Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Samej průšvih? Pro Powellova Goona teda rozhodně ne

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 4. 2015

Po dvou letech vyšel nový Goon. Třetí díl má sice podtitul Samej průšvih, ale pro Erica Powella to žádný průšvih není. Konečně světu ukazuje, proč má Goon tolik fanoušků. A hostovačka Mikea Mignoly a Hellboye tomu jen napomáhá.

uvodni Eric Powell: Goon #3

Krkavec v zajetí. Držkobití pro jeho vysvobození a obří zombie šimpanz. Pak zase návštěvník z jiné reality, jehož asketický pásovec je pln nedočkavosti. Sakra, co pak? Letka militantních komunistických hlavonožců. Hellboy. Upíři podle Paula Coelho. Goon.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. V ČR kromě minimalistických zásahů (například obálka Crwe) vychází jen Goon.

Když člověk otevře třetího Goona a začte se do první povídky, nepřijde žádné překvapení. Lehký podprůměr ve stylu první knihy. Už si říká, že to s Goonem vzdá. Ale pak přijde povídka druhá, která dá čtenáři direkt do žeber. Zlom. A najednou je jasné, proč má Goon tolik fanoušků a proč se podle něj připravuje film (a proč David Fincher).

V povídce o návštěvníkovi z cizí reality naplno propuká Powellovo šílenství, ale především se umně kloubí humor situační i slovní. Cizinec drmolí jednu komicky zkomolenou větu za druhou, vypravěč co jen může přehání exaltovanou heroičnost. A příběh plyne. A čtenář se za břicho popadá. Vrchol.

Eric Powell je primitiv. Nebo tak aspoň působí. Jeho komiksy nepůsobí intelektuálně. Ani inteligentně. A právě v tom jsou geniální.

Otevřete oči, přichází král

Vidlák s nejnižším smyslem pro humor zde servíruje svou chorou mysl plnou předsudků a věcí, které v městech už před desetiletími přestaly být vtipné. A ono to funguje. Pokud byste se setkali naživo s někým, kdo by se vás snažil tímhle způsobem pobavit, bylo by vám direktně trapně, ale v tomhle komiksu si to užíváte.

Eric Powell: Goon #3Druhou část Samýho průšvihu už nic nepřekoná, ale už se nepadá zpět. Říká se, že původně Goon neměl moc fanoušků. Není divu, ale právě se dostáváme do části, kdy si je získává. A získává si i nás.

Hellboyova hostovačka se za žblebtajícím monstrem umisťuje v těsném závěsu. Letka militantních komunistických hlavonožců? Sakra, jo! Hellboy vypráví vtipy? Jo! JO! Dokonce na chvíli Powellovu bryskní líbivou kresbu vystřídá sám Mignola. Má cenu stále volat, že tohle teda jo?

Goon je v edici vydavatelství Comics Centrum Na přání zásah. A tentokrát plní čtenářům velké přání, které znělo: Něco tak průměrného přece nemůže být tak oblíbené. Nemůže. Ono to totiž průměrné už ani zdaleka není.

Název originálu: The Goon: Heaps of Ruination!
Český název: Goon: Samej průšvih
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad: Hana Studeničová
Počet stran: 128
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2015
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Samej průšvih? Pro Powellova Goona teda rozhodně ne

Hide picture