Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Sukuba 3 – Sny: Sex bez lásky vydrží déle než láska bez sexu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

10. 1. 2013

Neodolatelná sukuba Georgina dostala nepříjemný úkol. Musí zaučit novou posilu démonů. Ona i její životní láska Seth bojují s rostoucím odcizením. Potkává vykladače snů Danteho, který jí radí s podivnými sny. Pokaždé ji totiž zbaví čerstvě nabité síly. Jsou nebezpečné, stejně jako vykladačův šarm. 

Sukuba se vrací i ve třetím díle této paranormální romamce. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Sukuba se vrací i ve třetím díle této paranormální romance. Zdroj: výřez ze zahraniční obálky

Třetí díl paranormální romance spisovatelky Richelle Mead opět přináší svým fanouškům ne zcela tradiční hlavní hrdinku. Sexy pekelná zaměstnankyně žije jen díky životní síle mužů, které svádí. Snaží se udržet platonický vztah s milovaným spisovatelem, stejně jako pozici vedoucí v milovaném knihkupectví. Je hrdinkou z temné strany, která na ni snad ani nepatří.

Richelle Mead

Získala tři vysokoškolské diplomy, díky nimž nějaký čas učila sociální studia a angličtinu. Po úspěchu prvního dílu této série Sukuba 1 – Trápení (2011) začala psát na plný úvazek. Následovaly Sukuba 2 – Na vrcholu (2011), Sukuba 3 – Sny (2012), Sukuba 4 – Žár (2012), Succubus Shadows, Succubus Revealed. Pracuje zároveň i na Vampýrské akademii a Dark Swam.

Georgina Kincaidová je ve svém temném oboru čím dál víc úspěšnější. Proto musí zaučit novou kolegyni nebo přijmout trest. Mladičká posila je však stále neschopnější. Kromě toho se Georgině zdají velmi živé sny, které ji připravují o získanou životní sílu. Také vztah se Sethem se komplikuje. Kvůli vykladači snů Dantovi i zakřiknuté kamarádce, která spisovatele zbožňuje. Přátelští andělé pátrají po neznámém tajemství. Mohou démonce pomoci, nebo vše zničit. Láska totiž trápí démony i anděly.

Láska dokáže překonat všechny překážky, někdy…

Vnadná pekelná kreatura v těle svůdné Georginy svádějící smrtelníky, zároveň citlivá, milující žena usilující o udržení pravé lásky. Oblíbená sukuba je poměrně rozporuplná osobnost. Na první pohled. Na ten druhý ji s peklem spojuje jen jediné nerozvážné přání, kvůli kterému ztratila svou duši. Kdyby sympatická Georgina mohla, ihned by se vzdala všech svých schopností i nesmrtelnosti. Jediné, po čem touží, je normální život a obyčejné lidské štěstí.

Přečtěte si: Kniha Tygrovo prokletí uhrane, zakousne se a už nepustí

Bohužel to jediné zatím nemůže získat, přestože svou trvající láskou ke smrtelníkovi naznačuje, že nic není nemožné. Pokud vydrží dost dlouho. I anděl Carter s bělostnými křídly se vědoucně usmívá, když mluví o jejich lásce. Bohužel se však šance na šťastný konec začíná vytrácet. Vztah Georginy a Setha čeká velká zkouška a vůbec není jisté, zda ji tentokrát přečká. Přitažlivý spisovatel se postupně přesouvá z polohy muže původně neochvějně milujícího a nikdy se svého citu nevzdávajícího až k někomu, kdo rezignoval.

FOTO: Richelle Mead Sukuba 3 Sny

Kromě profesionálních problémů s konkurenční démonkou a obtížemi s velice živými sny se v posledním svazku série Georgina potýká hlavně s milostnými komplikacemi. Když je svědkem prozrazení platonické lásky anděla a člověka, zadoufá, že snad je i pro ni naděje na šťastný konec. Ale pokud by to nemělo vyjít nebeským stvořením, jakou šanci má pekelnice? S dalším dílem přicházejí nové postavy, které výrazně zkomplikují milostný vztah milé sukuby.

Tentokrát je kromě její lásky ohrožen přímo i Georginin život. Přesto ji v celé knize nečeká jediný velký boj či magický střet. Ani tentokrát čtenáři nemohou očekávat změnu nastalého kurzu. Proto je nevyděsí krvavé podrobnosti ani nechutné detaily. Přesto, že v tomto směru příběh není v pravém slova smyslu akční – jako například série Laurell K. Hamiltonové, Patricie Briggsové, Rob Thurmanové, Kim Harrisonové nebo třeba spisovatelského dua Ilona Andrews, plyne rychle a poutavě.

Sen je sen, probudí se jeden. Nebo taky ne

Stejně jako v některých jiných knižních cyklech městské fantasy nebo paranormálních romancí, ani v tom Georginině nemají smrtelníci o magických bytostech potuchy. Žijí si poklidně vedle nich, aniž by tušili, že potkávají nadpřirozená nebeská nebo pekelná stvoření s téměř neomezenou mocí. Sukubí série si nehraje na nějakou megabombastickou akční super show s mrtvolami na každém kroku a výbuchy či střelbou na každé druhé stránce.

Čtěte také: Kniha Prohnaný je přecpaná božstvy, až jí padají ze stránek

Proto také mohou v tomto cyklu sukubě podobná magická stvoření tajně žít v našem světě. Ze stejného důvodu také není pravděpodobné, že by se cyklus stal něčím jiným než vyprávěním o zamilované mladé ženě, jež je náhodou nesmrtelná a má stejně postižené přátele. A to je jen dobře. Právě tohle totiž čtenáři, možná spíše zejména čtenářky, očekávají. Snad by je dokonce cokoli drsnějšího, než občasné pikantnější líčení sukubích sexuálních hrátek, nepříjemně překvapilo.

Brzy se Georginini fanoušci mohou těšit na nový nášup. Stejně mají příležitost s příjemným očekáváním přemýšlet, kam po nečekaném finále posledního dílu autorka svou hrdinku nasměruje a jaká dobrodružství si pro ni připraví. Možná se na titulní stranu vrátí některá z modelek, které si čtenáři mohli prohlédnout na obálkách předchozích svazků.

Název originálu: Succubus On Top
Český název: Sukuba 3 Sny
Autorka: Richelle Mead
Překlad: Katrin Mekki
Obálka: Marek Šebesta
Počet stran: 280
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Domino, Ostrava 2012
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sukuba 3 – Sny: Sex bez lásky vydrží déle než láska bez sexu

Hide picture