Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Star Wars: Letopisy rytířů Jedi podruhé a pořád to samé

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 1. 2012

První díl Letopisů rytířů Jedi, nejstarších příběhů ze světa Star Wars, byl přes velká očekávání pouze těžkým průměrem. Jediným nadprůměrným příběhem byl ten poslední. A nejinak je tomu i u druhého pokračování.

Fanoušci dostávali ze samého těšení se na Letopisy rytířů Jedi klepavku. O to více je zasáhlo, že první díl za moc nestál. Stále jim ale v duši doutnal plamínek naděje, že by mohlo pokračování konečně rozjet brilantní jízdu. No, tak nerozjelo.

Omšelé dějiny

Za scénářem celého omnibusu stojí, stejně jako za minulým dílem, dvě osoby: Tom Veitch a Kevin J. Anderson. Bohužel. Kniha se skládá ze čtyř příběhů, přičemž první tři by se daly považovat za jeden. Jsou provázané a v podstatě tvoří jeden celek. Navazuje na ně i čtvrtý příběh, čím se tedy liší? Kvalitou. První tři příběhy jsou jen přehlídkou rádoby velkolepých bitev a ohrožení, přičemž každému už na začátku dojde, jak asi vše skončí. Sbohem gradace, napětí a jakákoli zábavo, vítejte otřepaná klišé.

Čtěte také: Star Wars Omnibus odhalí, co se dělo dál

Klišé a otřepanost prvních tří čtvrtin podtrhuje i výtvarné zpracování. Mainstreamová linka, ničím nezajímavá. Vše vytvořeno takovým způsobem, který ocení děti a přespříliš neurazí ani dospělé. Kdyby alespoň ty postavy během průběhu děje neměnily tváře a odstíny vlasů, aby byly na první pohled rozpoznatelné…

Borec na konec

V předchozím díle byl jediný příběh, který za něco stál, ten poslední. A oni to ti autoři snad dělají schválně, protože zde je tím zvedajícím průměr také poslední. Jako jediný má odlišnou dějovou linii. Řeší se dozvuky předešlých událostí a internější příhody, postavy v něm působí alespoň trochu lidsky. Už nejsou tak černobílé, jako na předcházejících tři sta padesáti stranách.

Podobně vnáší nový dech do posledního segmentu i vizuál. Ten přidal Chris Gossett (který kreslil i druhý příběh, jehož grafická stránka je o něčem úplně jiném). Spíše než kresbu připomíná malbu (ale ta to není), přičemž občasné výjevy krajin jsou opravdu vyvedené. Hůře už působí obličeje, které jsou klasičtější, na druhou stranu však mají i vrásky a podobné rýhy času.

Z fanouškovského hlediska je tohle naprostá povinnost. Z hlediska lidí, kteří jen hledají dobré sci-fi, až naprostá znouzectnost. Něco, po čem by měli sáhnout až když už nevědí roupama coby a mají spoustu peněz na útratu. Alespoň že ten poslední příběh je tak osvěžující a po těch stovkách stran nudy člověka nádherně potěší.

Originální název: Star Wars: Tales of the Jedi 2
Český název: Star Wars: Letopisy rytířů Jedi #2
Scénář: Tom Veitch, Kevin J. Anderson
Kresba:
Chris Gossett, Dario Carrasco ml., Tony Akins, Denis Rodier
Překlad: Jitka Jeníková, Tomáš Jeník
Obálka:
Steve Ellis
Počet stran: 464
Vazba: vázaná
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Star Wars: Letopisy rytířů Jedi podruhé a pořád to samé

Hide picture