Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Dokáže se Batman v komiksu Batman R.I.P. vypořádat se smrtí?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

24. 6. 2013

Alex Ross: Batman R.I.P.Asi největší událost, která se Batmana za poslední roky dotkla. Jeho vlastní smrt. Ostatně smrt bývá asi nejdůležitější událostí každého. Ale jaká bude jeho cesta k ní? Dovede se s ní Morrison poprat důstojně, nebo už totálně zešílel? Ano. Ano a ano.

Nejznepokojivějším a nejzáhadnějším jevem v životě člověka je umírání a smrt a s tím související otázka, co bude pak. Co bude pak? Ale Batmanova smrt samozřejmě přijde až na konci knihy (pokud tedy zemřel opravdu). Morrison se však zabývá spíše dobou před. Čili smrtí intelektu, zhroucením.

Grant Morrison
Skotský komiksový a divadelní scenárista, který účinkuje i v klipech My Chemical Romance. Z jeho věhlasných děl u nás vyšli třeba New X-Men, nějaký ten Superman, Batman – Arkham či Batman a syn. Za svou práci byl oceněn i anglickou královnou, jmenovala ho Member of the British Empire.

Psychické zhroucení. Některým to možná přijde, že k němu došlo nejen u Batmana, ale i u samotného Granta Morrisona. Že se musí člověk na vyprávění soustředit? Tak by to snad správně mělo být. Že vám vše neopakuje dvacetkrát a něco odkryje jen náznakem? Nečtěte takový komiks, pokud na to nemáte.

Grant Morrison si zahrává se šílenstvím. Batmana je nutno nejdříve rozebrat po psychické stránce, aby se dal porazit. A spolu s průnikem šílenství do jeho mozku to chce přizpůsobit i styl vyprávění. Skoky. Vidiny. Disperze. Barvy. Čerň. Metafory. Krev. Surovost.

Surově chrlit náznaky. Morrison má Batmana opravdu rád a tak využívá nejednu možnost jeho univerza. Odkazy na všemožné postavy a události. Hlavní zápletka využívá polozapomenutou postavu z padesátých let. Jak? Schizofrenie. Znásilnění toho, co čtenář čeká. Šílenství? To je Batman.

obalka Alex Ross: Batman R.I.P.

Vedle desítek odkazů do prastarých čísel a na cizí kulturu (ahoj, Davide Bowie) se objevují reference na Morrisonovy počiny. Schválně si po přečtení tohoto komiksu znovu přečtěte předchozí Batman a syn. Najednou vidíte, že tyhle radikální kroky Morrison plánoval už dávno.

Bohužel se pak těžko Morrisonův Batman vydavatelsky uchopuje. Neví se totiž, co vydat. A opravdu by bylo lepší vydat i části mezi Synem a R.I.P. I tak je R.I.P. pro mnohé čtenáře nelehkým čtením a bez znalosti událostí mezi se čtenář v nových postavách a pouze řečených událostech orientuje opravdu těžce.

Geniální scénář, který svým neomšelým vyprávěním plným symbolismu boří hranice superhrdinského přímočarého příběhu, pak zaujme i čtenáře, kteří klasické superhrdiny nemusí. Super. Naopak toho, kdo čeká jen epickou mlátičku, v níž Batman zahyne, může odradit. A takový člověk pak začne vykřikovat něco o feťácích, haluškách a vyšinutosti. Tohle čtení asi není úplně pro každého (především pak poslední část, která odkazy jen žije a opravdu se může zdát jako nesouvislé zápisky chorého).

Příběh neobyčejného schizofrenika

Protože si Morrison zaslouží správný doprovod, po boku mu stojí kreslíř Tony S. Daniel. Ten vše dovede vykreslit realisticky a přesto zachovat pohyb. A hlavně temnou atmosféru. Moc hezké.

Daniela možná ještě překonává Lee Garbett v závěrečném dvousešitovém příběhu plném skoků po nejdůležitějších a nejvymyšlenějších Batmanových momentech v (nejen) čase. Dovede se se schízou vyrovnat a Batmana upravuje podle momentu. Kratší uši a delší uši, vytáhlý muž v kostýmu a mohutný svalovec. Až to připomene následující Gaimanovo Whatever Happened to the Caped Crusader.

R.I.P. jednoznačně patří mezi nejlepší a nejpřelomovější Batmany u nás. Neměl by chybět v žádné knihovničce komiksáka, byť se svým zpracováním člověku, který čeká jednoduchý akční příběh, nemusí líbit. Už si jen přát, aby vyšel i zbytek Morrisonovy éry a i toho Gaimana, to by vše usnadnilo (a nejednomu fanouškovi udělalo radost). A vida, v edičáku na srpen se objevuje Batman & Robin. Jen tak dál.

Název originálu: Batman R.I.P.
Český název: Batman R.I.P.
Scénář: Grant Morrison
Kresba: Tony S. Daniel, Lee Garbett
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Alex Ross
Počet stran: 224
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dokáže se Batman v komiksu Batman R.I.P. vypořádat se smrtí?

Hide picture