Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Superman pěkně od podlahy zametá s Lidmi z oceli

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

28. 6. 2013

Guy Major: superman a lide z oceliSuperman si ve svém nejnovějším pokračovaní stále drží svou úroveň: je rychlý, supersilný, obětavý, citlivý, pro své okolí by se rozkrájel, i když to po něm nikdo nechce. Znovuoživení klasických Action Comics nepřináší moc novinek – vážně si chceme zachovat Supermana stále stejného do konce věčnosti?

Grant Morrison a jeho tým výtvarníků se v roce 2011 pustil do renesance série, ve které Superman ve 30. letech zvládl své první krůčky na komiksovém poli. Zdálo by se, že dělají záslužnou práci – ale Superman by přeci jenom potřeboval nový kabát. A nemyslí se tím to, že mu vezmou jeho červené trenky a navléknou ho do džínů (či montérek).

Grant Morrison
Psal pro Marvel Comics (New X-men nebo Fantastic Four) i pro DC Comics zhruba od roku 1980, kdy vtrhnul na trh jakou součást „britské invaze“. Pracoval na Animal Man, All-Star Superman, JLA, Batman nebo Doom Patrol.

Komiks Superman a lidé z oceli sleduje silákovy příběhy podobně jako nedávná kniha Utajený počátek. Úspěšný rozjezd u novin, oťukávání s Lois Laneovou i Lexem Luthorem (který zde hraje na všechny strany a jeho genialita spočívá spíše v umění výmluv). Proběhne také setkání s Ligou superhrdinů i zničení jeho domovské planety.

Clark je zde starší, Superman už vězí v podvědomí obyvatel Metropolis, příběh není vyprávěn tak naivně jako u Utajeného počátku. Celkově jsou postavy temnější, vše je drastičtější a dramatičtější. Samý výbuch, samý jekot.

Návrat na začátek

I přes snahu udělat z komiksu trochu větší drama stále čiší z každé stránky Supermana jeho neměnná atmosféra. Clark Kent je prostě klaďas každým coulem.

Jakoby se ho za celou tu dobu popkulturní změny netkly ani trochu – na rozdíl od většiny postav, které přeběhly na špatnou stranu, nebo jim scénáristé aspoň jednou za čas popustí uzdu.

Nabízí se tedy otázka, zda by Superman nepotřeboval nové dobrodružství, které by ho třeba trochu změnilo, nebo by nám aspoň ukázalo nové příběhy. Avšak zdá se, že toho se jen tak nedočkáme, alespoň co lze vyčíst z této knihy. Série se opět vrací na svůj začátek.

Stále stejně vs. zkusíme to nějak jinak

Příběh skáče v času i prostoru, ze stáří do mládí, z planety na planetu. Někdy to působí dost chaoticky a zmateně. Jeden stroj mluví přes druhý, lidé šílí a blekotají, samá akce a létání.

Morrison se prostě rozhodl, že přízvisku action zcela dostojí. Ale že všeho moc škodí v tomto případě platí dvojnásob – celé souborné vydání se v přemíře akce trochu tříští.

Kresba je promyšlená do posledního detailu a často čtenáře zcela ohromí. Zvláště časti ze Supermanovy minulosti s rodiči, nebo momenty nakreslené přes celou dvojstránkou jsou vážně povedené. Budou vás nutit přestat číst a zírat, dokud si neprohlédnete každou drobnost.

obalka Guy Major: superman a lide z oceli

Celé to vypadá dost futuristicky, hlavně díky všem těm robotům a strojům. Až na Clarka, který místy připomíná svým vzezřením Harryho Pottera.

Supermanovi věrní čtenáři by si určitě zasloužili nové příběhy, postavy, nějaké akce, které tu ještě nebyly. Jeden z mála komiksů, které se o to pokusil, byla loni vydaná Rudá hvězda. Ale na druhou stranu se Superman nehorší, stále dokáže strhnout a pobavit, i když čtete jeho začátky posté.

Je vcelku příjemné mít na světě něco, co v koloběhu změn zůstává pořád stejné. U DC Comics jsou si toho nejspíše vědomi, a než nové experimenty, chtějí raději čtenářům nabídnout nostalgické návraty, kde se čas zastavil a všechno dopadne dobře. Nečekejte šokující novinky, ale důstojný a zábavný přepis minulosti, jen s trochou změn.

Název v originálu: Superman and the Men from Steel
Český název: Superman a lidé z oceli
Scénář: Grant Morrison
Kresba: Rags Morales, Guy Major, Kubert Andy, Gene Ha
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka:  Rags Morales, Guy Major
Počet stran: 256
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 255 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Superman pěkně od podlahy zametá s Lidmi z oceli

Hide picture