Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Serge Baeken v Sugar ukazuje devět životů komiksu (a koček)

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 6. 2016

Říká se, že se lidé dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří mají rádi psy, a na ty, kteří mají rádi kočky. A že Serge Baeken rozhodně patří do té druhé skupiny. Ano, bezpochyby. Ale abyste si užili komiks Sugar: Můj kočičí život, vy do ní určitě patřit nemusíte. Ale může se stát, že do ní patřit poté budete.

 

Základní příběh je v podstatě šíleně jednoduchý. Páreček má kočku. Páreček má jinou kočku. Kočka páreček sleduje při naprosto běžných lidských činnostech a sama se oddává neméně běžným kočičím činnostem. Kdo by čekal, že se takový příběh dá podat s takovou silou?

Serge Baeken
Vlámský komiksový autor a ilustrátor Serge Baeken se narodil roku 1967. Již od roku 1984 začíná vydávat komiksový magazín Embryo s prostorem především pro severobelgický komiks. Na svém kontě má vedle Sugar mnoho dalších komiksových knih jako ZZZ nebo The NO Stories. Celý jeho život doprovázejí kočky.

Nevěřím, že je Baeken Vlám. Nebo spíš že se Sugar odehrává ve Vlámsku. Kdykoli jsem tam byl, nezažil jsem jiné počasí než neústupné deště. Ne přeháňky, ale průtrže mračen trvající celé dny. Na noc celý promočený hledat střechu, pod kterou se schovat. V Baekenově kresbě se město (možná Antverpy?) zdá tak pohodové, tak příjemné, kočičíma očima až poetické.

Svět celý se zdá kočičíma očima poetický. A dobrodružný. Kolik dobrodružství skrývá chytání mouchy, sledování pračky, zvonek nade dveřmi, běhání chodbou sem a tam. Každý chovatel koček tohle zná a od srdce se tomu zasměje. A když přijde scéna, kde Sugar zaučuje novou kočku Milk v tom, jak nebezpečné jsou vysavače, čtenář vybuchne smíchy.

Serge Baeken: SugarPodle obálky jsem se dlouho rozhodoval, zda mám Sugar chtít. S kočkami mám bohaté zkušenosti, ale jsem stavěný na takový příběh? Několik dní jsem se k tomu stavil spíš odmítavě. Pak jsem album v obchodě otevřel a zamiloval se. To musím mít!

Baekenova práce s komiksovým médiem je naprosto úchvatná. Všechny stránky jsou rozděleny do čtyřiadvaceti navazujících symetrických čtvercových panelů. Takový minimalismus mám rád, ale i ten se dá vzít z mnohem víc pohledů.

Baeken má úžasný cit pro fázování. Jasně, příběh může plynout klasickým způsobem zleva doprava shora dolů, ale co to udělat trochu zajímavější? Čas sice plyne jakž takž normálním směrem, ale fázování nikoli.

Nenápadná hvězda mezi novátorskými komiksy

Baeken propojuje některé panely do větších celků, detaily v jednotlivých polích se vážou a dávají komplexnější celistvý pohled. A co to ještě vylepšit? Hodí se situace, kdy kamera v daném pohledu rotuje. Možnost nahlížet jedno a též z jiných úhlů.

Kdy se vám naposledy stalo, že vás autor nenásilně přinutil číst komiks v jiném než zavedeném pořádku? Zde k tomu dochází v jednom kuse. Člověk jede doprava, dolu, doprava, nahoru, doleva. Komiksová okénka jsou živá a hravá a navíc mají neuvěřitelnou dynamiku.

ukazka Serge Baeken: SugarJsou chvíle, kdy jsem se v tom už ztrácel. Kdy už jsem nevěděl, v jakém pořadí mám panely číst. Sugar ale není komiksem, u kterého by mi to vadilo. Bavilo mě to zkoumat a rozmýšlet se, zda čtu ve správném směru. A je vůbec jeden směr tím správným?

Mnohdy se zdálo, že jsou směry zaměnitelné. A mnohdy mi nezbývalo, než kulit oči. Sakra, tohle jsou vizuální orgie! Až se mě zase někdo bude ptát, co je na komiksu tak úžasného a v čem je výjimečný a já budu mluvit o fázování panelů a plynutí času, Baeken bude jednou z prvních věcí, které budu ukazovat. Vůbec bych si nestěžoval, kdyby si Meander troufl na nějaký jeho další komiks, jsou-li i ostatní natolik novátorské a úchvatné.

Sugar. To je cukr mezi literaturou pro milovníky koček. To je cukr mezi současnými komiksy.

Originální název: Sugar: Leven als kat
Český název: Sugar: Můj kočičí život
Autor: Serge Baeken
Překlad: Veronika ter Harmsel Havlíková
Počet stran: 80
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Meander, 2016
Doporučená cena: 338 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Serge Baeken v Sugar ukazuje devět životů komiksu (a koček)

Hide picture