projeví ve formě nových upgradů. Zatímco tak hráč začíná s ušmudlaným plivátkem, na konci hry mu bude k dispozici mocná zbraň. V útočné výbavičce hráč najde spoustu netradičních prostředků k likvidaci nepřátel. Atomizer metající salvu blesků nebo Auger umožňující střílení přes zdi.

Nepřátel je v Resistance velice málo. O to propracovaněji však vypadají

Fanoušci série již jistě vědí, že se třetím dílem přichází i nový hlavní hrdina. Hra se v tomto směru posunula dál, jelikož už nejde o anonymní mlčenlivou postavu, ale o člověka snažícího se prostě jen přežít a vést v rámci možností relativně poklidný život. Náročnější hráč však velmi rychle prokoukne, že se postava chová v mnoha situacích naprosto iracionálně a hloupě.

Jedním z motivů hry je rodina. Ten však absolutně nefunguje a hráč se s hlavními postavami prostě nedokáže identifikovat. Jedním z mála funkčních prvků je nacházení zápisků nebo informací napsaných na zdech, podobně jako v Left 4 Dead. Výhledově je tak posílení interakce hráče s hlavní postavou skvělý nápad, nicméně vývojáři se mají ještě co učit.

Klesající kvalita

Samotný příběh, vzhled lokací a level design má veliké mezery. Přestože se hráči dočkají nějakých příběhových zvratů, děj se v druhé půli hry stává velice rychle nezajímavým. Naprosto perfektní první polovina hry je tak rychle střídána unavujícím stereotypem a jen mizivou motivací k dohrání hry.

Autorům se bohužel nepodařilo udržet kvalitu na stejné úrovni. Všechny podstatné věci se odehrají už v první polovině hry.

Verdikt

Resistance 3 je nadprůměrnou střílečkou přinášející sérii celou řadu inovací, přesto si však zachovává původní punc stylovosti. Kvalita je bohužel velmi rychle proměnlivá a společně s časem jde hodně rychle dolů. Hlavní postava je iracionálně se chovající imbecil, s nímž je těžké se sžít. Zábavná střílečka tak není revolucí v žánru, ani žádným neuvěřitelným unikátem. Pro fanoušky série a majitele PlayStationu 3 je to však must-have.

Hodnocení: 80%

  • Klady: Atmosféra, zpracování, styl, zábava
  • Zápory: Nevyváženost obou polovin hry, málo obřích monster, odfláknutí a provaření bossové, výprava, hlavní postava

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Resistance 3 potápí nevyvážený děj a přehrávající hrdina

Hide picture