Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Thorgal – Dítě z hvězd evropských fantasy komiksů v románu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 10. 2012

Patříte mezi ty, kteří mají rádi fantasy či sci-fi, ale opovrhují komiksem?  Ponořte se do úžasného, až dänikenovského světa s Thorgalem, dítětem z hvězd. Nyní i v románové adaptaci klasického komiksu.

Kniha Thorgal: Dítě z hvězd si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Autor: Grzegorz Rosiński

Že Thorgal patří mezi legendy evropského komiksu dosvědčuje nejen fakt, že podle něho byla zpracována počítačová hra, ale i románová adaptace, již nám nyní přináší i CooBoo (respektive Albatros). Nyní po něm tak mohou sáhnout i ti, kteří komiksu neholdují.

Jean van Hamme
Třiasedmdesátiletý Belgičan Jean van Hamme stojí za scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, poté ho předal do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.

Podle komiksů Jeana van Hammea a Grzegorze Rosińskiho zpracovala Thorgalova dobrodružství Amélie Sarnová a nutno přiznat, že odvedla dobrou práci. Vycházela z alb Zrazená čarodějka (pořadové číslo 1), Ostrov v ledových mořích (pořadové číslo 2, CooBoo vydání připravuje na říjen), Dítě z hvězd (pořadové číslo 7) a Aaricie (pořadové číslo 14). A proč takto podivně? Sarnová si totiž dala tu práci a příběh nám přináší chronologicky, od Thorgalova mládí, tak, jak se doopravdy stal.

Aby však děj více navazoval, provázala knihu a lehce ji poupravila. Nic v rozporu s původní komiksovou předlohou, jen doplňující informace. Pro některé čtenáře to působí jako skvělá věc, alespoň to není počin zbytečný, ale lehoulince se odlišuje, ovšem zajisté se najdou i tací, kteří budou mít mžitky před očima, jak si někdo dovoluje sáhnout na posvátnou látku.

Ale tentokrát jsou takové řeči zbytečné a absurdní, nové momentky dílu jen přidávají na hodnotě (ačkoli původní komiks stále působí lépe a atmosféričtěji, to snad ale každý čeká). A přibydou i nové, a ne nedůležité, postavy. Povedené, velice dobře vytříbené, donutí člověka zamilovat si je a silně s nimi soucítit, přát jim lásku. Jejich osudy ale slabší nátury donutí uronit slzičku.

Sarnová s látkou pracuje pečlivě a zdařile se jí daří vyvolávat ducha a atmosféru komiksu. Čtenáře vtáhne a nepustí, donutí ho sledovat fantaskní světy a podivovat se (pokud nečetl komiksy, pokud ano, alespoň může nostalgicky zavzpomínat, připomenout si dobrodružné příběhy, znovu se pobavit).

Repete starých příběhů i jeden pro české čtenáře nový!

Vrhá tak čtenáře do světa, kde se zdařile kloubí fantasy se sci-fi a do čtenáře zasazuje semínko dänikenovské filozofie. Není to jen přímočaré vyprávění, jak se může zprvu zdát. Nebo jen pohádka. Ano, pohádka. První příběhy totiž působí čistě jako pohádka (druhá polovina knihy už řádí někde jinde). Pravdaže postavy třeba umírají, avšak námět rovná se pohádka. A to, že hlavní postavy se vyskytují v útlém věku, občas teprve na hranici náctiletosti, tento fakt jen podtrhuje.

Kniha Thorgal: Dítě z hvězd si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ať už ve vás číhá fanoušek fantasy, sci-fi, mytologických pohádek, předlohy, nebo si chcete prostě kvalitně počíst. Navíc se tento první díl dá věnovat jako skvělý dárek dětem. Ale hlavně – podívejte se na tu krásnou Rosińskiho obálku! Už pro ni byste si knihu měli koupit! Jen tak dál, Thorgale! (Stále však platí to, že hlavní pozornost by mělo vydavatelství soustředit na komiksy, které se pohybují výše a čtenáři je už netrpělivě očekávají.)

Originální název: Thorgal: L’enfant des étoiles
Český název:
Thorgal: Dítě z hvězd
Autoři: Jean van Hamme, Grzegorz Rosiński (předlohy), Amélie Sarnová
Překlad: Jana Žůrková
Obálka: Grzegorz Rosiński
Počet stran: 288
Vazba: Vázaná
Rozměry: 130×200 mm
Vydal: Albatros CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena:
269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Thorgal – Dítě z hvězd evropských fantasy komiksů v románu

Hide picture