Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Svět Star Wars v komiksu a co ho potkalo Před dávnými časy…

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 1. 2013

Nejnovější díl série Star Wars Omnibus zavádí čtenáře na úplné počátky komiksů z univerza Hvězdných válek. Bohužel se však zub času na komiksu podepsal a doba vzniku znatelně civí na čtenáře.

Vypadá to, že komiksům ze světa Star Wars se u nás daří. Alespoň počet již vydaných dílů jako by něco takového tvrdil. Nastala už tedy vhodná doba na vydání prehistorických kousků, těch vůbec nejstarších?

Archie Goodwin
Dnes již zesnulý americký komiksový scénárista, kreslíř a editor se stal ve svém oboru legendou. Vedle nezávislejších vydavatelství, pro která vytvářel hororové příběhy, a mimo jiné vytvořil svět Vampirelly, se podílel na mnoha sci-fi adaptacích a komiksech pro Marvel i DC Comics.

Na nejnovějším a zároveň nejstarším čísle je nejzajímavější, že první téměř čtvrtinu omnibusu tvoří u nás již vydaný příběh a to adaptace Nové naděje. Tentokrát ale bez dysgrafického letteringu a s gramotným překladem. Pokud člověk novou verzi porovná s tou rovných dvacet let starou, neubrání se nejednomu výbuchu smíchu.

Pokud se však odhlédne od českého zpracování, kniha Před dávnými časy… opravdu dokazuje, že ji autoři vytvořili před těmi dávnými časy. Ať už nevalnou kvalitou nebo chybami týkajícími se faktografie Star Wars světa (například otec princezny Leii a Darth Vader nejsou jedna a tatáž osoba).

Kupodivu nejlépe dopadla z celého sborníku právě úvodní adaptace prvního, respektive čtvrtého filmu. Jedná se totiž o věru věrný přepis. Člověk si užije dobrodružství, akci a pousměje se u vztahů princezny Leii k hrdinům. Ale ve výsledku si říká, jestli to vlastně nebylo zbytečné. Dá mu vlastně přesně zkopírovaná adaptace něco navíc? Neobešel by se bez ní?

Ve zbytku knihy pak čekají nově vyfabulované trampoty ústředních postav. Zpočátku přespříliš natahované, zdlouhavé a pomalé, marná snaha vytvořit další nejvelkolepější vesmírnou fantasy všech dob, ke konci knihy zase nevyvedené pokusy na útočné jednosešitovky, v nichž vše ale zničehonic plyne až podivně a nepřirozeně unáhleně.

Celou knihou se pak prosycuje naivní pojetí žánru a žalostné úsilí nacpat dovnitř co nejvíce fantaskních kreatur a zvratů. Bezúspěšné. Přes světlé momenty se kniha utápí sama v sobě, v touze zformovat něco, co není.

Schizmatické ztvárnění

Co se kresby týče, tam by se zastaralost dala skousnout, linky krásně vedou příběh, ale kéž by jen měli výtvarníci v zásobě více než dva druhy obličejů. A když už se líčí pokračování filmu, mohly by si být postavy alespoň podobné.

Na otázku, jestli již nadešel na tuto knihu čas, je odpověď spíše záporná. Tento omnibus představuje spíše jakýsi doplněk, kterému se více daří až epitafovou formou po sérii. Připomenutí, fanouškovská ozdoba, kompletace. Člověk drží v ruce součást historie, která zajisté také podpořila úspěch filmů. Sám o sobě představuje jen těžký průměr a zatím nejslabší část Star Wars Omnibusů vůbec.

Originální název: Star Wars A Long Time Ago #1
Český název: Star Wars Omnibus: Před dávnými časy… #1
Scénář: Roy Thomas, Howard Chaykin, Don Glut, Archie Goodwin, Mary Jo Duffy
Kresba: Howard Chaykin, Steve Leialoha, Tom Palmer, Carmine Infantino, Terry Austin, Walt Simonson, Bob Wiacek, Chris Claremont, Gene Day
Překlad: Jitka a Tomáš Jeníkovi
Obálka: Howard Chaykin, Tom Palmer
Počet stran: 496
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Svět Star Wars v komiksu a co ho potkalo Před dávnými časy…

Hide picture