Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Tentokrát stopáž komiksových Simpsonových trochu uletí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

7. 8. 2013

Bill Morrison: Komiksový úletZhruba o padesát stran větší nálož Simpsonovských komiksů čeká fanoušky v nejnovější části nazvané Komiksový úlet. Bude to k něčemu dobré? Vejde se tak dovnitř více vtipů, nebo se naopak nuda rozvleče na ještě větší ploše?

uvodni Bill Morrison: Komiksovy ulet

Co nás čeká v Komiksovém úletu? Děda Simpson se dá na dráhu sprejera, Homer se stanou hvězdou v komediálním televizním seriálu (aniž by to věděl, samozřejmě), Krusty pozve své kupující na prohlídku továrny na klauniádu. A povídek je samozřejmě větší množství.

Ian Boothby
Manžel Piy Guerry (kreslířky série Y: Poslední z mužů) tvoří pravidelně pro Bongo Comics Simpsonovi a Futuramu, jež také spojil v nákladném crossoveru Propletená lapálie. Je držitelem Eisner Award, televizním scénáristou (psal například Caspera) a mimoto si zahrál ve filmu Adama Sandlera Rivalové.

Jdete do knihkupectví a později do stran komiksu jako do zahrady pro kytky. Jenže když vkročíte pod obálku Simpsonovských komiksů, většinou si přinesete jen býlí, jen samý plevel a žádný opravdový květ. Ale tentokrát si jednu květinu pro svou milou utrhnete.

Došlo totiž k něčemu, co u Simpsonovských komiksů ještě nenastalo, najde se povídka, která je v některých momentech opravdu vtipná. A to vážně, někoho může až rozesmát. Scott M. Gimple vytvoří tak bizarní, tak absurdní a tak dadaistické a především tak komické ztřeštěnosti, že se člověk bude snažit slepit kdysi zlomenou hůl nad touto sérií.

obalka Bill Morrison: Komiksovy ulet

Tak proč to tak nejde pořád? Proč zbytek sborníku opět tvoří průměrné a častěji i podprůměrné, nevtipné až trapné příběhy plné klišé? Vždyť pro jedno kvítí se Slunce nerozsvítí.

Pořád se tu objevují nějaké možnosti, jak vytvořit vtip, tak proč se stále držet zajetých a nefungujících schémat opakovaných rádoby šprýmů. To, že něco parodujete, ještě neznamená, že se u toho všichni zasmějí.

Méně kraťasů, a to se zrovna daří

V jednu chvíli, u krátkometrážního příběhu o postavičce z reklamy na donuty, se tentokrát dokonce maličko změní i vizuál. A nutno říci, že k lepšímu. Ujetější a rozevlátější, barevnější a veselejší kresba ke komiksu ladí a podtrhuje jeho sílu. No, možná je spíš ona jeho silou, protože ve scénáři žádná není.

V tomto díle se najdou dva silnější momenty. Což je snad více než v celé dosavadní sérii a což je třeba vyzdvihnout. Ale ačkoli se jedná v rámci řady o nadprůměrný díl, stále Simpsonovi v komiksu nudí a i jako odpočinkové čtivo se dá najít spousta lepších kousků. O hodně lepších, a to i ve vodách průměru.

Název originálu: Simpsons: Unchained
Český název: Simpsonovi: Komiksový úlet
Scénář: Ian Boothby, Doug Tuber, Tim Maile, Steve Luchsinger, Bill Morrison, Scott Shaw!, Jesse Leon McCann, Robert L. Graff, Scott M. Gimple, Jeff Rosenthal, Chuck Dixon
Kresba: Tim Bavington, James Lloyd, Phil Ortiz, Erick Tran
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 174
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ** (40 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tentokrát stopáž komiksových Simpsonových trochu uletí

Hide picture