Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Superman: Cena zítřka. Má cenu mu věnovat pozornost?

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

16. 9. 2013

george perez superman:cena zitrkaA máme tady dalšího staronového Supermana. Tentokrát se podíváme, nakolik stojí obyvatelé Metropolis za svým hrdinou: je jejich zachráncem nebo naopak důvodem potíží? A co nového nám nabídne další kniha z řady NEW 52?

Superman již několikrát čelil problému odcizení od lidí. Ačkoli on sám se pokládá za člověka, jeho odpůrci často zdůrazňují, že není nic jiného, než vetřelec. George Pérez se rozhodl tuto myšlenku uchopit a rozjet vyprávění, které se nese v rádoby hlubokém mottu: je Superman mesiáš nebo hrozba?

George Pérez
Začínal jako kreslíř, postupně začal psát i scénáře. Byl u Marvelu a od roku 1980 pracuje pro DC Comics. Dělal na sériích Liga Spravedlnosti, Wonder Woman, The New Teen Titans nebo Avengers.

Pérezova kniha volně navazuje na komiks ze série Action Comics Granta Morrisona. Příběh se odehrává ve chvíli, kdy je Clark již zajetým reportérem a Metropolis, Město zítřka, prochází velkými změnami.

Modernizaci neunikne nikdo (ostatně jako u DC Comics), doba postupuje vpřed a s ní i Daily Planet, což Clark nese s nelibostí a autor mu poskytuje velký prostor k tomu, aby se pěkně vymluvil.

Rozhodně první věc, které si každý čtenář všimne, je trochu neobvyklé množství textu. Na první pohled nekonečné dialogy jsou však pochopitelné, protože Pérez se komiksům začal věnovat v 70. letech, kdy byly postavy celkově upovídanější, než jsou dnes. V současnosti se v rámci zachování souvislého a plynulého děje ustupuje od většího množství textu.

obalka george perez superman:cena zitrka

Na jednu stranu více dialogů i vnitřních monologů představuje výhodu, protože všechny postavy mají pořádné pole působnosti a čtenáři se povede k nim proniknout blíže. Avšak nevýhodou se ukazuje roztříštěnost obrazu, protože textových bublin nejrůznějších barev je tolik, až se čtenář ztrácí.

Jak si může čtenář užívat děj, nechat se unášet a kochat se nad akčními rvačkami, když všude překáží text? Přitom právě souboje s mimozemskými vetřelci jsou snad tím nejlepším, co může komiks nabídnout. Žasnutí nad schopnostmi Supermana i jeho protivníků zkrátka trochu kazí neustálý komentář. V celé knize snad nenajdete pole, kde by alespoň jedna věta chyběla.

Sám Pérez si stěžoval, že při tvorbě Supermana neměl tolik volnosti, kolik by si přál. Také se objevily názory, že není zcela znalý jeho mytologie, takže se těžko mohl pouštět do nějakých novot (i kdyby mu to vedení povolilo). Důvodů k jeho nespokojenosti asi bylo více, proto se další Supermanovy knihy budou muset obejít bez něj.

Tak má to tedy cenu?

Kresba Jesúse Merina je propracovaná a podrobná. Dovede čtenáře přivést k úžasu, ačkoli zcela určitě existuje mnoho odpůrců tohoto stylu – stylu, kterým jsou kresleny všechny nové komiksy. Zmodernizovaná, na pohled až hladká.

Rozhodně se najdou místa, kterými se může Cena zítřka bez skromnosti pochlubit. Ale pár silných momentů a panelů, kde je víc kresby než textu, neutěší celkové zklamání. Žádné velké novinky, které by otřásly vesmírem, žádné velké překvapení. Jen tradiční, ne nezábavný Superman, který si drží svou úroveň, ale opět nepřekvapí.

Cena zítřka je komiksem pro klasiky. Pro pravé fandy, kteří mají rádi Clarka Kenta a nevadí jim jeho stálost. Pokud nejste skálopevným čtenářem, sáhněte po něčem jiném. Nerada se opakuji, ale restart Supermana zatím přinesl jen přehlídku jeho alternativních outfitů, od džínů až po kostým spíchnutý paní Kentovou. Muž z oceli by si k letošním 75. narozeninám zasloužil přeci jen víc.

Název v originálu: Superman: What Price Tomorrow?
Český název: Superman: Cena zítřka
Scénář: George Pérez
Kresba: Jésus Merina
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: George Peréz, Brian Buccellto
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná/vázaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 201
Doporučená cena: 399 Kč/599 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Superman: Cena zítřka. Má cenu mu věnovat pozornost?

Hide picture