Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Snad se Krvavé volby z DMZ nepřemístí i k nám

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

23. 10. 2013

Brian Wood: DMZ #6 - Krvave volbyPrvní půlka pamfletové série DMZ je za námi. V šesté knize nazvané Krvavé volby rozjede Brian Wood opět svou přehlídku kritiky, karneval machinací a cirkus zákeřností. A možná dojde i na klaďase. Anebo ne?

uvodni Brian Wood: DMZ #6 - Krvave volby

Obyvatelé DMZ mají možnost zvolit si svého vlastního představitele. Asi se už začíná blýskat na lepší časy. Ale nebojte se, nic nebude až tolik sluníčkové a barevné, radujme se a buďme šťastni, ať je naše štěstí nekonečné, tito občané si musí svůj boj vybojovat sami.

Brian Wood
Autor scénáře, Brian Wood, není na poli komiksu žádným začátečníkem. Na svém kontě má už několik význačných sérií (Demo, Northlanders), v nichž si zatím však své umění jen tříbil. Naplno jeho zkušenosti s politickými thrillery a kritikou společnosti vykvetly jako květy zla právě až v sérii DMZ.

Po povídkové Skryté válce se Brian Wood vrací k celodílnému vyprávění. A to s veškerou pompou, hned se pouští do něčeho velkého a pro svět DMZ zásadního.

Možná je to škoda. Tentokrát už jde opravdu o to klasické sledování příběhu, vytrácí se veškeré jeho buřičství, jeho kritika i jeho nihilismus. A špinavost. Jistě, stále tu prosakuje zvolání o tom, že všichni politici jsou zákeřní a prohnilí, ale jednotlivé rány nejsou tak konkrétní a řízné jako dříve.

A navíc tohle nadávání je v podstatě už mainstream, to najdete v čemkoli.

obalka Brian Wood: DMZ #6 - Krvave volby

Ztrácí to své hlavní kouzlo a poselství, ale příběh stále funguje, ten vybudoval Wood silně. Navíc vypracoval i hlavní postavu Mattyho, značně se vyvíjela už v předchozích dílech, tentokrát dál. Ale místo aby moudřel, působí nyní ještě více jako ňouma. Ale hlavně uvěřitelně.

Dobré zprávy nese vizuál, nikdo nezaskakuje a celý komiks kreslí zaběhlý Riccardo Burchielli. Jeho linky neztratily nic z roztřesenosti a stihomamu ulic, dostatečně zjednodušený a dostatečně realistický, akorát, se smyslem pro anatomii a gestikulaci (zde rozmáchlou a na jedno brdo, ale čtenář to vnímá jako záměr).

Když nihilismus funguje lépe než sladké řeči

Když jsem šel domů číst DMZ a zastavil se na Palmovce, viselo tam několik fotografií. Zabíraly opuštěná místa, a hlavně roztrhané a pomačkané plakáty na popraskaných zdech, na které se nikdo nepodíval roky. Čekal jsem, že něco takového najdu i uvnitř komiksu, ale poprvé jsem se u DMZ mýlil.

Krvavé volby představují sice nejslabší díl série, ale když se člověk smíří s tím, že jde jen o příběh a ne o výpovědní hodnotu, komiks si parádně užije.

Originální název: DMZ #6: Blood in the game
Český název: DMZ #6: Krvavé volby
Scénář: Brian Wood
Kresba:
Riccardo Burchielli
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Brian Wood
Počet stran: 144
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Snad se Krvavé volby z DMZ nepřemístí i k nám

Hide picture