Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Tváře smrti. Batman nedokáže čelit novému nepříteli Gothamu

Jan Šuška

Jan Šuška

3. 7. 2013

Komiks Tváře smrti zlákají akčním a poutavým příběhem, ve kterém se Batman stane loutkou ve hře o svůj život. Objeví se noví i staří záporní hrdinové, kterým jde o jediné. Zabít netopýra a ujmout se Gotham City.

Joker zmizel z Arkhamovy léčebny a zanechal po sobě skalp v podobě svojí tváře. Mnoho Jokerových příznivců si myslí, že ho zabil Batman. Dollmaker mezitím unesl dvě oběti, malou dívku a policejního komisaře Jima Gordona. Batman se pro jejich záchranu vrhá do pasti a snaží se vypátrat, s kým má tu čest.

Tony Salvador Daniel
Tento americký komiksový scénárista a kreslíř se pro svou dráhu umělce rozhodl již ve čtvrté třídě. Podílel se na sériích Spawn, Teen Titans, Flash a dalších. U nás jej můžeme znát z komiksu Batman R.I.P.

V této sbírce se objevuje mnoho záporných hrdinů. Díky tomu komiks nabírá děsivé grády. Z těch nejzajímavějších v něm najdete Snakeskina, Penguina, Jokera a Dollmakera. Dollmaker se zrodil již v jednom ze starších čísel Batmana, ale tuhle verzi čeští čtenáři uvidí poprvé.

Šílený vrah bez tváře, ani Batman neví, co je zač

Tento chlápek má rodinku povedených kamarádů a dovednost sešívat lidi z různých částí těl. Tuhle zvláštní schopnost zřejmě zdědil po svém otci, který byl chladnokrevný vrah a kanibal.

V roli oběti se ocitne Jim Gordon. Při jednom zatýkání zastřelil Dollmakerova otce a ten si ho za to připsal na svůj jídelní lístek. Krom ledviny, kterou mu výrobce hraček odebral při transplantaci, jsou si kvit. Malá holčička se v příběhu stává bezvýznamná, a zaplňuje takový emoční zvratek v příběhu.

obalka Tony S. Daniel - Tvare smrti

Dost často se na stránkách střetnete s přítelkyní Bruce Wayena. Půvabná slečna má také zlou sestru, dobrý tah, pane Tony S. Danieli. Právě kvůli těmto maličkostem občas dostanete pocit, že je tento komiks hollywoodský škvár. Tony S. Daniel holt není žádný Alan Moore.

Scénář má však v sobě plno akce a zajímavých nápadů. Z uměleckého hlediska čtenář ocení skvěle nakreslené obálky a uspořádání kompozic. Komiksový příběh Ruská ruleta nemá s ostatními nic společného. Má dobrý nápad a graficky na tom také není špatně. Kromě Hugo Strange v něm figuruje jeho syn a zlodějka Catwoman.

Batman jako cenný sběratelský kus na prodej!

Kreslíř Tony S. Daniel je vykreslený chlápek. Nyní dostal skvělou šanci sám kreslit a psát scénář o Batmanových případech a ukázat ho v novém světle. Což se mu v určitém úhlu pohledu zdárně povedlo.

V připojené galerii se dá prohlédnout Danielův styl kreslení. Nepoužité skici a návrhy jsou působivé, ve finále však hodně zařídili inkeři.

V tomto detektivním komiksu najdete tři zajímavé Batmanovy příběhy z první sebrané sbírky. Není to převratná záležitost, ale scénář má dobré nápady a velice akční zápletku. Ocenit se dá, že BB/art vydává komiks jako brožovaný i vázaný.

Původní název: Batman – Detective Comics Volume One: Faces of Death
Český název: Batman – Detective Comics – Tváře smrti
Scénář a kresba: Tony S. Daniel
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Tony S. Daniel, Ryan Winn, Tomeu Morey
Vazba: brožovaná/vázaná
Rozměry: 171 x 258 mm
Počet stran: 176
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 399/599 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tváře smrti. Batman nedokáže čelit novému nepříteli Gothamu

Hide picture