Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: The Amazing Spider-Man. Omlazená pavoučí série má svoje kouzlo

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

10. 7. 2012

Do kin se chystá trochu chcípáčtější bratříček komiksových hitů letošního léta. Avengers sklidili obří chválu a diváci jsou už nedočkaví, jak dopadne závěrečný díl batmanovské trilogie Temný rytíř povstal. Do toho všeho se najednou přimotal restart Spider-Mana.

The Amazing Spider-Manovi nikdo moc nevěřil. Kampaň měl pofiderní a už jen fakt, že studio vypustilo tolik upoutávek, že by daly dohromady 25 minut filmu, nevzbuzoval důvěru. Nechuť způsobil i samotný fakt, že nikdo nechápal, proč by se měl natáčet nový pavoučí muž, s novými herci a režisérem. Zvlášť když už poslední třetí díl z roku 2007 dopadl tak zoufale.

Marc Webb rozhodně není režisér akčních filmů. Začínal na hudebních videoklipech, až se propracoval ke krátkému dokumentu o prvním dni ve škole v poválečném Iráku a především zlomové romantice. 500 dní se Summer boří všemožná klišé o amerických rom-comech, a zřejmě i proto byl vybrán jako režisér Spider-Manova restartu.

Do kin jde ale velké překvapení. Režisérovi moc lidí nevěřilo (abyste dobře natočil film o pavoučím muži, nestačí se jmenovat Webb), o to více by si ale zasloužil imaginární omluvu. Zužitkoval svůj talent na dialogy a velice svěží práci s mladými herci a vytvořil Spider-Mana, který má leccos společného s předchozí sérií, ale zároveň přináší i něco nového, co ve vyčpělém třetím díle chybělo.

Mladší, hubenější a uvěřitelnější. Tobey Maguire dostal celkem na frak. Zdroj: distributor filmu

Peter Parker svým vzezřením a chováním notně omladil. Komu vadil Tobey Maguire, Andrew Garfield pro něj snad bude příjemnější náhrada. Je roztěkanější, a i když mu už v reálu táhne na třicítku, vypadá, že by mu v hospodách ještě neměli nalít. Sice ve své škole není nijak populární, ale nefňuká nad tím a není tak vykulený, když získá pavoučí superschopnosti. Celkově působí mnohem uvěřitelněji, už jen proto, že nezkouší nikde zápasit v aréně.

Očima Nely Christovové: The Amazing Spider-Man si s sebou nese punc zbytečného filmu. Od posledního zpracování přeměny Petera Parkera v pavoučího superhrdinu totiž uplynulo teprve deset let, proto se režisér Marc Webb rozhodl vydat jinou cestou. Tenhle Spider-Man je pubertální, drzý a celkově svěžejší než pohádka s Tobeym Maguirem.

Efekty dopadly podle očekávání, jen hlavní záporák se vůbec nevyvedl. Mnohem děsivěji by působil, kdyby měl klidně i lidštější podobu a nevypadal jako směšná obří ještěrka. Na druhou stranu už jenom kvůli dokonalé akční scéně s cameem komiksového poloboha Stana Lee stojí film za zhlédnutí.

Hodnocení: 4****

Podobně je na tom jeho vztah s Gwen Stacyovou (Emma Stone). Tak trochu šprtka, která se ve škole s nikým moc nebaví, nahradila sexy zrzku Mary Jane, o níž mohl u předchozích dílů kdekdo pochybovat, jestli by o někoho takového vůbec zavadila pohledem.

video
play-sharp-fill

Nemusíte se ale bát, že by se spidermanovský koncept nějak radikálně změnil. Není zde ona legendární větička „s velkou silou/mocí přichází velká zodpovědnost“. Na hlavního hrdinu jeho strýček apeluje s tím, že „když můžeš pomoci, je to tvoje povinnost“. To částečně mění konflikt, který ve Spider-Manovi probíhá, zároveň je to ale pořád kluk od vedle, který se rozhodne pomáhat lidem. Ať už je to jeho povinnost nebo odpovědnost vůči nim.

Přečtěte si 5 zajímavostí o původním Spider-Manovi s Tobeym Maguirem

Aby tu byl ale nějaký pořádný příběh a neřešily se jen vztahy dvou teenagerů, na plátno nakonec dorazí i záporák. V něm je už trochu problém. Tvůrci si za padoucha vybrali Lizarda neboli Ještěra. Je neokoukaný a pro scenáristu skrývá spoustu potenciálu v tom, jak se v něm pere člověk se zvířetem. V příběhu se ale objeví až příliš pozdě, a když už, zmíněný potenciál není dostatečně využitý. Ano, sice jeho tvář vypadá velice lidsky, ale třeba pochybování nad ničením a zabíjením se téměř neobjeví.

Také by se dalo říct, že Rhys Ifans je na tuto roli až příliš dobrý herec. Naposledy si zahrál Shakespeara Anonymovi, což mu sedlo mnohem více – kostýmy, historické pozadí, divadlo a teatrálnost. Ztvárnit padoucha v komiksovém filmu by tak pro něj bylo vhodné leda v případě, že by měl prokreslenější psychologii. Na což se tak trochu zapomnělo.

No kdo by se do ní nezamiloval

Konverzačky mezi ústředním párem a vydařené létání na pavučinách ale dokáže zastínit i to. No co, že ke konci začne režisér tlačit v komiksovosti na pilu (Newyorčané si zničehonic začnou pomáhat a chybí už jen americké vlajky). Pořád jde o 137 minut dlouhý film, který ani na chvíli nenudí. Však to už diváci v USA a jinde, kde už byla premiéra, náležitě ocenili. Nevěřili předtuchám, na The Amazing Spider-Mana zašli a tvůrci už díky vysokým výdělkům ohlásili druhé a třetí pokračování. Tak zase za dva roky.

The Amazing Spider-Man (Amazing Spider-Man, The)

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller
USA, 2012, 137 min

Režie: Marc Webb
Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field, Martin Sheen, Denis Leary, C. Thomas Howell, Chris Zylka, Stan Lee, Irrfan Khan, Kelsey Chow, Michael Massee, Michael Papajohn, Skyler Gisondo, Embeth Davidtz

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: The Amazing Spider-Man. Omlazená pavoučí série má svoje kouzlo

Hide picture