Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: V knize Monster High hraje hlavní roli Frankensteinova vnučka

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

11. 10. 2011

Lisi Harrisonová Monster High (výřez z obálky knihy)Kanadská spisovatelka Lisi Harrisonová dala v díle Monster High průchod fantazii a stvořila přítomnost, která navazuje na filmové horory. Dokáže první kniha série o vnučce jedné z nejznámějších nestvůr mýty zbořit, nebo je naopak podpoří?

FOTO: Studium v USA

Zdánlivě obyčejná střední jako každá jiná Zdroj: sxc.hu

Frankie stvořili její rodiče teprve nedávno, přesto svými znalostmi může trumfnout leckterou jinou středoškolačku. Mladá dívka totiž není člověk, i když se chová úplně stejně, ale dokonale propracovaný technický zázrak. Ke svému životu potřebuje jen pravidelně dobíjet energii a zakrývat svou zelenou kůži a stehy na krku.

Společně s Frankie se do Salemu přistěhuje i nesebevědomá Melody se svou rodinou, to kvůli svým problémům s dýcháním. Frankie si myslí, že může změnit přítomnost a přesvědčit lidi, že zelená je v módě. Její pokusy se ale setkávají s nepochopením a dívka si prožije své. Frankie však není na světě sama a na salemské střední škole potká hodně dalších SOV neboli sabotérů obvyklých vlastností. Jak dopadne jejich snění o lásce a touze zapadnout do společnosti?

Čtěte také: Příběh Kostíka Billyho pokračuje v knize Výprava do záhrobí

Známá autorka literatury pro mládež Lisi Harrisonová umístila prostředí své nové knihy do oregonského Salemu, který se téměř v ničem neliší od ostatních měst, až na fakt, že se tam soustřeďují příšery z širokého okolí. V dávných dobách žily nestvůry ve společenství lidí a vznikaly světově proslulé filmy typu Frankenstein.

Zajímavě ztvárněná zápletka dobře navazuje na všeobecně známá fakta a propojuje je s přítomností. Otázka, kde se najednou tolik příšer vzalo je taky obdivuhodně dobře vyřešená, stačí využít líčidla a oblečení.

Lisi Harrisonová Monster High (obálka knihy)

Začátek dobrodružství o Frankie Stainové, která se rozhodla změnit svět, je spíše pozvolný. A čtenář se tak musí hodně snažit, aby dokázal udržet pozornost na dění v Monster High. První třetina knihy zahrnuje až příliš popisných událostí, stejně tak i velké množství postav, ve kterých není lehké se zorientovat.

Zprostředkování pocitů dvou hlavních hrdinek se postupně střídá, jednou se děje z pohledu Frankie a pak z pohledu Melody. Život s příšerami v jedné lavici dostává spád až od poloviny knihy, kdy se obě dívky dostávají do popředí dění na střední škole. V příběhu se objevují neobvyklé výrazy, jako voltáž, které dobře pasují k vyspělému technologickému prostředí.

Přečtěte si: Rob Thurman v Mršině vrací na scénu Kala Leandrose

Monster High má lehce hororový nádech a dala by se přirovnat k romantickým knihám pro mladé dívky, které si mohou plně užívat dilema obou hrdinek. Frankie postupně ztrácí své naivní představy o soužití v míru a růžové budoucnosti. Mnohdy je však ponaučení až příliš bolestné.

Kniha se hodí pro dospívající čtenářky, které se mohou ztotožnit s hlavními hrdinkami, ať už si vyberou Frankie, či Melody. O probouzející se milostné city nebude nouze a poddat se dobrodružství, to bude snadné.

Název originálu: Monster High
Český název: Monster High
Autor: Lisi Harrisonová
Překlad: Linda Bartošková
Počet stran: 248
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: CooBoo, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V knize Monster High hraje hlavní roli Frankensteinova vnučka

Hide picture