Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks: Batman a syn bok po boku proti zločinu?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

6. 8. 2012

Jeden z nejuznávanějších Batmanů poslední doby vyšel u nás. Batman a syn. Nečekejte nic klasického, pusťte se do příběhu, který ani tak nestaví na příběhu, jako spíše na atmosféře. Což se mu daří.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-batman-a-syn-ukazky/|width=660]

Neberte titulek tak vážně, ano? Batman sice má syna, ale že by byla celá situace tak naivní? Že by byl potomek rozvíjející se poupátko, které jen čeká na boj se zločinem? Nenudilo by vás to? Tohle kvítko svému rodiči (vlastně ani jednomu) nic nedaruje. A těžká životní situace a psychická vyřízenost Batmanovi také neprospěje.

Grant Morrison
Skotský komiksový a divadelní scenárista, který účinkuje i v klipech My Chemical Romance. Z jeho věhlasných děl u nás vyšli třeba New X-Men, Batman – Arkham či Batman a syn. Za svou práci byl oceněn i anglickou královnou, jmenovala ho Member of the British Empire.

Scénář ke komiksu nejen o rodinných poutech napsal Grant Morrison, uznávaná autorita, co se komiksového světa týče. Očekávejte tak vícevrstevný příběh, pro některé možná i mnohovýkladový, především ale sugestivně podaný.

Čtěte také: Temný rytíř povstal už potřetí. Ale mezitím mu došla pára

Co se děje týče, nijak bohatá kniha to není. O to více prostoru však dvě stě stran skýtá pro formování atmosféry, vytříbení charakterů, hlášky, geniální symboličnost a náznaky (u spousty z nichž se ale v tomto komiksu ani nedozvíte, že něco znamenají) a spoustu maličkatých detailů, které ale ve výsledku znamenají strašně moc. Především ale deptání Batmanovy mysli (i těla), velice sympatický prvek (a že se s tím Morrison nijak nepáře).

Na oplátku však autor od čtenáře žádá pozornost. Jinak mu mimo jiné právě ta symboličnost unikne. A znalost. Spousta podrobností čtenáři uteče, nezná-li Batmanovu minulost včetně hloupých miniepizodek. Samozřejmě že se dá příběh číst i bez toho a ani vám nic nepřijde divného, nicméně pro znalé posouvá příběh výš.

Klan Kubertů vrací úder

Komiks podle scénáře plešatého génia nakreslil Andy Kubert, člen rodiny, kde každý působí jako komiksový kreslíř. A ač se občas Andymu povede vytvořit něco výjimečného, zrovna zde se nijak extra nepředvedl. Tedy ani neshodil, nicméně mohlo to dopadnout lépe. Servíruje líbivou linku, kterou čtenáři vidí ve spoustě superhrdinských komiksů, jen trochu nadprůměrnou. Líbivé, detailní, atmosféricky ladící, nicméně ohrané. Takže vlastně i spokojenost, jen se nekoná žádné nadšení.

A pak se v komiksu vyskytuje kapitola Klaun o půlnoci. Kapitola sama pro sebe. Nejlepší část. Nejméně komiksová část. Jedná se o dvacetistránkovou povídku (novelku?) psanou samotným Morrisonem a doplněnou ilustracemi Johna Van Fleeta.

Morrison se jako pisálek osvědčil náramně. Roubí epiku s inteligentními a rozsáhlými přirovnáními a popisy, až s lyrikou zvrácenosti. Pochmurný vhled do duše, která se se znechucením dívá na svět úpadku. Na náš svět. Fleetovy ilustrace stojí za to, ale člověk je nesmí zkoumat. Všechny jeho obrázky vypadají uměle, připomínají ukázky z počítačových her. Ty neživé postavy, postavičky na hraní, nalatexované figury. Zamrzí.

Batman a syn je rozhodně velice povedený superhrdinský komiks. Skýtá možnost těžšího i lehkého čtení a nadšeně bude přijímán snad všude. Superhrdinský komiks jak má být. Jen k celkovému pochopení a ucelení konceptu to chce vydat další zhruba desítku booků, prostě Morrisonův run i se všemi odbočkami atd. Troufne si na to BB/art? A pokud ano, rozhodně si pak vše přečtěte znovu, až poté vám všechny zoubky ozubených kol zapadnou do sebe.

Název originálu: Batman and Son
Český název: Batman a syn
Scénář: Grant Morrison
Krebsa: Andy Kubert, John Van Fleet
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Andy Kubert
Počet stran: 200
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 499

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks: Batman a syn bok po boku proti zločinu?

Hide picture