Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Utajený počátek. Prožijte telecí léta spolu s Mužem z oceli

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

27. 3. 2013

Gary Frank: Superman - Utajený počátekZajímá vás, co asi dělal nejznámější hrdina nejdéle vydávaného komiksu, když s ním lomcovala puberta? Chcete si oživit jeho první dny v Metropolis a začátky u Daily Planet? Anebo jste nováčci a chcete vědět, jak to všechno vlastně vzniklo? V tom případě je tu pro vás Superman: Utajený počátek.

První číslo Supermana vyšlo v roce 1938. Jeho popularita stoupala s každým číslem a vlastně se ten nárůst oblíbenosti doteď nezastavil. Ačkoliv už bylo nejspíše vše řečeno, jeho fanoušci chtějí nové a nové příběhy a scénáristé se k němu tak neustále vrací a vrací.

Geoff Johns
Americký komiksový spisovatel a také šéf designér u DC Comics. Pracoval na příbězích Flashe, Supermana nebo Green Lanterna. Také napsal scénář k televiznímu seriálu Smallville, pojednávajícím právě o Supermanových mladých létech.

Někdy vychází knihy (jako třeba Rudá hvězda), kde se příběh zcela přetvoří, kde se spíše méně než více drží Supermanových reálií. Ale také vychází knihy jako třeba tato: nevytváří novou realitu, ale pevně se drží originálního příběhu. Vlastní invence a novosti je tady poskromnu.

Utajený počátek mapuje důležité milníky v životě Clarka Kenta. První část komiksu nám přiblíží jeho pubertu, kde začíná objevovat své schopnosti a původ. S odhalením svých počátků má velké potíže se vyrovnat a začíná se od lidí odcizovat.

Vetřelci byli vždycky asociálové

Fakt, že nepatří do kolektivu a že není dokonce ani ze Země, jen jakýsi vetřelec, je silný prvek, který se táhne napříč knihou i celým životem Supermana.

V tu chvíli ho naštěstí kontaktuje Legie Superhrdinů z budoucnosti. Clark vidí, čeho dosáhne a jaký je jeho cíl v životě, což ho dost nakopne. A konečně začne s hrdostí nosit ten trapný oblek, co mu ušila máma.

Druhá část  nás přivádí společně s Clarkem do Metropolis, „nejskvělejšího města světa“ (to aspoň tvrdí Lex Luthor). Tady dochází aspoň k malým změnám: příběhy s Parazitem a Metallem originálu úplně neodpovídají. Především zrození Parazita mě hodně bavilo. V Metropolis (a vlastně celé knize) je to jediný opravdu akční a napínavý příběh.

geoff johns: utajeny pocatek

Nutno přesto říct, že kniha tak trochu spadává do nudnějších Supermanových dobrodružství. Čtete a vše vypadá a běží přesně tak, jak má být. A v tom vězí jádro pudla – všechno se odehrává tak, jak čekáte. V této knize prostě nečíhá žádné šokující překvapení.

Kresba se také povedla. Stránky hýří barvami a město, postavy i situace celkově vypadají tak, jak diktují obecné představy. Ani tady by neuškodilo trochu zariskovat.

Část Clarkova mládí je asi nejzajímavější. Jeho snaha vyrovnat se s bariérou mezi ním a ostatními lidmi dojímá. Zaujme také postava Lexe Luthora, které se zde věnuje větší pozornost. Ale bylo by lepší, kdyby Geoff Johns přestal tyhle detaily jen naťukávat a pustil se do nitra postav pořádně.

Tak kdy už se dozvíme nějaké to tajemství?

Celkově to možná vyznívá, že za hodně peněz dostanete málo muziky (ale možná jsem nespravedlivá – konec konců, vždy jsem víc fandila Batmanovi). Je to příjemné doplnění Supermanova univerza, i když jen částečné. Tahle kniha potěší skalní členy Supermanova fan-klubu a zároveň uvede neznalé čtenáře jeho rannými léty.

Superman byl vždycky správný chlapík – to bez diskuze. A Utajený počátek tomu odpovídá. Tahle kniha vám proto spíše potvrdí domněnky, jaký byl Muž z ocele v dětství, než že by to bylo něco opravdu utajeného.

Možná je to trochu naivní příběh, ale vždyť o to jde. Neuškodí si přece jednou za čas přečíst komiks, kde panuje harmonie, spravedlnost a Lex Luthor vždycky ostrouhá.

Název v originálu: Superman: Secret Origin
Český název: Superman: Utajený počátek
Scénář: Geoff Johns
Kresba: Gary Frank
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Gary Frank
Počet stran: 224
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Utajený počátek. Prožijte telecí léta spolu s Mužem z oceli

Hide picture