Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Se Simpsonovými dostanete tolik bžundy, jako od mrtvého muže

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 9. 2013

Matt Groening: Simpsonovi - Bzunda mrtveho muzeNejnovější čarodějnický speciál, který nám do našich zemí přivalila rodina Simpsonových, nese podtitul Bžunda mrtvého muže. A vedle klasických lapálií láká na jména hororových rockových hudebníků. Vyšvihnou se Rob Zombie, Gene Simmons a Alice Cooper, nebo by měli zůstat u svého fochu?

uvodni Matt Groening: Simpsonovi - Bzunda mrtveho muze

Pokud se podíváme na čarodějnické speciály, jde o půlkulatý, pátý díl. Pokud celkově shrneme Simpsonovy v komiksu, jde o to pověstné šťastné číslo třináct. Docela hodící se k hororové alternativě, ne? Jenže třináctka nenosí smůlu jen postavám uvnitř komiksu, bohužel i kvality komiksu nejsou nijak zázračné.

Bill Morrison
V komiksových Simpsonových se střídají hromady autorů. Holt spotřební masové čtivo. Jen pár statečných zůstává stále. Mezi nimi Bill Morrison, jeden ze zakladatelů vydavatelství groeningovských komiksů Bonzo Comics. Mimo svých ilustrátorských povinností (i Futurama) je to navíc skautík. Nic víc, nic míň.

Že čarodějnické speciály patří k té lepší části springfieldského komiksového spektra, za to mohou především hosté. Dává se zde totiž prostor i netypickým komiksovým autorům a lidem, které byste u Simpsonových nečekali. Tentokrát však reklama působí lépe než samotný komiks.

Prvním jménem je tu Rob Zombie. Ten představí (možná trochu egoisticky?) parodii na svůj film Dům tisíce mrtvol pojmenovanou Dům tisíce donutů. Kupodivu i funguje a pobaví, ovšem především za předpokladu, že znáte předlohu. Pokud ne, čtenář riskuje, že ho pobaví možná tak jeden vtípek.

obalka Matt Groening: Simpsonovi - Bzunda mrtveho muze

Druhým čestným hostem jmenovali baskytaristu Kiss Genea Simmonse. Jeho příběh působí správně ulítle a nadšeně (byť také lehce egoisticky), ale bůhvíproč se později zvrhne v infantilní a v jednom momentě zbytečně moralistickou slátaninu.

Následuje spousta povídek, jejichž kvalita skáče lehce nad průměr a hluboko pod průměr. Nudné a omšelé, fádní, plné klišé. Do každého obrázku se tvůrci snaží nacpat co nejvíce vtipů a tak se jim břicho vzdouvá nadměrným množstvím textu, které čtení zpomaluje. A nudí.

Nacpěte tam těch vtipů co nejvíc, no a co, že je většina trapná

Závěr knihy obstará Alice Cooper. Že by ten egoismus měli nařízený a každý se prostě potřeboval ve svém příběhu zpodobnit? Ať tak či tak, z těch lákavých částí jde o tu nejslabší. Čtenář pochopí narážky, ale jsou mu fuk. Nezajímají ho. A pointa? K čemu.

Jde o přehypeovaný komiks lákající na slavná jména. Slibuje spoustu a přinese málo. Jediné, nad čím čtenář bude vrtět hlavou a trnout nad neuvěřitelnými kvalitami, je překlad. Petr Putna jako vždy vede a na výbornou si poradil s hříčkami. Ten člověk umí jako málokterý jiný. Mistrovský kousek.

Název originálu: The Simpsons: Treehouse of Horror – Dead Man’s Jest
Český název: Simpsonovi: Čarodějnický speciál – Bžunda mrtvého muže
Scénář: Chris Yambar, Gene Simmons, Rob Zombie, Alice Cooper, Bill Morrison, Matt Groening, Ty Templeton, Pat Boone, Marv Wolfman, Len Wein, Chris Bonham, Steve Ringgenberg, Angelo Torres, John Powers Severin
Kresba: Tone Rodriguez, Bill Morrison, Ty Templeton, Scott Morse, Gene Colan, Bernie Wrightson, Angelo Torres, John Powers Severin, Al Williamson
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 128
Vazba: Paperback
Rozměry: 200 x 275 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Se Simpsonovými dostanete tolik bžundy, jako od mrtvého muže

Hide picture