Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ricardo Liniers a deváté Macanudo. Olga. Olga! OLGA!

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 9. 2015

Již podeváté přináší Meander stripy argentinského tvůrce Ricarda Liniersa. A Liniers v nich přináší opět velkou dávku surrealismu, něhy, dada a radosti. Vše zabalené v úžasně hravém a poetickém kabátku.

uvodni Ricardo Liniers: Macanudo #9

Plyšový medvídek Madariaga čte knížku, zatímco Jindřiška se houpe na houpačce, zlézá vrcholky klouzaček, sleduje poletující listí, hvězdnou oblohu, stromy, hraje si s kocourem Fellinim, přemítá o budoucnosti, zkrátka plní život. Čím? Životem. Deváté Macanudo může životem naplnit i své čtenáře.

Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu v češtině navštívil Českou republiku.

Je nezvyklé začínat recenzi Macanuda hanou. Tak si to odbijme hned na začátku, stejně to bude rychlovka.

Přibývá nepochopitelných konceptuálů. Vždy jsem je vnímal spíš jako výplňové, jako něco, co do stripu většinou autor šoupne, nemá-li žádný jiný nápad, ale zde už působí opravdu jako výplň.Omšele a nudně. Stejně jako v minulých dílech působila Jeskynní koule Alfio, jež se v devítce naštěstí vyskytuje jednou.

Že by se už nic nedalo vytknout? No, snad jen to, že OME také zas tolik neboduje, ale svým posledním stripem vše napraví.

Ricardo Liniers: Macanudo #9K zamyšlení i úsměvu nás opět donutí holčička Jindřiška, jednoznačný tahoun celého Macanuda. V jejích příbězích se mísí úsměvná naivita a esence dětského ducha s existenciálními postřehy. Jak to funguje? Krásně. Inspirativně a krásně.

Nehledě na to, že celý komiks prostupuje Olga v opět senzačním tematickém zpracování. Sám Liniers a senzační tučňáci. Chybí snad jen Obyčejní lidé a Oliver Oliva. Zdá se, že portfolio Liniersových postav už tak praská ve švech, že si člověk skoro nevšimne, že se nějaký hrdina tentokrát neobjeví.

Casting

Přesto přivádí nové postavy. Od neupírského Upíra Rubéna se přes dokonalý macanudovský casting a Rufa, nejtlustšího křečka na světě, dostaneme až ke kapitánovi Déjà vu. Doufáme, že se k těmto figurám vrátí i v desítce, protože jde o nový, čerstvý a báječný vítr.

Liniersovo Macanudo představuje perfektní okénko, které člověk potřebuje. Okénko, skrz které svítí neustále sluníčko. A přestože to sluníčko občas vypadá jako z jiného světa, nenechme se tím vyvést z míry. Nechme se vyvést z deprese.

Název originálu: Macanudo #9
Český název: Macanudo #9
Autor: Ricardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Počet stran: 96
Vazba: Paperback
Vydal: Meander, Praha 2015
Doporučená cena: 268 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ricardo Liniers a deváté Macanudo. Olga. Olga! OLGA!

Hide picture