Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Sága DragonLance pokračuje. Kdo vyhraje Válku o svou duši?

Redakce

Redakce

6. 7. 2012

Autorská dvojice Margaret Weis a Tracy Hickman si nedá pokoj a evidentně nám bude servírovat stále nové a nové knihy až do konce svých dnů. Pro změnu začínají novou válku s novými hrdiny s ještě většími krveprolitími. Začíná Válka duší, a to s Draky padlého slunce.

V nové knize Margaret Weis a Tracyho Hickmana začíná Válka duší. Autor:Matt Stawicki

Poměry na Krynnu se změnily. Staří bohové jsou po zkázonosné Chaosově válce (Draci letního žáru) opět pryč a svět ovládají obrovští, nenasytní a krutí draci. Vybírají od lidí, elfů i dalších ras nehorázné daně a děsí je svou ohromnou mocí. Nikdo neví, na koho se obrátit s prosbou o pomoc. A pak jedné noci přichází tajemná magická bouře, z níž povstane záhadná mladá žena jménem Mina. Ta pod svým krvavým praporem shromáždí armádu, jejíž velikost nemá ve světě obdoby, a ničí každý národ, jenž se jí připlete do cesty.

Připomeňte si také, jaký je svět DragonLance a jaké v něm žijí rasy

Ale kdo jí dává takovou sílu, aby mohla vést obrovské monstrum a konat zázraky? To je strašlivé tajemství, jež má kořeny hluboko v minulosti. A je jen na pár vyvolených, kteří mají odvahu se jí postavit na odpor, aby ho odhalili.

Bořiči mýtů? A proč ne?

Autoři tak trochu překonávají sami sebe. Spousta fanoušků si myslela, že po fantastické Válce kopí, kdy na naše citové buňky útočili Hrdinové kopí v čele s Tanisem Půlelfem, už nic srovnatelného vyjít nemůže. Ale chyba lávky – může. I bez Karamona, Tasslehoffa, Flinta, Tiky a dalších to jde. Postava Miny je výborně propracovaná a komplikovaná. Takový charakter byl přesně pro další část ságy DragonLance potřeba.

Přečtěte si více o sáze DragonLance

Mina je jak velmi citlivá, zranitelná a milující, tak i krutá, krvelačná a nemilosrdná. Tak rozporuplnou osobnost lze přirovnat snad jen k arcimágovi Raistlinovi, jednomu z Hrdinů kopí z Kronik, u něhož nebylo nikdy jasné, co, kdy a kde udělá. Celá kniha stojí a padá s Minou. Jestli je to dobře, toť otázka. Ale myslím, že tato postava je natolik vydařená, že ve finále to vůbec nevadí.

I tichá voda břehy mele

Na první pohled to vypadá, že Draci padlého slunce a vůbec celá Válka duší jsou jen další etapou v DragonLance gigantu. Opak je ale pravdou. Tvůrcům se povedlo vymyslet zase něco úplně nového, neokoukaného a neotřelého, něco, co se v tomto monstru ještě neobjevilo (za což klobouk dolů). Pro skalní příznivce i pro nezasvěcené čtenáře jsou Draci padlého slunce výbornou volbou. Pokud se vyžíváte v krvavých bojích i vnitřních démonech, není moc o čem uvažovat.

Jako tradičně děj až na zanedbatelné výjimky nevázne, postupuje chronologicky, čtenář může knihu číst od začátku až do konce bez zbytečného vracení, vše podstatné vyplouvá na povrch naprosto jasně. Autoři opět nezklamali svým typickým rukopisem a humorem, čili se můžeme těšit i na navždy neukázněné, upovídané a nezbedné šotky se svými věčnými průpovídkami. A v dílech následujících, Dracích ztracené hvězdy a Dracích zmizelého měsíce, se dozvíme, kdo válku o svou duši nakonec prohraje.

Název originálu: War of Souls I: Dragons of a Fallen Souls
Český název: Válka duší 1: Draci padlého sluce
Autoři: Margaret Weis & Tracy Hickman
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Matt Stawicki
Počet stran: 368
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sága DragonLance pokračuje. Kdo vyhraje Válku o svou duši?

Hide picture