Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Scott McCloud v Sochaři dokazuje, že rozumí komiksu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 4. 2016

Komiksový teoretik a propagátor, autor publikace Jak rozumět komiksu Scott McCloud vydal vlastní komiks. Jmenuje se Sochař a ve světě se setkal s nadšenými reakcemi. Po jednom roce (což je na české poměry úplně neuvěřitelné tempo) se může o tom, zda McCloud opravdu v komiksu exceluje, nebo praxe zaostává za teorií, přesvědčit i český čtenář.

uvodni Scott McCloud: Sochar

David Smith je nadějný mladý sochař. Jenže si ho pořád pletou s tím známým Davidem Smithem. Jenže ho nikdo moc nechce vystavovat. Jenže už léta nic neprodal. Jenže má momentálně tvůrčí krizi. Jenže a jenže. Jenže jednoho dne mu nabídnou výměnu: 200 dní života a schopnost tvořit cokoli z čehokoli. Vážně bys obětoval život pro umění?

Scott McCloud
Americký komiksový autor a teoretik sice už v osmdesátých letech vydával nějaké příběhy, ale pravý zlom přišel s publikací Jak rozumět komiksu z roku 1993. Grafický román se stal celosvětovou senzací a milníkem komiksové teorie. Proto jej také následovala pokračování Reinventing Comics a Making Comics. Dnes už opět tvoří na beletristické komiksové scéně. Teorii ale neodložil, na rozdíl od typických lennonek a flanelové košile.

Příběh staví McCloud v podstatě prostý a milionkrát použitý. Ano. Především na to, že komiks čítá téměř 500 stran.

Po příběhové stránce tak nejde o nic převratného, ba spíše naopak. Člověk nad tím zakroutí hlavou a nad kýčem několikrát zamračí čelo. Nejednou se ušklíbne nad nemilou dávkou patosu. Plivy plivy.

Přesto člověk za těch téměř 500 stran ani jednou nezívne. A není to proto, že by ho tak z té váhy bolely ruce (ne že by nebolely).

Scott McCloud: Sochar

Je to tím, že co se formální stránky týče, McCloud dokazuje, že rozumí komiksu. Nic mu nelze vytknout. Stavba příběhu – za jedna. Gradace? Kdy naposledy jste četli komiks, který by vás VÁŽNĚ nutil otáčet stránku za stránkou ce nejrychleji? Kdy naposled jste po panelech létali očima, až vám před nimi vyskakovaly mžitky? Těch 500 stran uteče jako nic.

Často teoretici umění, jakmile se z teorie pokusí dostat do praxe, naprosto propadnou. Scott McCloud nikoli. Jeho fázování panelů, volba velikosti panelu, jeho sazba na stránku jsou fenomenální. Komiksová zkratka, dynamika, tempo, mimika, práce s prostorem, vše bezchybné. Přesto však nikdy nesklouzne k akademické masturbaci, vše zůstává upozaděno, bez nutnosti poukazovat na svůj talent. Skromné, ale umné.

K tomu mu pomáhá přehledná, čistá, ale přesto detailní a živelná kresba. A ono ladění celého komiksu do modra celkovou atmosféru jen podtrhuje. Ne nadarmo modrá vzbuzuje dojem chladu a klidu, ne nadarmo se v angličtině říká „feeling blue“ jako „cítit smutek“, „být smutný“.

Komiks, který na vás zanechá stopu

Jota vydala Sochaře v pěkné pevné vazbě, s odpovídající grafickou úpravou a v úctyhodné rychlosti. Křídový papír nepovažuji za špatnou věc, ale v čem je problém, je barva. Na stránkách občas pouští a lehce se tiskne do protilehlých stran. A desky už jsou tragédie, prsty se modrají už po pár minutách. To a patos jsou ale asi jediné kazy na knize, která okamžitě aspiruje na komiks roku.

Ale ke zpracování patří ještě něco: Viděli jste někde kvalitnější poměr cena/výkon? Jota už podruhé ukázala, že komiksy lze vydávat bez přemrštěné ceny. Nejdříve tím, že na crossoveru Simpsonovi/Futurama dokázali, že komiks ve slipcase nemusí stát 1500, nyní máte pět set stran v pevné vazbě za úžasných pět stovek!

Sochař na vás zanechá citelnou stopu. Minimálně na rukou.

Název originálu: The Sculptor
Český název: Sochař
Scénář a kresba: Scott McCloud
Překlad: Simoneta Dembická
Počet stran: 496
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydal: Jota, Praha 2016
Doporučená cena: 498 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Scott McCloud v Sochaři dokazuje, že rozumí komiksu

Hide picture