Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Ú.P.V.O. vyráží bojovat o Duši Benátek a další povídky

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

2. 12. 2013

Mike Mignola: U.P.V.O. #2 - Duse BenatekUběhlo pět let od vydání prvního dílu série Ú.P.V.O., příběhů Hellboyových kamarádů. Přichází tak čas, aby se roztodivná partička vrátila zpět a na svých toulkách Evropou a jinými končinami se musela vypořádat s potvorami, proti nimž i samotní Ú.P.V.O. vypadají jako fešáci.

uvodni Mike Mignola: U.P.V.O. #2 - Duse Benatek

Úřad paranormálního výzkumu a obrany přijíždí do Benátek, protože jejich kanály jsou spíše stokami hnusu. Poté se musí vypořádat s nechtěnými zombiemi. Mlátička s bahenními lidmi a čarodějnická záhada. Duchové a nacista. Strašidla pod postelí. I do tak málo stran se podaří vtěsnat mnohá dobrodružství.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Vedle něho samozřejmě fušuje i do jiných komiksů, vždy se ale ke svému rudému dítěti vrací.

Nové Ú.P.V.O. se nedočkalo zrovna stoprocentního přijetí. Dokonce se dají zaslechnout výkřiky o tom, že se na oblíbených hrdinech pouze vytřískávají prachy. No, nutno říct, že taková nařknutí se zdají přehnaná, minimálně zatím tak komiks nepůsobí.

Přesto to není žádná sláva. Možná by komiks sám o sobě ustál, ale srovnání s Hellboyem jen tak neujde. A zde pokulhává až hanba. A i za prvním dílem, který vůči Hellboyovi jen lehoulince tratí, se tohle nezdá jako pravý nástupce.

obalka Mike Mignola: U.P.V.O. #2 - Duse Benatek

Jednou ze slabin je atmosféra. To kouzlo, které nás k takovým komiksům vábí, se povede vyčarovat jen jednou a to na nijak vysokou úroveň. Další nedílná součást: hlášky. Ohledně hlášek je vždy velice ošemetná situace, prostě můžou přijít vtipné jen autorovi a další lidi jen otravují. A k tomu došlo i zde.

Ze všech příběhů nejlépe působí opravdu zábavný Takový obyčejný den v Úřadu. Bezmyšlenkovitá bitka a sranda. O nic víc se nesnaží a funguje na výbornou.

Ostatní povídky se vždy vyznačují jedním silným, skvostným nápadem nebo momentem (Humr Johnson, snad ještě oblíbenější postava než Hellboy, sláva aspoň za tu krátkou epizodku), ale ztratí se ve fádním zpracování.

Seznam povídek:
Duše Benátek
Temné vody
Noční vlak
Něco je pod mojí postelí
Takový obyčejný den v Úřadu

Stejně jako se zdají téměř všechny story nahraditelné. Pro Hellboyovo univerzum nijak podstatné, rozhodně by se bez nich obešlo. A nejspíš i univerzum Ú.P.V.O., postavy jsou zde vykreslovány nereálně, uměle a bez jakýchkoli duší, citů, vztahů.

Na vizuálu se pak podepsala (nutná?) zbožná úcta. Ducha Mika Mignoly se prostě vyvolat nepodaří, tudíž všechny snahy působí marně a zbytečně. Okoukaně špatně. Kdyby se kreslíři nebáli zvolit si svůj styl, tak jako to udělal výtvarník části s Humrem Johnsonem v povídce Noční vlak, vše by dopadlo lépe.

Pokud nepatříte k té nejmajetnější části komiksové komunity a musíte se rozmýšlet, co si pořídit, koukněte se do své knihovničky. Jestli vám chybí nějaký Hellboy nebo nedejbože první díl Ú.P.V.O., rozhodně dejte přednost jim. Pokud vám chybí jen dvojka Ú.P.V.O., berte ji. Duše Benátek a další povídky nejsou špatný komiks, ale ani nijak výborný.

Název originálu: B.P.R.D.: The Soul of Venice and Other Stories
Český název: Ú.P.V.O.: Duše Benátek a další povídky
Scénář: Mike Mignola, Scott Kolins, Geoff Johns, Joe Harris, Miles Gunther, Michael Avon Oeming
Kresba: Adam Polina, Cameron Stewart, Guy Davis, Dave Stewart, Michael Avon Oeming
Překlad: Jan Kantůrek
Obálka: Mike Mignola
Počet stran: 128
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 240 mm
Vydal: Martin Trojan-3-Jan/Comics Centrum, Praha 2013
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ú.P.V.O. vyráží bojovat o Duši Benátek a další povídky

Hide picture